Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„JihadJane“ chtěla zabít autora karikatur

Česko

WASHINGTON Mezi těmi, kdo chtěli zavraždit švédského kreslíře Larse Vilkse kvůli zpodobnění muslimského proroka Muhammada s tělem psa, byla i Američanka Coleen LaRoseová. Napsaly to světové agentury. Žena je od svého zatčení 15. října ve Filadelfii ve vazbě. Americké úřady proti ní v úterý vznesly obvinění z několika trestných činů, vražda však mezi nimi není a obvinění neobsahuje jméno jejího údajného terče.

Šestačtyřicetiletá konvertitka k islámu, která si na internetu říkala JihadJane a Fatima LaRose, se podle obvinění „nemohla dočkat“, až udělá něco pro „zmírnění utrpení muslimů“. Přes internet rekrutovala bojovníky islámské svaté války (džihádu), souhlasila s tím, že zabije švédského umělce, provdá se za podezřelého z terorismu, aby mohla žít v Evropě, a případně zemře jako „mučednice“. Slíbila také materiální pomoc dalším účastníkům spiknutí v Evropě a v Asii.

Podle agentury byl jejím terčem Vilks, ale mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti to nepotvrdil. V obvinění se uvádí, že s cílem zabít odjela LaRoseová loni do Evropy. Po návratu byla zatčena. Soudní dokumenty neříkají, zda byla dotyčná osoba zabita, ale neobviňují LaRoseovou z vraždy.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...