11. dubna 2017 10:35, aktualizováno  14:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jihočeský hejtman Zimola odstoupil z funkce. ČSSD vyjednává o nové koalici

Jiří Zimola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola. | foto: ČTK

PRAHA Jihočeský hejtman Zimola odstupuje z funkce. Oficiálně ji složí na nejbližším zastupitelstvu. V úterý to řekl novinářům, dodal ale, že sociální demokracie zkusí domluvit vznik nové koalice - měly by ji tvořit kromě ČSSD hnutí Jihočeši 2012, koalice Pro Jižní Čechy a KDU-ČSL.

Pokud skutečně taková koalice vznikne, nehodlá Zimola usilovat o funkci hejtmana. Za ČSSD by na ni navrhl svou náměstkyni Ivanu Stráskou.

Odstoupení jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly bylo podle premiéra Bohuslava Sobotky (oba ČSSD) nezbytnou podmínkou pro to, aby sociální demokraté mohli jednat o nové koalici na jihu Čech, a zabránili tak spojení hnutí ANO a ODS. Sobotka v úterý novinářům také řekl, že koalici v regionu rozbilo hnutí ANO. To, že Zimola nebude znovu usilovat o křeslo hejtmana, podle něj vytvoří podmínky pro zamezení spolupráce ANO a občanských demokratů v kraji.

„Sociální demokracie v Jihočeském kraji vyhrála krajské volby, čili pokládám za logické, že politická strana, která má v zastupitelstvu nejvíce mandátů, má ambici jednat o nové koalici,“ uvedl Sobotka s doplněním, že Zimolovo odstoupení umožní jednání.

Zimola chce nyní očistit své jméno

Zimola hodlá vyvrátit spekulace o tom, že ve společnosti Jihočeské nemocnice, kterou vede kraj, byly nečitelné finanční transakce. Opozice vedení kraje obvinila z toho, že z nemocnic vyvádí peníze. Zimola na tiskové konferenci řekl, že zveřejní výsledky auditu společnosti, který prověří hospodaření nemocnic.

„Chci se naprosto očistit a v řádu několika příštích týdnů vyvrátit veškerá podezření. Chci veřejnosti ukázat, jaké bylo skutečné pozadí, kdo tahal za nitky a kdo potřeboval odstranit populárního hejtmana. Chci ukázat na jihočeskou ODS a na její mafiánské praktiky a pokrytectví, s nímž právě ona káže o morálce,“ řekl Zimola.

Připomněl, že jižní Čechy vede od roku 2008 a jím vedená ČSSD zde třikrát po sobě vyhrála krajské volby. Podle něj už tento fakt sám o sobě může některým politikům vadit. „Nechci komplikovat situaci v kraji, proto jsem se rozhodl, že na funkci hejtmana rezignuji,“ řekl Zimola. Dodal, že se pokusí s KDU-ČSL, Jihočechy 2012 a uskupením Pro Jižní Čechy sestavit novou koalici. V ní na místo hejtmana navrhne svou stranickou kolegyni, hejtmanovu náměstkyni Ivanu Stráskou.

„Neodcházím uraženě, ani naštvaně. Odcházím jen unavený. Těším se, že si odpočinu. Ale nehodlám odejít zadním vchodem, protože se nemám za co stydět. Věřím, že všechny ty špinavé útoky na mě ve velmi krátké době vysvětlím,“ řekl Zimola.

Zimola uvedl, že zůstává předsedou jihočeské ČSSD. Za ni se bude v podzimních volbách ucházet o mandát v Poslanecké sněmovně, i když figuruje na posledním 22. místě. Vzhledem k tomu, že rezignuje na místo hejtmana, nebude to případně v rozporu s vnitrostranickým rozhodnutím ČSSD. Podle něj nesmí hejtman souběžně vykonávat funkci poslance.

10.dubna 2017 v 10:03, příspěvek archivován: 11.dubna 2017 v 10:38

Jiří Zimola z ČSSD končí jako hejtman jižních Čech. Novou hejtmankou se zřejmě stane Lucie Kozlová z hnutí ANO.

V kraji se v pondělí rozpadla koalice, dosud tvořená ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. Vyostřil se totiž názorový střet mezi sociálními demokraty a ANO kvůli otázce vysokých odměn vedení společnosti Jihočeské nemocnice. ANO chce hledat nové koaliční partnery a už v pondělí oslovilo ODS. Zimola již dříve výhrady ANO odmítl a označil je za záminku pro změnu koalice.

„Rozhodl jsem se tak proto, že současná jihočeská politická situace vyžaduje jasné a chlapské řešení. V posledních týdnech jsem byl vystaven enormnímu tlaku, kdy se vytahovaly třaskavé kauzy a to vše se považovalo jako záminka pro rozbití koalice,“ prohlásil Zimola.

Uvedl, že se pokusí zabránit tomu, aby kraj vedla koalice sestavená hnutím ANO. Proto chce dát dohromady alianci ČSSD, koalice Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a hnutí Jihočeši 2012. Tento blok by měl 28 zastupitelů z 55. „Už jsme jednání zahájili a mám z něj dobrý pocit,“ řekl Zimola.

ANO už začalo jednat s ODS. „Poprvé jsme se sešli, myslím si, že existuje ve většině záležitostí shoda a nenarazili jsme na nějaké zásadní třecí plochy,“ uvedl v pondělí předseda jihočeské ODS Martin Kuba. Dodal, že ODS se nebrání spolupráci s KDU-ČSL a koalicí Pro Jižní Čechy. Tyto tři opoziční subjekty společně s ANO mají 29 zastupitelů z 55.

Ovčáček označil Zimolovu rezignaci za ,bytostné rozhodnutí’

Na výsledky jednání jihočeských politiků čeká i prezident Miloš Zeman, který tento kraj podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka oficiálně navštíví 12. až 14. června. „Věříme, že v době návštěvy pana prezidenta v Jihočeském kraji již bude ustavena nová koalice. Jsme informováni, že jak hnutí ANO, tak ČSSD se budou snažit nyní vyjednat novou koalici. My vyčkáme výsledku,“ uvedl na úterní tiskové konferenci Ovčáček. Zimolovu rezignaci označil za jeho „bytostné rozhodnutí“, které hejtman vysvětlil.

Zimola patřil po sněmovních volbách v říjnu 2013 mezi účastníky tajné schůzky u prezidenta v Lánech. Část vedení ČSSD se tehdy pokusila odstavit předsedu strany Bohuslava Sobotku od vyjednávání o vládě. Sobotku, který výzvu k rezignaci označil za pokus o puč, poté podpořily krajské organizace ČSSD.

Nejbližší zasedání jihočeského zastupitelstva se koná 11. května. Opoziční strany ODS, KDU-ČSL a koalice Pro Jižní Čechy však usilují o svolání mimořádného jednání. Tuto variantu podporuje i hnutí ANO. Pro svolání mimořádného jednání musí iniciativa předložit souhlas minimálně 19 zastupitelů. „Zatím jsem tuto žádost neobdržel,“ řekl dnes Zimola.

Opozice a následně i ANO kritizovaly sociální demokracii za to, že předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha má roční příjem 7,2 milionu korun. Navíc jim vadilo, že Bláha nechává v Lipně nad Vltavou stavět pro hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) rekreační dům. „Jsou to pseudokauzy a moji kolegové (z ČSSD) mě podporují,“ uvedl už v pondělí Zimola.

Odboráři v úterý uvedli, že situaci kolem nemocnic vnímají jako politický boj o moc nad penězi. „Ekonomické zdraví nemocnic je oproti jiným v České republice na vysoké úrovni,“ uvedl předseda jihočeské krajské rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Jan Šusta.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz