Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Novou jihočeskou hejtmankou se stala Ivana Stráská. Nahradila Zimolu

Česko

  11:51aktualizováno  17:07
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeskou hejtmankou se ve čtvrtek stala Ivana Stráská z ČSSD. Nahradila svého stranického kolegu Jiřího Zimolu, který ve čtvrtek na mimořádném zasedání zastupitelstva z funkce hejtmana odstoupil. Jihočeský kraj povede nová koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a hnutí Jihočeši 2012, v pětapadesátičlenném zastupitelstvu bude mít těsnou většinu 28 hlasů.

Ivana Stráská z ČSSD. foto: Petr LundákMAFRA

Stráskou ve čtvrtek podpořilo 28 zastupitelů ze 48 přítomných. Nová koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012 nahrazuje alianci ČSSD, ANO a Jihočeši 2012, která se rozpadla před dvěma týdny. Důvodem byly neshody v otázce zdravotnictví mezi ANO a sociálními demokraty.

Přestože volba hejtmana byla ve čtvrtek na programu hned v úvodu, zastupitelé se k ní dostali až po více než pětihodinové několikahodinové diskusi. „Mám pocit, že se odehrávalo přesně to, co jsem čekala. Jsem překážkou toho, že nebylo možné vytvořit koalici, kterou si někteří představovali. Jsem si vědoma své zodpovědnosti,“ uvedl Stráská a připomněla, že koalici se snažilo vytvořit i hnutí ANO, které však skončilo v opozici.

Zastupitelé ve čtvrtek zvolili rovněž náměstky nové hejtmanky

Zatupitelé zvolili také nové náměstky. Stráským statutárním zástupcem bude Josef Kont (Pro Jižní Čechy), jenž bude dohlížet na investice a rozvoj. Náměstkem pro finance se stal Jaromír Novák z ČSSD, pro zemědělství a životní prostředí Pavel Hroch (Jihočeši 2012) a pro školství a sociální věci Zdeněk Dvořák (KDU-ČSL).

Jedenáctičlennou radu doplnili dva uvolnění členové. Těmi se stali Jiří Švec (Pro Jižní Čechy) a Antonín Krk (ČSSD). Za neuvolněné radní pak zastupitelé zvolili Miroslava Jocha (ČSSD), Iva Moravce (Pro Jižní Čechy), Pavla Talíře (KDU-ČSL) a Pavla Pavla (Jihočeši 2012).

Brutální tlak mohl být i koordinován z řad ČSSD, zopakoval na Hradě Zimola

Koaliční partneři se shodli na tom, že hodlají změnit systém odměňování ve vedení Jihočeských nemocnic řízených krajem. Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha minulý týden uvedl, že dá svou funkci k dispozici. Nahradí jej zřejmě bývalá ministryně zdravotnictví a nyní krajská zastupitelka Zuzana Roithová z KDU-ČSL. Právě otázka zdravotnictví vedla k pádu předchozí koalice. ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun a nechává stavět pro bývalého hejtmana Zimolu rekreační dům v Lipně nad Vltavou. Zimola však nepřistoupil na to, že by Bláhu odvolal, protože jej považuje za schopného manažera. Dodal, že jihočeské nemocnice patří mezi nejlepší zdravotní zařízení v republice.

Po rozpadu koalice se snažilo novou koalici vytvořit i hnutí ANO. Oslovilo rovněž KDU-ČSL, Jihočechy 2012 i Pro Jižní Čechy a navíc chtělo spolupracovat i s ODS. Většina politických subjektů ale dala přednost konkurenčnímu projektu a spolupráci s ČSSD. V jihočeském zastupitelstvu jsou po loňských podzimních volbách i komunisté.

Vizitka nové hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské

 • Datum narození: 21. června 1952
 • Vzdělání: vystudovala obor český jazyk-dějepis na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity
 • Kariéra: do roku 1998 pracovala jako učitelka a později zástupkyně základní školy v Milevsku Politická kariéra: v komunálních volbách poprvé kandidovala jako bezpartijní za ČSSD v roce 1994, do zastupitelstva Milevska se dostala až o čtyři roky později, kdy zároveň usedla do křesla starostky; v čele Milevska působila dvě volební období do roku 2006, v zastupitelstvu města pak zasedala až do voleb 2014, kdy již nekandidovala; od roku 2000 je krajskou zastupitelkou, od roku 2008 byla náměstkyní hejtmana (v letech 2012 až 2016 první náměstkyně)
 • Rodina: vdaná, má jednoho syna
 • Ostatní:
  - Jako náměstkyně hejtmana měla od počátku na starosti oblast sociální, zdravotní a národnostních menšin, byla i předsedkyní dozorčí rady Jihočeských nemocnic (od roku 2009 do prosince 2016) a členkou dozorčí rady Nemocnice Dačice (2009 až 2012). Nedávná kauza kolem předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhy, který ve funkci pobíral vysoké odměny a stavěl pro dnes odstoupivšího hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) chalupu u Lipna, byla důvodem, proč Zimola ohlásil odchod z funkce.

  - "Managementy nemocnic odpovídají za obrat zhruba 7,2 miliardy korun, ručí vlastním majetkem za svá rozhodnutí. Tomu je úměrné i jejich odměňování," řeklaStráskákoncem března po vypuknutí aféry. "Máme nejlepší nemocnice v republice, pokud budeme mít průměrné manažery s průměrným platem, obávám se, že za čas budeme mít také průměrné nemocnice," uvedla také.

  - V letech 2012 až 2013 byla stínovou ministryní práce a sociálních věcí. Nahradila tehdy Zdeňka Škromacha.

  -Stráskáje šestou hejtmankou v historii ČR. Milada Emmerová (ČSSD) vedla v letech 2008 až 2010 Plzeňský kraj, její stranická kolegyně Jana Vaňhová byla hejtmankou Ústeckého kraje mezi lety 2008 až 2012. V roce 2012 byla krátce hejtmankou Středočeského kraje Zuzana Moravčíková (ČSSD). Po loňských krajských volbách byly ženy zvoleny do čela Středočeského kraje (Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO) a Karlovarského kraje (Jana Vildumetzová z ANO).
Autor: