Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jiří Čunek odchází z vlády

Jiří Čunek oznamuje, že odchází z vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Čunek oznamuje, že odchází z vlády | foto: Lidovky.cz

PRAHA Předseda lidovců Jiří Čunek se rozhodl rezignovat na funkci místopředsedy vlády a ministra. V ministerském křesle ho vystřídá Cyril Svoboda. Vicepremiérskou funkci převezme po Čunkovi ministryně obrany Vlasta Parkanová. Šéfem legislativní rady vlády a ministrem bez portfeje se má stát diplomat Pavel Svoboda. Čunek i nadále zůstává předsedou KDU-ČSL. Topolánek Čunkovo rozhodnutí odejít uvítal.

"Z diskuse jsem pochopil, že Jiří Čunek může vyhrát, ale strana může prohrát v dlouhých diskusích a rozepřích, které by nás provázely dál," řekl zjevně skleslý lidovecký předseda. Poznamenal, že z kroku není nadšen. Rozhádané stranické vedení by prý však KDU-ČSL trvale škodilo. "To je důvod, proč jsem odešel. A jestli tohle přestane, tak si myslím, že mám i důvod být spokojen," podotkl.

Lidovecké přesuny ve vládě
Jiří Čunek odchází z vlády
Vlasta Parkanová se stává místopředsedkyní vlády
Cyril Svoboda se stane ministrem pro místní rozvoj
Pavel Svoboda povede legislativní radu vlády a bude ministrem bez portfeje


 
Sjezd, jehož konání KDU-ČSL v pátek přesunula ze září na 20. a 21. června, podle Čunka tyto věci ukončí a uzavře. "Do té doby ale musíme pracovat naprosto standardním způsobem a vytvořit pro veřejnost předpoklad, aby nás mohla volit," dodal.

Řeč Jiřího Čunka na tiskové konferenci po jednání celostátního výboru KDU-ČSL si poslechněte zde

Premiér Mirek Topolánek přivítal Čunkovo rozhodnutí. V prohlášení uvedl, že nyní je možné dokončit změny ve složení vlády tak, jak je on sám plánoval. "Definitivní složení vlády oznámím v následujících dnech. Jsem přesvědčen, že tyto změny povedou k zefektivnění práce kabinetu," řekl Topolánek.

Koaliční zelení rozhodnutí lidovců uvítali. Šéf Strany zelených Martin Bursík doufá, že premiér Mirek Topolánek (ODS) očekávané vládní změny brzy dokončí. Je podle něj dlouhodobě zřejmé, že rekonstrukce kabinetu je nezbytná: "Šlo o prestiž vlády. Jsem rád, že si to uvědomila další z koaličních stran a v tomto smyslu chápu i dnešní krok Jiřího Čunka,"sdělil Bursík.

Také šéf ČSSD Jiří Paroubek komentoval Čunkův odchod z vládních funkcí. Podle lídra nejsilnější opoziční strany byl předseda lidovců Jiří Čunek jedním z nejslabších členů kabinetu. V kabinetu šéfa ODS Mirka Topolánka by měli podle Paroubka skončit také ministři zdravotnictví Tomáš Julínek a vnitra Ivan Langr, kteří jsou oba z premiérovy strany. Více čtěte ZDE.

Šéf lidovců původně nechtěl vládu opustit, naopak žádal odchod Topolánkem chváleného ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL). Jeho názor nejprve minulé úterý podpořilo předsednictvo strany, o tři dny později však své usnesení v tomto smyslu revokovalo. Kalousek sdělil, že širší vedení lidovců dnes schválilo usnesení o Čunkově odchodu z vlády jednomyslně. "Z toho vyplývá, že to všichni pokládají za dobré řešení," konstatoval.

Uvozovky dolníKalousek: Všichni to pokládají za dobré řešení.Uvozovky horní

Čunkův odchod z kabinetu podle Cyrila Svobody uvolní komplikovanou situaci uvnitř vlády. Kabinet nyní podle něj bude moct fungovat bez napětí. Změna by se podle jeho názoru mohla uskutečnit do konce týdne.

Parkanová soudí, že krok je začátkem k vnitřnímu uklidnění strany alespoň do červnového sjezdu. "Je to pro mne čest a výzva a také spousta práce. Je mou povinností se funkce ujmout, jsme v těžké době a lehčí už to nebude," řekla ke své nové funkci.

Uvozovky dolní Parkanová: Je mou povinností se funkce ujmout, jsme v těžké době a lehčí už to nebude.Uvozovky horní


Čunkův odchod v minulých dnech žádal i premiér Mirek Topolánek (ODS), kterého dnes předseda KDU-ČSL se svým rozhodnutím seznámil. Ještě ráno Topolánek s Čunkem telefonicky hovořil a žádal, aby lidovci skutečně ve vládě změnu provedli. Právě na Topolánkovi závisí, jakou podobu bude nakonec rekonstrukce kabinetu mít. "On to samozřejmě přijal, tady tu zprávu. Jestli vám mám říkat, jakou měl u toho náladu, tak to jsem neviděl," poznamenal Čunek.

Zelení už navrhli, aby jejich ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou nahradil hudebník Michael Kocáb. Jasné zatím není, kteří ministři za ODS opustí vládu. Nejčastěji se hovoří o ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi a šéfovi resortu dopravy Aleši Řebíčkovi.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...