Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátor Drahoš se zúčastní říjnové cesty na Tchaj-wan. Jednat bude o kyberbezpečnosti či epidemiologii

Jiří Drahoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Drahoš. | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha  Senátor a někdejší kandidát na prezidenta a předseda Akademie věd Jiří Drahoš (klub Starostové a nezávislí) plánuje na Tchaj-wanu jednat o vědecké spolupráci v kyberbezpečnosti a epidemiologii. Novinářům ve středu řekl, že cestu plánoval od podzimu, kdy dostal pozvání od vědeckých kolegů, s odletem počítá 21. října. V zemi ze zúčastní mimo jiné otevření česko-tchajwanských technologických dnů v Tchaj-peji.

Kvůli dříve dohodnutému harmonogramu pojede na Tchaj-wan po předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS), který o záměru navštívit zemi navzdory čínskému varování informoval v úterý. Mise, kterou plánoval už Vystrčilův zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), by se měla uskutečnit od 30. srpna zhruba do 5. září. Vystrčil počítá s tím, že ho doprovodí zástupci firem kvůli posílení česko-tchajwanské obchodní spolupráce. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) už uvedl, že je připraven delegaci poskytnout vládní letoun.

Drahoš s doprovodem poletí normálními linkami. Chce s sebou vzít kolegy z vědecké komunity i zástupce firem zabývajících se kyberbezpečností. Tchaj-wan patří podle Drahoše ke špičce v kyberbezpečnosti a dařilo se mu odvrátit i hluboké dopady koronavirové pandemie. „Zvu odborníky ze škol i firem, které se zabývají kyberbezpečností,“ uvedl o své misi.

O Tchaj-wanu Drahoš uvedl, že je pod tlakem svého blízkého velkého bratra, s čímž mají Češi podobnou zkušenost.

Čína považuje Tchaj-wan za svou vzpurnou provincii. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. ČR, stejně jako celá EU nebo USA, politiku jedné Číny uznává.

Dva důvody Vystrčila pro návštěvu Tchaj-wanu

Vystrčil v úterý řekl, že má k cestě dva hlavní důvody. Misi považuje za správnou z hlediska ekonomického rozvoje, rozvoje vzdělání, vědy a kultury. Druhý důvodem podle něj je trvání na hodnotách revoluce z roku 1989 jako vláda práva, svoboda a demokracie, které se v současnosti střetávají s „počítáním grošů“.

Čínské velvyslanectví v lednu před cestou na Tchaj-wan varovalo Kuberu dopisem, který tehdejší šéf Senátu obdržel na Hradě při setkání s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Dopis, v němž ambasáda varovala Kuberu i podnikatele před následky mise, prezidentská kancelář podpořila dvěma podpůrnými přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...