Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jídlo z nemocnic: 40% pacientů trpí podvýživou

Nemocniční strava-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocniční strava-ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Strava v českých nemocnicích mnohdy škodí zdraví, varují experti. Podle nich až 40 procent pacientů kvůli tomu trpí podvýživou. V léčebnách dlouhodobě nemocných je to dokonce až 60 procent pacientů.

„Nejvíce ohroženou skupinou jsou senioři, onkologičtí pacienti a děti,“ upozorňuje profesor Luboš Sobotka, předseda České společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče, která s varovnými odhady přišla.

Problém není v nedostatku jídla, ale ve špatném jídelníčku, který nereaguje na potřeby pacientů a nedodává jim ty správné živiny. Když se k tomu přidá celkové nechutenství, které doprovází skoro každou chorobu - od běžné chřipky až po těžké a dlouhodobé nemoci - může podvýživa vyvolat i komplikace končící smrtí.

Tělo totiž potřebuje k životu energii. A ta u ležícího člověka sahá po nejrychleji dostupném zdroji - svalech. „V extrémních případech se odbourává denně až půl kilogramu svalové tkáně,“ říká nutriční terapeutka z České asociace sester Tamara Starnovská. Svaly mizí nejen na rukou a nohou, ale také mezi žebry. Hrudník se nedokáže dostatečně roztáhnout a nedostatečné dýchání vede často k zápalu plic.

Bílkoviny, které získáváme v potravě, slouží jako nosiče léků k nemocným orgánům nebo k operovaným partiím v těle. Při špatném jídelníčku bez dostatku bílkovin se účinné látky z medikamentů nedostanou k cíli a hojení ran trvá déle. Úbytek svalů mezi kostmi a pokožkou vede k proleženinám a následným infekcím i hluboko v těle.

Nejlepší

1. Nemocnice Na Homolce

2. Fakultní nemocnice Olomouc

3. Fakultní nemocnice Hradec Králové

4. Masarykův onkologický ústav

5. Fakultní nemocnice Motol

Nejhorší

12. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

13. Fakultní nemocnice Brno

14. Všeobecná Fakultní nemocnice v Praze

15. Fakultní nemocnice Na Bulovce

16. Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou

Všechny tyto komplikace prodlužují pobyt v nemocnici o 40 až 70 procent. Léčba potíží spojených s podvýživou, včetně pomalejší rekonvalescence a případné invalidity, stojí až 60 miliard korun ročně. To je pětina všech loňských nákladů na zdravotní péči.
Špatný jídelníček má několik příčin. Nemocnice šetří a při snižování nákladů propouštějí mezi prvními nutriční terapeutky, které dovedou sestavit jídelníček podporující správnou léčbu.

Dalším problémem je nedostatek kuchařů, nemocniční platy nemohou konkurovat mzdám v restauracích. „Jídelníček se nezlepší, dokud nepřevezmou odpovědnost za zdravotní stav ošetřující lékaři. Měli by si říct, jestli jim vadí, či nevadí, že jejich pacient už dva dny nejedl,“ zdůrazňuje profesor Sobotka.

Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že problém začne řešit. Vytvoří Akční plán pro boj s podvýživou, který zahrne do vyhlášky povinnost nemocnic zaměstnávat určitý počet nutričních terapeutů. Zlepšit se má také vzdělávání lékařů o významu výživy pro léčbu. „Akční plán chceme realizovat během pěti let,“ řekl LN mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...