Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jihlava ve znamení humoru a reality

Česko

V hruboměkkém prostředí, vytvořeném z nehoblovaných europalet a měkkých polštářků, běží festival dokumentů v Jihlavě. Zahájil ho nový film Eriky Hníkové Nesvatbov.

Slovenská vesnice Zemplínske Hámre vymírá. Její agilní starosta Jozef Gajdoš, kterému se jinak v obci podařilo vše, co si zamanul, se rozhodne zabojovat i na tomhle poli. Zkusí spárovat svobodné třicátníky, kterých je ve vsi kupodivu dost, a vymámit z nich nové občánky. Taková je výchozí situace dokumentární „situační komedie“ Nesvatbov, která v úterý zahájila čtrnáctý Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě.

Film je zábavnou etnografickou sondou do nejvýchodnějšího cípu bývalého Československa. Hníková našla zajímavé protagonisty a podařilo se jí je „rozmluvit“ a zachytit v trefných situacích – například ve vždy pečlivě vyšúrovaných domácnostech, odkud by je jejich matky už co nejradši vystrnadily. Když však starosta začne tlačit na pilu, situacím přibývá na formanovské trapnosti, která kulminuje v pokusu o velkolepý „párovací“ ples. „Když v té oblasti zůstane člověk svobodný po sedmadvaceti letech, bere se to jako ostuda,“ říká režisérka. „Proto bylo těžké se s hlavními protagonisty filmu sblížit natolik, aby o své situaci dokázali mluvit.“ Hotový snímek Hníková „Hámerčanům“ promítla před týdnem. „Smáli se dokonce i věcem, které nám vtipné nepřijdou,“ vzpomíná.

Jiný – absurdní – druh humoru než Nesvatbov nabídl zahajovací ceremoniál. Postaralo se o něj divadelní uskupení VOSTO5, které scénu v kulturním centru DKO proměnilo v dovolenou u vody, včetně karavanu, stanu, spoře oděných dívek a typicky českého „pepíkovského“ páru. Během celého oficiálního programu se v pozadí čile opalovalo, schnulo od imaginární vody, reálně vařilo, masírovalo, převlékalo a jinak rekreovalo. I tady se pracovalo s trapností, tahle ale byla záměrná a zábavná bez hořkosti.

Na zahájení se předávaly ceny trhu East Silver, nazvané Silver Eye, East European Fora a dílny Ex Oriente. Suverénně jim dominovala polská produkce. Krystyna Krauze z Polského institutu v Praze úspěchy našich severních sousedů na pódiu připsala i tomu, že Polsko má na rozdíl od České republiky aktuální a fungující filmový zákon.

V rámci oficiálního doprovodného programu přehlídky se uskutečnilo setkání Proč kultura 2010. Diskuse o tom, proč a jak podporovat investice do tvůrčích odvětví a co pro to mohou udělat regiony a EU, se zúčastnili například ředitel festivalu Marek Hovorka, poslanec evropského parlamentu Oldřich Vlasák, jihlavský primátor Jaroslav Vymazal a další zástupci kulturní a politické sféry. Marta Smolíková, ředitelka neziskové organizace ProCulture / Otevřená společnost, představila tzv. Zelenou knihu – dokument EU, který definuje kulturu a navrhuje konkrétní strategie k jejímu rozvoji. Podle Smolíkové už nestačí říkat obecné fráze, že podporovat tvůrčí oblasti je bohulibé; předložila proto tvrdá data dokazující, že kultura je nejrychleji rostoucí průmyslové odvětví v dnešní Evropě, které představuje 2,6 % HDP Unie a zaměstnává téměř šest milionů lidí.

Na setkání navazovala projekce experimentálního italského snímku Vlčí chřtán, nominovaného na Cenu Lux, udělovanou Evropským parlamentem. Film Pietra Marcella je koláží záběrů dokumentárních, inscenovaných i amatérských a prostřednictvím promluv mimo obraz líčí příběh lásky dvou kriminálníků z přístavního prostředí v Janově.

Ve středu se rozjela novinková sekce Reality TV, nabízející to nejzajímavější z „reality“ formátů našich i zahraničních televizí. Prezentován byl „novácký“ doku-seriál Příběhy bez scénáře – Zlatí hoši o dětských hokejistech, který už prvním dílem dokázal pobouřit hokejový svaz. Pozornosti se dostalo také reality show České televize Ptáčata aneb Nejsme žádná béčka, jejímiž hrdiny a spoluautory jsou děti ze sociálně vyloučených rodin. Jeden díl dokumentárního cyklu Evoluce 4 z revoluce, věnovaný hudebníkovi a politikovi Michaelu Kocábovi, osobně uvedl režisér Jan Šikl.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Prodej, byt 2+kk, 53 m2, Jaroměř
Prodej, byt 2+kk, 53 m2, Jaroměř

Palackého, Jaroměř - Jakubské Předměstí, okres Náchod
3 199 000 Kč