13. prosince 2012 19:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protest proti KSČM. Jihočeští studenti budou držet hladovku

Studenti Vyhlásili stávkovou pohotovost na protest proti rozhodnutí, že na krajském úřadě by měla odbor školství vést členka KSČM.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti Vyhlásili stávkovou pohotovost na protest proti rozhodnutí, že na krajském úřadě by měla odbor školství vést členka KSČM. | foto: MAFRA Slavomír Kubeš

ČESKÉ BUDĚJOVICE Na protest proti jihočeské krajské koalici s KSČM vyhlásilo šestnáct studentů na pondělí protestní hladovku. Ve čtvrtek to oznámil zástupce studentů Šimon Heller. Studenti, jimž vadí zejména to, že školství vede komunistická radní, už několik týdnů požadují, aby ČSSD v kraji zvážila spolupráci s jinou stranou než s KSČM.

Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) ale na současné koalici trvá, hladovku dnes označil za krajní nástroj a studenty obvinil z účelového vyhrocování situace.

Zástupci studentů dnes vyzvali své kolegy aby se k hladovce připojili. "Jako protest proti tomu, že v krajské vládnoucí koalici figurují komunisté, vyhlašujeme krátkou protestní hladovku. Nesouhlasíme především s obsazením resortu školství a kultury stranou, která se nikdy nedistancovala od činů a ideologie minulého režimu. Plně podporujeme protestní iniciativu 'Komunisté nepatří ke kormidlu' a veškeré její aktivity," napsal v prohlášení student Michal Šimek.

ČTĚTE TAKÉ:

Akce začne v pondělí v 18:00 a potrvá 24 hodin. "Hladovka v našem případě znamená žádné jídlo a z pití pouze voda," uvedli studenti. Každý bude hladovět při svém obvyklém denním programu. Účastníky jsou hlavně bývalí nebo současní studenti českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka.

Hejtman Jiří Zimola (uprostřed) z vítězné ČSSD podepsal koaliční smlouvu s komunisty.

Hejtman Jiří Zimola (uprostřed) z vítězné ČSSD podepsal koaliční smlouvu s komunisty.

Zimola ve čtvrtek uvedl, že se studenty jedná, ti však ze dne na den mění své požadavky a účelově vyhrocují situaci. "V žádném případě nemohu a nechci ustoupit a pod nátlakem změnit dle jejich přání výsledky demokratických voleb," dodal. Hladovku považuje za krajní nástroj, po kterém se sahá, až když už není jiné východisko, což ale podle hejtmana není tento případ.

Vyzval také studenty, "aby ustali v honu na člověka a uvědomili si, že kvůli jejich nátlaku mohou mít na svědomí zdraví paní Baborové (radní pro školství za KSČM) a její další život".

Studenti současný stav označují za podvod na voliče. Podle nich sociální demokraté porušili takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které zakazuje spolupráci ČSSD s jakýmikoliv extremistickými stranami, také s KSČM.

Petici podepsalo už více než deset tisíc lidí

Protesty budou pokračovat 18. prosince, kdy se na českobudějovickém Piaristickém náměstí koná od 17:00 shromáždění proti spolupráci ČSSD s KSČM. Uskuteční se při příležitosti prvního výročí úmrtí prezidenta Václava Havla.

Volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství komunistku, což vyvolalo první vlnu nevolí části studentů a veřejnosti. Ještě před zvolením radní učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby školství vedl zástupce KSČM.

Dosud ji podepsalo přes 10.000 lidí. Žáci třeboňského gymnázia začali proti komunistické radní protestovat jako první, postupně se přidaly další školy. Studenti už uspořádali v Českých Budějovicích dvě protestní shromáždění a 22. listopadu vstoupili na hodinu do stávky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz