Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří „Bruce Lee“ Ornest

Česko

Cvičí čínské bojové umění tai ji quan, ovládá tradiční dřevěné nunčaky a velmi rád čte. To je herec, autor a režisér Jiří Ornest.

V pátém poschodí žižkovského činžovního domu nám otevírá sympatický čtyřiašedesátník Jiří Ornest se svým německým ovčákem po boku. Hned nás usadí do své tmavým dřevem obložené pracovny a tričkem zakryje dubové nunčaky vyrobené z ribstolů. Sám se usadí do zeleného ušáku a ihned se rozpovídá o své velké zálibě. „Já jsem knihomol. Celé dětství a mládí jsem proležel v knihách. Moje mládí spadá do šedesátých let. A tehdy se sešlo několik faktorů. Za prvé nic moc jiného kromě čtení se nedalo dělat, tedy kromě filmu a divadla. A navíc přes bolševika prolezli i američtí jakoby levicoví autoři. Ti, kteří trochu kritizovali americký způsob života, tady vyšli kompletně. Takže jsem přečetl Hellera, Selbyho i Bernarda Malamuda,“ vypráví Ornest. Knihy, které jsou pro Ornesta naprosto zásadní, jsou jen čtyři.

„Je to Alenka v říši divů (dílo matematika Lewise Carrolla), Král Ubu (hra Alfreda Jarryho), pak Skutky a názory doktora Faustrolla a především Šibeniční písně od Christiana Morgensterna.

To byly knihy, kdy jsem pochopil, že se to dá dělat všechno jinak a vše je dovoleno,“ soudí Ornest. Pokud si ale chce herec, který pochází z umělecké rodiny, trochu oddáchnout, sáhne po detektivkách Raymonda Chandlera. „To je klasika. Anebo teď čtu velmi rád Michaela Chabona a jeho knihy Židovský policejní klub a Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye. Chabon píše dost zamotaně, ale čte se to dobře,“ říká Ornest.?

***

Jiří Ornest ? „Nunčaky jsou adrenalinový sport, protože je musíte ze začátku cvičit v motoristické helmě. Dost často se totiž praštíte do hlavy,“ tvrdí herec. ? „Tai ji quan dělám, protože mi to pomáhá snášet neustálou předvolební situaci v tomto státě. Já mám pocit, že jsem nezažil nic jiného než předvolební situaci. A po volbách to přijde zase,“ uculuje se Ornest.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!