Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jezte české jogurty, radí Klaus. Ministry Pospíšila a Fuksu chválil

Česko

  16:30
PRAHA - Prezident Václav Klaus na Hradě přijal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a ministra zemědělství Ivana Fuksu. Oba ministři se po skončení schůzek shodli v tom, že prezident pochválil jejich plány. Klaus schválil Jiřímu Pospíšilovi reformní kroky a s Ivanem Fuksou se bavili o zemědělské politice Evropské unie.

Klaus přijal od ministra zemědělství Ivana Fuksy dárkový koš. foto: ČTK

Prezident Václav Klaus podporuje klíčové reformní kroky ministerstva spravedlnosti. Vnímá například nutnost nového občanského zákoníku a vítá kroky, které mají zlepšit ekonomické vzdělání soudců a kvalitu posudků soudních znalců. Po dnešní schůzce s prezidentem to novinářům řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). S Klausem se prý domluvil také na tom, že v lednu či v únoru prezident na Hradě přijme nového nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. 

ČTĚTE TAKÉ:

John se pozval na Hrad. Klaus ho přijal bez kravaty

"Klíčové reformní kroky byly prezidentem kvitovány," řekl po schůzce Pospíšil. Klaus prý mimo jiné upozornil na to, že soudci často rozhodují o složitých ekonomických otázkách, které nemohou obsáhnout jen právnickým vzděláním. Ministerstvo chce podle Pospíšila problém řešit tím, že připraví pro soudce speciální ekonomické kurzy v rámci Justiční akademie. Určeny mají být soudcům, kteří často soudí hospodářskou kriminalitu.

Pospíšil novinářům řekl, že se s Klausem domluvil také na jmenování nových soudců. "Nedojde ale k nárůstu, jen doplnění míst, která se uvolnila odchody soudců," řekl. O jmenování nového místopředsedy Nejvyššího soudu, který nahradí odcházejícího Pavla Kučeru, Pospíšil podle svých slov hovořil s prezidentem jen obecně. V této věci prý zcela respektuje volbu prezidenta. "Podle mě by to neměl být čistý akademik, ale ani člověk, který je úplně neznámý," řekl.

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Klaus přijal i ministra zemědělství Ivana Fuksu. Prezident  podporuje kroky, které mají obyvatele České republiky povzbudit k nákupům tuzemských potravin, řekl po setkání ministr zemědělství Ivan Fuksa. Během zhruba půlhodinové schůzky s prezidentem diskutovali také například o budoucnosti společné zemědělské politiky EU nebo situaci kolem státního podniku Lesy České republiky.

Jezte české jogurty
Podle Fuksy prezident již před 20 lety na dotaz, jak mohou lidé pomoci domácí ekonomice, dával jednoduchý příklad: "Jezte české jogurty." Klaus si podle ministra i nyní za platností této vize stojí, Češi prý mohou české zemědělce podpořit právě tím, že budou jíst tuzemské potraviny.

Prezidentovi Fuksa na úvod schůzky předal koš potravin oceněných v prvním ročníku soutěže o nejlepší regionální potravinu, která má podporovat zájem právě o produkty malých místních výrobců potravin.

Fuksa s prezidentem známým svými liberálními ekonomickými názory diskutoval také o budoucnosti společné zemědělské politiky Evropské unie. "Shodli jsme se na tom, že z pohledu makroekonomického v rámci České republiky je ten dotační systém neefektivní a degenerující," řekl ministr. Jelikož však při existenci společného unijního trhu farmáři či výrobci potravin z Rakouska či Německa pobírají na dotacích stále více peněz, než jejich čeští kolegové, jsou podle Fuksy i Klause dotace oprávněné.

Do budoucna je proto třeba dorovnávat nestejné podmínky a usilovat o to, aby české zemědělství bylo vůči evropským sousedům konkurenceschopnější, shodli se Klaus a Fuksa. Tento požadavek je také obsažen ve stanovisku České republiky k budoucí podobě společné zemědělské politiky, na němž se shodly všechny významné organizace v odvětví a které nedávno schválila také vláda, připomněl Fuksa.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská komise ve druhé polovině listopadu představila v hrubých obrysech návrh reformy společné zemědělské politiky od roku 2014. Podle EK by za tři roky měl skončit současný systém zemědělských dotací, který diskriminuje farmáře z nových států EU. Výkonný orgán EU sice nenavrhl zcela jednotnou sazbu pro všechny státy, chce ale každému farmáři zaručit, že nedostane méně než určité procento z průměrné sazby pro celou unii.

Návrhy nyní na ministerských radách v Bruselu projednávají zástupci členských států, konečnou podobu by mu měl dát zřejmě v průběhu příštího roku Evropský parlament. Současný návrh Evropské komise je podle českých nebo slovenských zemědělců ale zatím příliš vágní, a proto nelze s jistotou říct, že účinně odstraní současný nerovný stav.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!