11. října 2016 16:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jihomoravští lidovci od funkce hejtmana upouštějí. Pozice náleží vítěznému ANO, řekl lídr KDU-ČSL

Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje a lídr krajské kandidátky KDU-ČSL Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje a lídr krajské kandidátky KDU-ČSL Roman... | foto: ČTK

BRNO Jihomoravská KDU-ČSL upouští od úsilí získat hejtmanskou funkci. ČTK to v úterý řekl lídr lidovců Roman Celý, podle nějž pozice náleží vítěznému hnutí ANO. Právě s lidovci ANO jednalo o možné koalici, dosud se ale nedohodli i kvůli tomu, že oba partneři chtěli mít hejtmana. ANO mezitím ustanovilo trojblok se Starosty pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno. Trojblok má 23 mandátů z 65, k většině je potřeba 33. ANO jedná kromě KDU-ČSL i s ČSSD, obě strany mají 11 mandátů.

Lidovci od úsilí upustili po ustavení trojbloku. „Jednání o hejtmanovi pro jinou stranu než pro ANO je tímto bezpředmětné. My to respektujeme a jsme připraveni na jednání o budoucí koalici,“ uvedl Celý. Podle něj lidovci úsilím o hejtmana reagovali na povolební prohlášení lídra ANO Bohumila Šimka, který řekl, že pro hnutí není pozice hejtmana prioritní.

Nakonec ale ANO projevilo o funkci jako vítěz voleb zájem. „Hejtman nebyla naše priorita, jde nám o vytvoření stabilní koalice. Nechceme nic blokovat, aby naše jednání ztroskotala na této pozici,“ dodal Celý.

Hnutí ANO s dvěma partnery schází k vytvoření koalice deset mandátů. Může je získat například u lidovců, ale i u ČSSD. S KDU-ČSL se ANO několikrát po volbách sešlo, ale dohoda zatím nenastala. Proto začalo jednat i s ČSSD, přestože se před volbami vymezovalo vůči jejímu lídrovi a nynějšímu hejtmanovi Michalu Haškovi. ANO odmítá, že by měl Hašek v případné koalici jakoukoli placenou funkci. Hašek na to zareagoval tím, že chce ČSSD uvolnit ruce ve vyjednávání o koalici a žádnou funkci nepožaduje. Chce však dále pracovat pro kraj a stranu jako zastupitel.

Další možností pro ANO je postavit koalici bez ČSSD i KDU-ČSL, které kraj poslední čtyři roky vedly, avšak k tomu by se muselo spojit například s ODS a Zelenými s Piráty. ODS však podle lídra TOP 09 s Žít Brno Jana Vituly odmítá spolupráci s Žít Brno, což tuto variantu vylučuje. Zbývají tak varianty s KSČM nebo SPD a SPO, se kterými však ANO i další strany odmítají spolupráci.

Volby v Jihomoravském kraji vyhrálo ANO, které má 15 mandátů z 65. Druhá KDU-ČSL jich má 11 stejně jako třetí ČSSD. KSČM má sedm zastupitelů, ODS šest, shodně po čtyřech má SPD a SPO, TOP 09 s Žít Brno a Starostové pro Jižní Moravu. Poslední tři mandáty získali Zelení a Piráti.

ČTK

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.