Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří Dienstbier ml. rezignoval. Nesouhlasil s koalicí ČSSD a ODS

Česko

  7:23aktualizováno  17:23
PRAHA - Jiří Dienstbier mladší odstoupil z vyjednávacího týmu pražské ČSSD. Nesouhlasil totiž s případným vyjednáváním s občanskými demokraty. Praha je tak o krok blíže ke vzniku velké koalice.

Jiří Dienstbier mladší foto: ČTK

V týmu, který by případně jednal s TOP 09, ale zůstává. Dienstbier to oznámil po zasedání zastupitelského klubu ČSSD. Členové klubu se zároveň usnesli, že budou dále vyjednávat o případné koalici s ODS i TOP 09. Na možné odstavení pražského lídra z vyjednávání již dříve upozornily Lidové noviny.

Čtěte také

"Důvody jsou jasné, nezměnil jsem názor na koalici s ODS. A po určité debatě jsme dospěli k závěru, že jestliže jsem proti koalici, nemůžu vyjednávat," řekl ke své rezignaci Dienstbier.

Odvolání

Předsednictvo pražské krajské organizace o odvolání Dienstbiera jednalo už v pátek. Dienstbier řekl, že ho na jednání však nikdo nepozval a že informace o návrhu na své odvolání má pouze z tisku.

"Mě nikdo na jednání pražského předsednictva nepozval," poznamenal Dienstbier. "Myslím si, že to má vypovídající hodnotu, jak se některé věci v pražské ČSSD řeší," dodal.

Pražským sociálním demokratům vadily například Dienstbierovy výroky v médiích, prý také nerespektuje rozhodnutí politických orgánů.

Sociálnědemokratičtí zastupitelé se usnesli, že budou nadále jednat s oběma možnými partnery. Zároveň připravili odpověď ODS na její návrh koaliční dohody. Podle Březiny k ní dodali volební program ČSSD.

Podle sociální demokracie se v současné době žádná jednání o případné spolupráci na magistrátu za účasti ČSSD nevedou a nejsou ani naplánována.

Vyjednávací tým ČSSD vedou Petr Hulínský, který je považován za hlavního příznivce velké koalice s ODS, a Karel Březina.

Proti velké koalici
Dienstbier dlouhodobě brojí právě proti vzniku velké koalice ODS a ČSSD v Praze. "Opravdu nechci s ODS vyjednávat o koalici, protože si myslím, že by neměla být uzavřena," poznamenal. V posledních dnech tento boj zesílil, když oznámil, že by takovou koalici nepodpořil svým hlasem v zastupitelstvu.

Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský na schůzi Poslanecké sněmovny

Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský odmítl opakovaně odpovědět na otázku novinářů, proč si sociální demokraté zvolili před volbami do svého čela člověka, o kterém věděli, že nechce s ODS spolupracovat. "Já myslím, že to není otázka, která je teď na místě, na místě jsou programové priority," řekl.

Čtěte také

V pátek se šéfovi strany Bohuslavu Sobotkovi nepodařilo v předsednictvu ČSSD prosadit usnesení, které vyzývá pražskou sociální demokracii neuzavírat koalic s ODS.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...