Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kauza „pána robotů“ pokračuje, stav Kubíčka to umožňuje. Podle obžaloby připravil klienty o miliardy

Majitel společnosti WSM Jiří Kubíček na svém zámku v Bezdružicích. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Proces s podnikatelem Jiřím Kubíčkem, který podle obžaloby připravil investičním podvodem tisíce klientů o více než dvě miliardy korun, bude pokračovat. Soud dnes dospěl k závěru, že mužův zdravotní stav tomu nebrání. Kubíček předtím předložil psychologický posudek, podle nějž má poruchu přizpůsobení a nezvládá stres. Výslechem autora posudku si ale soud potvrdil, že podnikatel je schopen účastnit se jednání.
  15:21

Kubíček si má podle zatím nepravomocného rozsudku odpykat osmileté vězení, dostal také devítimilionový peněžitý trest a maximální možný - tedy desetiletý - zákaz působení ve vedení firem. Proti verdiktu si podal odvolání k vrchnímu soudu, který věc zatím neprojednal. Aktuální řízení u pražského městského soudu se týká dalších dohledaných 320 klientů a škody přesahující 160 milionů korun. Hlavní líčení začalo letos v lednu, od té doby soud vyslechl desítky svědků. Kubíček ale začal proces brzdit zdravotními omluvenkami, které soud vnímal jako obstrukci.

Předseda soudního senátu Kamil Vacík proto dnes předvolal znalce Slavomila Fischera, jehož psychologickým posudkem se Kubíček zaštiťoval. Znalec řekl, že u obžalovaného by se mohla rozvinout přetrvávající porucha osobnosti. „Není schopen výkonu plnohodnotné práce a já si myslím, že ani plnohodnotného jednání před úřady a orgány justice,“ prohlásil.

Tento závěr však po otázkách soudu a státního zástupce dovysvětlil tak, že Kubíček je schopný chápat smysl trestního řízení i stát před soudem. „Je na tom ale psychicky tak, že je vyčerpán. Některé jeho výroky mohou být ovlivněné poruchou přizpůsobení. Mohou se nastartovat obranné mechanismy, které mohou zkreslovat jeho výpověď,“ uvedl znalec po dotazu soudce, zda jakožto psycholog vůbec může odborně posoudit, zda někdo trpí psychickou nemocí.

Soudce Vacík konstatoval, že Kubíček vypovídal při výslechu na policii, před soudem ne a jeho další výslech se nechystá. Na výslechy svědků pak obžalovaný podle Vacíka dosud reagoval smysluplnými otázkami. Soudce také podotkl, že v určitém stresu je každý obžalovaný a že to patří k výchovnému smyslu soudního jednání.

Podezřelý pán robotů může dál provozovat ‚letadlo‘, stále nemá obstavené účty

Vacík dále Kubíčka poučil, že další tvrzené zdravotní problémy musí soudu doložit - buď lékařskými zprávami, nebo udělením souhlasu k tomu, aby si soud potřebné informace zjistil sám. Kubíček nato předložil lékařské zprávy z minulosti, k čemuž mu soudce řekl, že ho zajímá aktuální stav. Následně nařídil řadu termínů hlavního líčení k dalšímu výslechu svědků. Upozornil při tom, že soudu obecně nic nebrání v tom, aby vedl jednání proti jakkoliv nemocným lidem. Na Kubíčkovu žádost mu přislíbil, že bude jednání prokládat přestávkami dostatečnými k tomu, aby si obžalovaný mohl brát léky.

Kubíček zprostředkovával v letech 2012 až 2017 svým klientům v Česku či na Slovensku zřízení obchodního účtu k obchodování na devizovém trhu forex. Zájemcům nabízel licence ke svému vynálezu - robotovi, jenž za ně měl samostatně vyhodnocovat obchodní příležitosti. Podle obžaloby však Kubíčkovy firmy ze skupiny WSM nikdy roboty neměly, policie žádný takový software nedohledala. Podle státního zástupce systém fungoval jako takzvané letadlo a Kubíček vklady používal částečně pro sebe, částečně k tomu, aby celý systém udržel v chodu.

Policisté podnikatele zadrželi v březnu 2017, zasahovali také na jeho zámku v Bezdružicích. Kubíček vinu popírá. Tvá na tom, že funkční automatické obchodní systémy skutečně existovaly, a že tedy klienty nepodvedl. Jeho zákazníci podle něj měli všechny potřebné informace a od uzavřených smluv mohli kdykoliv bez následků odstoupit. Dříve už byl Kubíček jednou trestaný za podvod a za nedovolené ozbrojování. Další dvě jeho stíhání kvůli zkreslování údajů o stavu hospodaření soudy zastavily s argumentem, že je neúčelné vedle stíhání, které už běží.

Autor: