Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jiří Dienstbier ml. rezignoval. Nesouhlasil s koalicí ČSSD a ODS

Jiří Dienstbier mladší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Dienstbier mladší | foto: ČTK

PRAHA Jiří Dienstbier mladší odstoupil z vyjednávacího týmu pražské ČSSD. Nesouhlasil totiž s případným vyjednáváním s občanskými demokraty. Praha je tak o krok blíže ke vzniku velké koalice.

V týmu, který by případně jednal s TOP 09, ale zůstává. Dienstbier to oznámil po zasedání zastupitelského klubu ČSSD. Členové klubu se zároveň usnesli, že budou dále vyjednávat o případné koalici s ODS i TOP 09. Na možné odstavení pražského lídra z vyjednávání již dříve upozornily Lidové noviny.

Čtěte také

"Důvody jsou jasné, nezměnil jsem názor na koalici s ODS. A po určité debatě jsme dospěli k závěru, že jestliže jsem proti koalici, nemůžu vyjednávat," řekl ke své rezignaci Dienstbier.

Odvolání

Předsednictvo pražské krajské organizace o odvolání Dienstbiera jednalo už v pátek. Dienstbier řekl, že ho na jednání však nikdo nepozval a že informace o návrhu na své odvolání má pouze z tisku.

"Mě nikdo na jednání pražského předsednictva nepozval," poznamenal Dienstbier. "Myslím si, že to má vypovídající hodnotu, jak se některé věci v pražské ČSSD řeší," dodal.

Pražským sociálním demokratům vadily například Dienstbierovy výroky v médiích, prý také nerespektuje rozhodnutí politických orgánů.

Sociálnědemokratičtí zastupitelé se usnesli, že budou nadále jednat s oběma možnými partnery. Zároveň připravili odpověď ODS na její návrh koaliční dohody. Podle Březiny k ní dodali volební program ČSSD.

Podle sociální demokracie se v současné době žádná jednání o případné spolupráci na magistrátu za účasti ČSSD nevedou a nejsou ani naplánována.

Vyjednávací tým ČSSD vedou Petr Hulínský, který je považován za hlavního příznivce velké koalice s ODS, a Karel Březina.

Proti velké koalici
Dienstbier dlouhodobě brojí právě proti vzniku velké koalice ODS a ČSSD v Praze. "Opravdu nechci s ODS vyjednávat o koalici, protože si myslím, že by neměla být uzavřena," poznamenal. V posledních dnech tento boj zesílil, když oznámil, že by takovou koalici nepodpořil svým hlasem v zastupitelstvu.

Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský na schůzi Poslanecké sněmovny

Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský odmítl opakovaně odpovědět na otázku novinářů, proč si sociální demokraté zvolili před volbami do svého čela člověka, o kterém věděli, že nechce s ODS spolupracovat. "Já myslím, že to není otázka, která je teď na místě, na místě jsou programové priority," řekl.

Čtěte také

V pátek se šéfovi strany Bohuslavu Sobotkovi nepodařilo v předsednictvu ČSSD prosadit usnesení, které vyzývá pražskou sociální demokracii neuzavírat koalic s ODS.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?