Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z tisíců lidí vylákal přes 2 miliardy. Podnikatel Kubíček dostal 8 let vězení a pokutu 9 milionů

Česko

  20:58
Za podvedení téměř osmi tisíc investorů uložil soud podnikateli Jiřímu Kubíčkovi osm let vězení, peněžitý trest devět milionů korun a maximální možný - tedy desetiletý - zákaz působit ve vedení firem. Podle nepravomocného rozsudku způsobil muž škodu dvě a čtvrt miliardy korun. Obžalovaný vinu odmítá.

Kubíček zprostředkovával v letech 2012 až 2017 svým klientům v Česku a na Slovensku zřízení obchodního účtu k obchodování na devizovém trhu forex. Zájemcům nabízel licence ke svému vynálezu - robotovi, jenž za ně měl samostatně vyhodnocovat obchodní příležitosti.

Podle soudu však Kubíčkovy firmy ze skupiny WSM nikdy roboty neměly, policie žádný takový software nedohledala. Celý systém fungoval jako tzv. letadlo a Kubíček vklady používal částečně pro sebe, částečně k tomu, aby celý systém udržel v chodu.

„Od počátku uváděl klienty skupiny společností WSM v omyl,“ řekl o Kubíčkovi předseda senátu pražského městského soudu Petr Blažek. Vedle neexistence slibovaného robota podle něj Kubíček investorům záměrně zatajil i to, že k danému typu podnikání neměl potřebné povolení od České národní banky.

Podvodně vylákané peníze Kubíček soustavně vyváděl na účty jiných svých společností, vybíral je v hotovosti nebo si za ně kupoval nemovitosti zaměřené mimo jiné na zemědělskou výrobu, uvedl soudce. Klienty zároveň udržoval v přesvědčení, že jejich investice zhodnocuje – například jim zasílal výpisy z jejich údajných účtů.

Pětačtyřicetiletý Kubíček trvá na tom, že funkční automatické obchodní systémy skutečně existovaly, a že tedy klienty nepodvedl. Dožadoval se zproštění viny. Jeho zákazníci podle něj měli všechny potřebné informace a od uzavřených smluv mohli kdykoliv bez následků odstoupit. Vložené peníze jim podle svých slov nemohl vrátit, protože je zablokovala policie.

Podle verdiktu poškodil Kubíček nejméně 7801 klientů. S nárokem na náhradu škody se k trestnímu řízení chtěla připojit jen menšina, soudce navíc do řízení pustil pouze několik stovek z nich – ty, které výslovně zmiňuje obžaloba a kteří zároveň dali plnou moc k zastupování společnému zmocněnci. Přesto čtení jejich jmen a částek, o které přišli, zabralo ve čtvrtek soudu desítky minut. Vložené částky se pohybovaly většinou v řádu statisíců, případně desetitisíců, někteří klienti ale Kubíčkovi svěřili miliony.

Zablokováním Kubíčkových nemovitostí, prostředků na účtech i dalšího majetku se policii podařilo zajistit zhruba třetinu výše způsobené škody.

Trestní řízení proti Kubíčkovi iniciovala Česká národní banka. Policisté podnikatele zadrželi v březnu 2017, zasahovali také na jeho zámku v Bezdružicích. Muž nyní uvádí, že nemá žádné příjmy, a to ani z WSM Bohemia, ani ze zahraničních společností, které řídí. Je také jednatelem dalších společností, jež jsou v insolvenci.

V minulosti už byl jednou trestaný za podvod a za nedovolené ozbrojování. Další dvě jeho stíhání kvůli zkreslování údajů o stavu hospodaření letos soudy zastavily s argumentem, že je neúčelné vedle stíhání, které už běží. V případu robotů dohledali kriminalisté po podání obžaloby dalších 320 poškozených investorů WSM se škodou vyčíslenou na 161 milionů korun. Toto Kubíčkovo vyšetřování nadále pokračuje.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat