Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Senátor Drahoš se zúčastní říjnové cesty na Tchaj-wan. Jednat bude o kyberbezpečnosti či epidemiologii

Česko

  9:44
Praha - Senátor a někdejší kandidát na prezidenta a předseda Akademie věd Jiří Drahoš (klub Starostové a nezávislí) plánuje na Tchaj-wanu jednat o vědecké spolupráci v kyberbezpečnosti a epidemiologii. Novinářům ve středu řekl, že cestu plánoval od podzimu, kdy dostal pozvání od vědeckých kolegů, s odletem počítá 21. října. V zemi ze zúčastní mimo jiné otevření česko-tchajwanských technologických dnů v Tchaj-peji.

Jiří Drahoš. foto:  František Vlček, MAFRA

Šéf Senátu Vystrčil poletí na Tchaj-wan, doprovodit by ho měla Kuberova manželka. Další cestu chystá Drahoš

Kvůli dříve dohodnutému harmonogramu pojede na Tchaj-wan po předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS), který o záměru navštívit zemi navzdory čínskému varování informoval v úterý. Mise, kterou plánoval už Vystrčilův zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), by se měla uskutečnit od 30. srpna zhruba do 5. září. Vystrčil počítá s tím, že ho doprovodí zástupci firem kvůli posílení česko-tchajwanské obchodní spolupráce. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) už uvedl, že je připraven delegaci poskytnout vládní letoun.

Drahoš s doprovodem poletí normálními linkami. Chce s sebou vzít kolegy z vědecké komunity i zástupce firem zabývajících se kyberbezpečností. Tchaj-wan patří podle Drahoše ke špičce v kyberbezpečnosti a dařilo se mu odvrátit i hluboké dopady koronavirové pandemie. „Zvu odborníky ze škol i firem, které se zabývají kyberbezpečností,“ uvedl o své misi.

O Tchaj-wanu Drahoš uvedl, že je pod tlakem svého blízkého velkého bratra, s čímž mají Češi podobnou zkušenost.

Čína považuje Tchaj-wan za svou vzpurnou provincii. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. ČR, stejně jako celá EU nebo USA, politiku jedné Číny uznává.

Dva důvody Vystrčila pro návštěvu Tchaj-wanu

Vystrčil v úterý řekl, že má k cestě dva hlavní důvody. Misi považuje za správnou z hlediska ekonomického rozvoje, rozvoje vzdělání, vědy a kultury. Druhý důvodem podle něj je trvání na hodnotách revoluce z roku 1989 jako vláda práva, svoboda a demokracie, které se v současnosti střetávají s „počítáním grošů“.

Vystrčil na Tchaj-wan? Podpora separatistů a ohrožení suverenity Číny, reaguje Peking

Čínské velvyslanectví v lednu před cestou na Tchaj-wan varovalo Kuberu dopisem, který tehdejší šéf Senátu obdržel na Hradě při setkání s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Dopis, v němž ambasáda varovala Kuberu i podnikatele před následky mise, prezidentská kancelář podpořila dvěma podpůrnými přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt.

Autor: