Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zimola: Finančně stabilizujme ČSSD i za cenu prodeje Lidového domu

Česko

  18:46
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeská sociální demokracie vyzvala stranu k ekonomické stabilizaci i za cenu toho, že by měla prodat Lidový dům v Praze. Podle jihočeských sociálních demokratů je dobrá kondice ČSSD cennější než vlastnictví sídla na atraktivní pražské adrese.

Předseda jihočeské ČSSD Jiří Zimola. foto:  Petr Topič, MAFRA

Běhounek zvažuje kandidaturu do čela ČSSD. Požaduje návrat Zimoly, Haška či Tejce

Řekl to předseda jihočeských sociálních demokratů Jiří Zimola. Narážel tím na fakt, že strana se zadlužila na kampaň, navíc kvůli malému počtu mandátů dostane od státu daleko méně peněz, než počítala. Navíc ji stále tíží dluh 338 milionů po prohraném sporu se zemřelým advokátem Altnerem.

Za krajský výbor strany v neděli prohlášení přečetl na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD v Hradci Králové Stanislav Mrvka.

Lidový dům, sídlo ČSSD v Hybernské ulici v Praze

„K naplnění všech předchozích bodů musíme chtít změnit sami sebe a stranu, jak jsme ji doposud znali. Jiné cesty není,“ stojí v prohlášení. Jihočeští sociální demokraté formulovali výzvu do deseti bodů.

Zimola uvedl, že v poctivost ČSSD veřejnost nevěří od doby, kdy bývalý předseda strany Stanislav Gross proklamoval hesla jako „Myslím to upřímně“ nebo „Jsem sociální demokrat“. Jihočeští sociální demokraté se domnívají, že tato rétorika ČSSD uškodila. 

Vedení ČSSD řeší, jak dál. Ideálním šéfem by byla Buzková, říká starosta Šmarda

„Dokázali jsme se zpronevěřit našim slibům výměnou za posty ve vládě a koalici. Náš program musí být na prvním místě, proto nás přece lidé volí. Proto když řekneme, že nesouhlasíme s církevními restitucemi a bohatými finančními náhradami pro církve, musíme se pak skutečně pokusit je zastavit a neprodat je za vládu,“ uvedl.

Jihočeští sociální demokraté dále vyzývají stranu, aby se chovala maximálně skromně a tolerantně. Podle nich by se ČSSD například měla otevřeně stavět za partnerství homosexuálů. „Podporujme třeba i adopci dětí těmito páry,“ stojí v prohlášení.

Podle Zimoly a jeho kolegů by sociální demokracii měl vést silný lídr, který bude rozhodný a uvěřitelný pro voliče. „Nesmí se bát v diskusích s křiklouny a musí být naprosto přesvědčen o správnosti našeho programu. Bohužel to v posledních letech vypadalo, že jsme o správnosti programu nebyli sami přesvědčeni, potáceli jsme se z jedné na druhou stranu, alibisticky přejímali rozhodnutí evropských politiků a byli ve vleku nejrůznějších lobbistických skupin,“ napsali jihočeští sociální demokraté.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat