Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
6. prosince 2016 18:44, aktualizováno  19:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čunek: Boji proti establishmentu úplně rozumím, dokonce ho i podporuji

Jiří Čunek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Čunek | foto: Jan Karásek

PRAHA  Jiří Čunek je symbolem lidoveckého úspěchu v podzimních volbách. Zlínský kraj jako jediný v zemi zvládl přebarvit nažluto a nasbíral nejvíc preferencí v zemi. „Podporuji boj proti establishmentu. Říkám politickým stranám, včetně té své, ať se nad tím nerozčilujeme a spíš se zamyslíme, proč lidé už tradičním partajím nevěří,“ říká senátor a hejtman.

LN: Je Zlínský kraj specifický, nebo se váš úspěch dá zopakovat i v dalších regionech?
To bych mohl s jistotou říci, až kdybych kandidoval někde jinde. Ale mohu říci, že si mě všude zvou na poradu. Jsem přesvědčen, že lidé už mají dost politiků, kteří mají mít zodpovědnost a měnit slova v činy, ale místo toho si pořád na něco stěžují, něco popisují, ale nic neudělají. Především proto, že vědí, že každá velká změna či odstranění velkého problému narazí na zásadní střet s nějakou realitou. S velkými syndikáty, dominantními firmami, které mnohým politikům dávají peníze, takže s nimi nemohou nic udělat. Nebo je to problém, který nesouvisí se sponzorováním, ale s mainstreamem.

LN: Jakým mainstreamem?
Klišé, které už se naštěstí trochu přežilo, v němž se sousloví politické korektnosti zhanobilo, naplňuje se úplně špatným obsahem. Je to vlastně skvělý termín, je dobré být korektní. Ale copak je korektní muset přehlížet, když se trestného činu dopustí někdo s jinou barvou pleti? Tato faleš způsobila, že se společnost začala brzdit a propadat do problémů, jež vznikají proto, že nedovedeme pojmenovat věci správně. Slušně, ale správně. Falešné problémy jsme vyměnili za ty skutečné, které lidi mají. Cítí občané, že je tu problém s homosexuály, že je tu někdo týrá, vraždí, zavírá? Nic takového se neděje. Ale přesto se homosexuálové bijí o svá práva, jako kdyby je neměli, a vyosují společnost z principů, které ji drží na nohou. Způsobuje to ve společnosti velké napětí.

Jiří Čunek (KDU-ČSL) uspěl ve Zlínském kraji
Jiří Čunek (KDU-ČSL) slaví úspěch

LN: Volby i v jiných státech ukazují, že roste trend antisystémových osob a hnutí. Už jste v politice dlouho, vzpomenete si, kdy se to začalo vzmáhat a proč?
Lidé dlouho věřili, že svět se může točit tak, že všechno bude vždycky jen příjemné. Že nemusíme moc pracovat, protože to udělají stroje. Že budeme trvale žít v míru, protože nás Amerika, Rusko nebo někdo jiný vždycky zachrání. To je výrazně hloupý názor. Vytvořila se zvláštní atmosféra, že nám vždy někdo pomůže, že bude vždy všeho dost. Pozvolna přišel moment, kdy lidé začali cítit, že přes hloupé řeči a falešnou politickou korektnost cesta nevede. Takže spíše uvěří někomu, kdo se o sebe umí postarat, někdy sice k majetku nepřišel zrovna voňavě, ale má ho. Řeknou si: když uměl tohle, zvládne i něco jiného. To se ukázalo u nás, na Slovensku, v Americe. Boji proti establishmentu úplně rozumím, a dokonce ho i podporuji.

CELÝ ROZHOVOR NAJDETE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ LN.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.