Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiný cirkus!

Česko

Na Rohanském nábřeží v Praze vyrostlo několik velkých cirkusových stanů a já se vypravil za oponu, abych nahlédl do míst, kam divák nevidí.

Přehlídku klasického cirkusového umění pořádá Artur Kaiser. Podle něj nemá v Česku konkurenci. „Většina tuzemských rodinných cirkusů je rozpočtově omezena a celou produkci obstarává třeba jen šest nebo sedm artistů, což je na výsledné kvalitě samozřejmě znát,“ vysvětluje mi rozdíl mezi cirkusovými produkcemi generální manažer, sám bývalý artista a držitel několika zápisů v Guinessově knize rekordů – za balancování na válečcích.

Jenže tohle má být světová cirkusová show, tvrdí Kaiser a já mu dávám za pravdu. Místo očekávané šmíry přichází dechberoucí podívaná, co dává zapomenout na předsudky, které jsem dosud o cirkusu měl: klauni, artisti, žongléři, provazochodec, drezura lvů, koní, velbloudů či slonů.

Druhý den vstupuji do cirkusového areálu znovu, tentokrát několik hodin před představením. Mezi karavany zatím panuje naprostý klid. Ty přitom ani v nejmenším nepřipomínají někdejší maringotky. Současná cirkusová obydlí disponují všemi vymoženostmi – jsou tu satelity, LCD televize, kuchyňky s vařiči a mikrovlnkami, toalety, sprchy, pračky i sušičky.

Představení se blíží a já vstupuji do jednoho z karavanů. Bydlí v něm Ital Francesco. Sleduji jeho téměř hodinovou proměnu v klauna Gina. Má dobrou náladu – stejně jako Pavlína, jeho česká partnerka, jejíž obličej teď bělá díky nánosu speciálních líčidel.

Do začátku představení zbývá několik minut.

Gino s Pavlínou odcházejí do zadní části šapitó, kde se v županech choulí s ostatními umělci a čekají na slavnostní zahájení celého představení. Akrobaté se začínají rozcvičovat. Zní tu angličtina, němčina, portugalština, italština, čeština i polština. Ale všichni si celkem přirozeně rozumějí. Ačkoli tu není inspicient jako v divadle, číslo střídá číslo s naprostou pravidelností a umělci přicházejí na řadu bez výjimky spolehlivě, nestane se, že by se někdo opozdil.

Všechno působí neuvěřitelně profesionálně.

Vážně, tohle je docela jiný cirkus.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...