Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Baborová z KSČM rezignovala. Nahradí ji v radě další komunista?

Vítězslava Baborová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězslava Baborová | foto: ČTK

PRAHA Radní pro školství v Jihočeském kraji Vítězslava Baborová odstoupila ze své funkce. Svou rezignaci vysvětlila přetrvávajícími zdravotními problémy. O jejím nástupci rozhodne zastupitelstvo na nejbližším zasedání.

V Jihočeském kraji se loni v listopadu zvedla vlna nevole kvůli tomu, že radním pro školství je člen KSČM. Studenti s dalšími nejen mladými lidmi kvůli tomu uspořádali několik protestních akcí.

"Odmítám nyní komentovat jakékoli informace, kdo by se tímto radním měl stát, neboť to bude předmětem koaličních jednání. Jsou-li dnes vyslovována jakákoli jména, jsou to pouze návrhy k jednání, což si jistě uvědomují představitelé obou koaličních stran," uvedl Jihočeský hejtman Jiří Zimola. Komunisté prý chtějí navrhnout na místo po Baborové svého neuvolněného radního Tomeše Vytisku.

ČTĚTE TAKÉ

Jihočeští zastupitelé se na nejbližším zasedání sejdou 7. března. Zimola nyní plánuje schůzky koaličních stran - ČSSD a KSČM, aby vzniklou situaci řešily a našly vhodného kandidáta. Do té doby, než zastupitelé zvolí nového radního, bude věci týkající se resortu školství vykonávat Zimola.

Baborová je v pracovní neschopnosti od konce listopadu. Šéf jihočeských komunistů Petr Braný řekl, že tento stav je dlouhodobě neudržitelný a nelze nechávat místo tak dlouho prázdné.

Pokud se novým radním stane opět zástupce KSČM, protesty v kraji budou pokračovat. "Nestavíme se proti osobě paní Baborové a přejeme jí, aby se brzy uzdravila. Nám vadí, že resort řídí komunista," uvedl zástupce studentů Šimon Heller.

Studenti se odvolávají na bohumínské usnesení

Studenti stav ve vedení kraje označovali za podvod na voliče. Podle nich sociální demokraté porušili takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které zakazuje spolupráci ČSSD s jakýmikoliv extremistickými stranami, také s KSČM.

Petice pro a proti

Volby v Jihočeském kraji vyhrála loni v říjnu ČSSD před KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství komunistku, což vyvolalo první vlnu nesouhlasu části studentů a veřejnosti. Ještě před zvolením radní učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby školství vedl zástupce KSČM.

Podepsalo ji přes 12 000 lidí. Žáci třeboňského gymnázia začali proti komunistické radní protestovat v listopadu jako první, postupně se přidaly další školy. Proti vládě ČSSD s KSČM se v Českých Budějovicích konala čtyři shromáždění, 8. ledna začali studenti na protest proti komunistické radní držet štafetovou hladovku.

Záhy však vznikla petice, která bývalou radní Baborovou podporovala. Podepsalo ji přes 7000 lidí.

Studenti stav ve vedení kraje označovali za podvod na voliče. Podle nich sociální demokraté porušili takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které zakazuje spolupráci ČSSD s jakýmikoliv extremistickými stranami, také s KSČM.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...