21. března 2017 16:59, aktualizováno  18:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rodiče chtějí smrt plameňáka splatit a odpracovat, říká ředitelka jihlavské zoo

Plameňáci v jihlavské zoo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plameňáci v jihlavské zoo. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

PRAHA/JIHLAVA Rodiče dětí, které předminulý týden k smrti ubily plameňáka v jihlavské zoo, jsou ochotni uhradit škodu, případně si ji i odpracovat. V rozhovoru pro server Lidovky.cz o tom informovala ředitelka zoologické zahrady Eliška Kubíková. Zmínila mimo jiné i to, že areál se zvířaty nově kontrolují strážníci městské policie.

K incidentu s opeřenci došlo minulý pátek krátce po poledni. Trojice školáků ve věku pět až osm let přelezla plot v jihlavské zoo a zaútočila klacky a kameny na skupinu plameňáků karibských, šestnáctiletého samce chlapci ukopali k smrti.

Událost vyvolala ve městě vlnu protichůdných reakcí. Místní se například rozhodli uspořádat pochod, jímž chtěli dát najevo svůj nesouhlas s chováním mladíků a vyjádřit zoo podporu. Kvůli obavám z rasistických útoků od něj ovšem nakonec raději od ustoupili. Kubíkovou soustrastné reakce a zvýšený zájem veřejnosti těší, neskrývá ovšem určité výhrady. „Nejsem si jistá, jestli to je správná forma, kterou bychom vítali,“ říká ke zmiňovanému pochodu v rozhovoru.

Lidovky.cz: Jak se nedávný incident na zoologické zahradě podepsal? Zajímá se o ní nyní více lidí?
Od lidí jsme zaznamenali vstřícné a soustrastné reakce. Je milé, že vnímají, co se stalo. Jestli se incident odrazil v návštěvnosti, se nedá říct, jelikož závisí převážně na vývoji počasí. Vzhledem k tomu, že v předešlých dnech bylo počasí příznivé, návštěvnost byla vysoká.

Výběh plameňáků v jihlavské zoo.
Plameňák karibský.

Lidovky.cz: Na podporu zoo dokonce chtěli uspořádat pochod městem. Jak vnímáte tuto skutečnost?
Velmi si vážíme, že lidé chtějí zoo podpořit, nebo to tak alespoň prezentují. Nejsem si ale jistá, jestli to je správná forma, kterou bychom vítali. Největší podporou zoo je její návštěva. Pochod není něco, co bychom chtěli organizovat.

Lidovky.cz: K pochodu nakonec nedojde, dost možná jej nahradí setkání veřejnosti se zástupci města právě v areálu zoo či její blízkosti. Stavíte se zdrženlivě i k němu?
Negativně se na to nedívám, ráda bych si ale s organizátory vyjasnila smysl meetingu - zdali jde skutečně o to podpořit zoologickou zahradu, seznámit veřejnost s důležitostí jejího poslání a soustředit se na význam zvířat. Jestli je toto hlavním cílem, jsem všemi deseti pro.

Lidovky.cz: Vidíte za tím snad jiný záměr?
Nelze to vyloučit. Z reakcí, které jsem zaznamenala, vyplývá, že událost může mít i rasový podtext.

Lidovky.cz: Kvůli tomu, že děti, které plameňáka ubily, měly být romského původu?
Je to jedna z možností.

Ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková.

Ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková.

Lidovky.cz: Organizátoři akce si stěžují na dlouhodobou špatnou bezpečnostní situaci ve městě. Jak je tomu konkrétně v zoo?
Jsme takový stát ve státě. Zoo je ohrazena po celém svém obvodu bariérou, tedy tak, jak má být, myslím si. Cítili jsme, že takové opatření je pro civilizovaného občana dostatečné. Pokud někdo bude chtít, dostane se i do pevnosti, najde-li slabinu. Když se prostříhá plotem, do zahrady se dostane, ať už plot máme, či ne. Výběhy jsou pak řešeny jako bezbariérové. Jde o trend, který je v moderních zoo aktuální a mezi moderní zahrady chceme patřit. Kvůli tomu, že tři děti jednou za pár let přelezou plot, nehodláme koncepci měnit.

Lidovky.cz: Žádná přidaná bezpečnostní opatření, aby se podobný případ v budoucnu neopakoval, tak nechystáte?
Pochopitelně plánujeme. Nově spolupracujeme s městskou policií, která pravidelně každý den zoo prochází. Zlepšení bezpečnosti by mohl přinést i lepší využití kamerových systémů.

Lidovky.cz: Nešlo přeci jen celému incidentu zavčasu zabránit?
Paradoxní je, že by incident nejspíš vzbudil více pozornosti mimo otevírací dobu. V otevírací době se totiž v zoologické zahradě pohybuje větší množství návštěvníků a není možné kontrolovat, jaký mají úmysl. Proniknutí do zahrady je otázkou momentu a pak lze těžko vysledovat, jestli je daný návštěvník potencionální narušitel. A ne vždycky lze identifikovat, že děti se pohybují v areálu samotné.

Lidovky.cz: Jste v kontaktu s rodiči dětí? Pokusili se vám celou záležitost vysvětlit, omluvili se?
Otcové všech dětí navštívili zoologickou zahradu a za celou situaci se omluvili. Domluvili jsme se, že budeme požadovat finanční odškodnění (vedoucí pracovník zoo už dříve odhadl cenu usmrceného plameňáka na zhruba 50 tisíc – pozn. red.). Vyjádřili se, že jsou připraveni škodu splácet. Zatím tak je vůle vše vyřešit mimosoudní cestou.

Lidovky.cz: Bavili jste se i o možnosti, že by vám v zoo i s dětmi pracovně vypomohli?
Nabídli, že by si svůj „dluh“ alespoň částečně odpracovali. Konkrétní kroky jsme zatím neučinili, protože je třeba zajistit pracovní prostředky a připravit se na to. Zájem tam ale byl a my jej neodmítli. Přijde nám to výchovné.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!