„Realističtější než abstinence je minimalizace škod,“ myslí si Vobořil. „Lidé budou užívat,“ řekl k problematice závislostí. Tvrdá prohibice znamenající věznění lidí za užívání drog je podle Vobořila proti chartě OSN.
Ohledně prevence si Vobořil postěžoval na příliš krátkodobé perspektivy vlád. „Existují studie, že každé euro vložené do prevence se vám vrátí čtyřikrát,“ vypočetl končící koordinátor. Podle něj ale chybí politická vůle pro uvolnění peněz na prevenci.
„Tématika závislostí se dostala do středu zájmu médií,“ vyzdvihl Vobořil největší změnu za poslední roky. Dřív podle něj byla tato témata okrajová.
Končící protidrogový koordinátor hovořil i o problematice závislosti na hazardu. Podle něj patologičtí hráči častěji páchají sebevraždy a často se dostávají do dluhových pastí.
Podle Vobořila by mohla být větší legalizace psychedelik cestou k alternativním terapiím. V Česku začala nově fungovat například terapie ketaminem. Tento projekt je dílem organizace Podané ruce, kterou vybudoval právě Vobořil.
„V České republice zemře na následky užívání tabáku 15 až 20 tisíc ročně,“ upozornil Vobořil na další závislost. Podle něj je tak na místě regulovat látky podle jejich škodlivosti a návykovosti.
Vobořil kritizoval vysoké trestní sazby za držení a pěstování konopí, které v tuzemsku platí. „Tresty jsou podobné jako za zabití,“ srovnal.
Zároveň vyzdvihl politiku Maroka a Thajska, kde v nedávné minulosti ve velkém propouštěli vězněné za držení a pěstování drog.
Vobořil také představil vznik think tanku racionální politiky závislostí. „Doufám, že think tank bude mít vliv i na politiku, protože budeme mít prostor navrhovat řešení,“ vidí Vobořil výhody nového uskupení.
Ohlédl se za svou dlouhou kariérou v úřadu protidrogového koordinátora. Vypíchl hlavně rychlé schválení zákona o léčebném konopí, který vešel v platnost v roce 2013.
Konec Vobořila kritizují spolky i politici. „To, že národní protidrogový koordinátor nebude, považuji za chybu,“ uvedl už dříve 1. místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Asociace poskytovatelů adiktologických služeb vyjádřila znepokojení nad současným stavem v boji proti návykovým látkám.
V tiskové zprávě uvedla, že „navzdory opakovaným slibům od představitelů několika koaličních stran stále není dořešeno avizované navýšení prostředků na prevenci a léčbu v oblasti závislostí na rok 2025,“ a to i přesto, že k závazku došlo podle asociace už loni na podzim.
Asociace ve vládní politice proti návykovým látkám kritizuje především nepoměr mezi množstvím prostředků vybraných na tzv. „daních z neřesti“, tedy spotřebních daních na tabák a alkohol, a na prostředcích vydávaných do boje proti návykovým látkám a mírnění dopadů jejich užívání.
„Jsme přesvědčeni, že je morálně neobhajitelné, aby stát řešil u závislostí pouze příjmovou stránku a nedíval se na tu výdajovou, která je daleko vyšší. Snížit se může pouze tím, že půjde dostatek financí do prevence, o čemž s vládou dlouhodobě jednáme, bohužel nemáme doteď jasnou odpověď,“ uvedl Jiří Richter, místopředseda Asociace a ředitel organizace SANANIM.
Vobořil se svým týmem pracoval mimo jiné na návrhu zákona o regulovaném trhu s konopím. Podle premiéra koalice normu teď projednává. Prosazoval novelu o návykových látkách se zavedením seznamu takzvaných psychomodulačních látek. Navrhoval opatření k omezení nadměrného pití alkoholu v Česku. Byl pro danění tichého vína.
Právě možné zdanění tichého vína ale naráží na odpor v koalici, konkrétně především od lidovců. S největší pravděpodobností neprojde ani další Vobořilův návrh zdanit alkohol podle míry obsahu alkoholu.
„Ukazuje se, že odchod Jindřicha Vobořila se začíná negativně projevovat okamžitě a že dohody, které byly garantovány ním, už neplatí,“ uvedla Helena Gherasim, předsedkyně rady Asociace poskytovatelů adiktologických služeb.
Vobořil ale nepřestává doufat, že do konce vládního období se „něco stane“. „Některé návrhy už jsou na stole a některé se projednávají. Jakmile je papír na stole, tak už se nedá lehce shodit,“ předeslal Vobořil.
Vobořil jako národní protidrogový koordinátor působil už v letech 2010 až 2018. Na místo se vrátil v únoru 2022. Byl přímo podřízený šesti premiérům, po oficiálním konci na pozici protidrogového koordinátora bude poradcem premiéra Petra Fialy.
Jeho pozice zůstane oficiálně neobsazená. To ale jako problematické Vobořil nevidí. Na obsazení pozice na poslední rok vlády je podle něj pozdě.