Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jih Čech opět ohrožuje voda, hasiči už zasahovali v deseti domech

Česko

  8:15
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Silný déšť v noci opět zvedl hladiny jihočeských řek. Na Netolickém potoce v Netolicích a Zlatém potoce v Hracholuskách na Prachaticku byly dnes ráno třetí stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení.
bouřka (ilustrační foto)

bouřka (ilustrační foto) foto: ČTK

Kvůli prudkým srážkám také čerpali hasiči vodu z několika sklepů na Prachaticku, Českokrumlovsku a Českobudějovicku. Déšť ale bude během dne postupně ustávat a situace na řekách se bude uklidňovat, řekl českobudějovický hydrolog Tomáš Vlasák.

Stoupající hladina potoka v Netolicích ohrožuje několik ulic. "V uličkách kolem potoka Němčičky, Zápotok a Pod Jánem byla vyhlášena příprava na evakuaci, ale vzestup vody už není tak prudký, takže na evakuaci zřejmě nedojde," řekl starosta Netolic Oldřich Petrášek. Dodal, že nyní hladina potoka stoupá jen rychlostí pár centimetrů za hodinu. Zatímco v pondělí ráno dosahovala hladina potoka výšky 78 centimetrů, dnes v 8:00 to bylo 237 centimetrů.


"V Českém Krumlově a v Prachaticích napršelo v noci až 60 milimetrů srážek," uvedl Vlasák. Výrazný déšť zaznamenal také srážkoměr v Blanickém mlýně nad Husineckou přehradou. Blanice může během dne mírně překročit druhý povodňový stupeň, výraznější vzestupy ale hydrologové neočekávají. "I třetí stupně jsou překročeny pouze v centimetrech," dodal Vlasák. Během dopoledne by mělo spadnout do pěti milimetrů srážek, ve středu už meteorologové déšť neočekávají.

Od půlnoci vyjížděli hasiči asi k 11 zásahům. Čerpali většinou vodu ze sklepů. "Nebylo to ale nic dramatického, žádné větší škody hlášené nemáme," řekl operační důstojník jihočeských hasičů Václav Kulíř.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER (až 80.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč