Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Novou jihočeskou hejtmankou má být Ivana Stráská z ČSSD. Nahradí Zimolu

Česko

  15:37aktualizováno  16:34
České Budějovice - Jihočeskou hejtmankou se má stát sociální demokratka Ivana Stráská, která tak v čele kraje nahradí svého stranického kolegu Jiřího Zimolu. Shodla se na tom v pondělí nová krajská koalice ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy. Každý koaliční subjekt bude mít v krajské radě jednoho náměstka. Partneři podepíšou koaliční smlouvu ve středu, řekl lídr uskupení Pro Jižní Čechy Jiří Švec.

Ivana Stráská z ČSSD. foto: Petr LundákMAFRA

Jižní Čechy by měla vést koalice s ČSSD i po Zimolovi. ANO by skončilo v opozici

Nová koalice nahradí alianci ČSSD, ANO a Jihočeši 2012, která se před dvěma týdny rozpadla kvůli neshodám ohledně krajského zdravotnictví. Stráskou coby hejtmanku a vedení kraje patrně zvolí zastupitelé na svém mimořádném zasedání ve čtvrtek. Tam by také měl svou funkci složit dosavadní hejtman Zimola, který již dříve uvedl, že se o ni znovu ucházet nebude.

Pozici statutárního náměstka zaujme Josef Knot (Pro Jižní Čechy), který bude dohlížet na investice a rozvoj. Jaromír Novák z ČSSD se podle dohody stane náměstkem pro finance, náměstek z hnutí Jihočeši 2012 Pavel Hroch bude mít rezort zemědělství a životní prostředí, náměstkem za KDU-ČSL pro školství a sociální věci bude Zdeněk Dvořák.

Uvolněným radním pro dopravu se stane Jiří Švec (Pro Jižní Čechy) a radním pro oblast veřejných zakázek Antnonín Krák (ČSSD). Všechny koaliční subjekty potom nominují jednoho člena na pozici neuvolněného radního.

Podpis o spolupráci nové koalice v Jihočeském kraji podepsali zástupci ČSSD,...
Podpis o spolupráci nové koalice v Jihočeském kraji podepsali zástupci ČSSD,...

V zastupitelstvu bude mít nová koalice nejtěsnější většinu 28 mandátů z 55. Partneři se shodli na tom, že hodlají změnit systém odměňování ve vedení jihočeských nemocnic řízených krajem. Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha v úterý uvedl, že dá svou funkci k dispozici. Nahradí jej bývalá ministryně zdravotnictví a nyní krajská zastupitelka Zuzana Roithová z KDU-ČSL. Právě otázka zdravotnictví vedla k pádu předchozí koalice. ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun a nechává stavět pro hejtmana Zimolu rekreační dům v Lipně nad Vltavou. Zimola však nepřistoupil na to, že by Bláhu odvolal, protože jej považuje za schopného manažera. Dodal, že jihočeské nemocnice patří mezi nejlepší zdravotní zařízení v republice.

Hejtman také už před časem uvedl, že domek v Lipně nad Vltavou Bláhovi už částečně zaplatil a zbytek mu uhradí po kolaudaci. Dodal, že na vše má dokumenty a nevidí ve svém chování jakékoliv pochybení.

Po rozpadu koalice se snažilo novou koalici vytvořit i hnutí ANO. Oslovilo rovněž KDU-ČSL, Jihočechy 2012 i Pro Jižní Čechy a navíc chtělo spolupracovat i s ODS. Většina politických subjektů ale dala přednost konkurenčnímu projektu a spolupráci s ČSSD. V jihočeském zastupitelstvu jsou po loňských podzimních volbách kromě výše zmíněných subjektů i komunisté.

Autor: