19. listopadu 2017 18:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zimola: Finančně stabilizujme ČSSD i za cenu prodeje Lidového domu

Předseda jihočeské ČSSD Jiří Zimola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda jihočeské ČSSD Jiří Zimola. | foto:  Petr Topič, MAFRA

ČESKÉ BUDĚJOVICE Jihočeská sociální demokracie vyzvala stranu k ekonomické stabilizaci i za cenu toho, že by měla prodat Lidový dům v Praze. Podle jihočeských sociálních demokratů je dobrá kondice ČSSD cennější než vlastnictví sídla na atraktivní pražské adrese.

Řekl to předseda jihočeských sociálních demokratů Jiří Zimola. Narážel tím na fakt, že strana se zadlužila na kampaň, navíc kvůli malému počtu mandátů dostane od státu daleko méně peněz, než počítala. Navíc ji stále tíží dluh 338 milionů po prohraném sporu se zemřelým advokátem Altnerem.

Za krajský výbor strany v neděli prohlášení přečetl na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD v Hradci Králové Stanislav Mrvka.

Lidový dům, sídlo ČSSD v Hybernské ulici v Praze

Lidový dům, sídlo ČSSD v Hybernské ulici v Praze

„K naplnění všech předchozích bodů musíme chtít změnit sami sebe a stranu, jak jsme ji doposud znali. Jiné cesty není,“ stojí v prohlášení. Jihočeští sociální demokraté formulovali výzvu do deseti bodů.

Zimola uvedl, že v poctivost ČSSD veřejnost nevěří od doby, kdy bývalý předseda strany Stanislav Gross proklamoval hesla jako „Myslím to upřímně“ nebo „Jsem sociální demokrat“. Jihočeští sociální demokraté se domnívají, že tato rétorika ČSSD uškodila. 

„Dokázali jsme se zpronevěřit našim slibům výměnou za posty ve vládě a koalici. Náš program musí být na prvním místě, proto nás přece lidé volí. Proto když řekneme, že nesouhlasíme s církevními restitucemi a bohatými finančními náhradami pro církve, musíme se pak skutečně pokusit je zastavit a neprodat je za vládu,“ uvedl.

Jihočeští sociální demokraté dále vyzývají stranu, aby se chovala maximálně skromně a tolerantně. Podle nich by se ČSSD například měla otevřeně stavět za partnerství homosexuálů. „Podporujme třeba i adopci dětí těmito páry,“ stojí v prohlášení.

Podle Zimoly a jeho kolegů by sociální demokracii měl vést silný lídr, který bude rozhodný a uvěřitelný pro voliče. „Nesmí se bát v diskusích s křiklouny a musí být naprosto přesvědčen o správnosti našeho programu. Bohužel to v posledních letech vypadalo, že jsme o správnosti programu nebyli sami přesvědčeni, potáceli jsme se z jedné na druhou stranu, alibisticky přejímali rozhodnutí evropských politiků a byli ve vleku nejrůznějších lobbistických skupin,“ napsali jihočeští sociální demokraté.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz