Inspirací Ovčáčkovi byly osobní prožitky i události posledních let, jako například válka na Ukrajině a obecně nejistá doba. „Potýkáme se s emocionálně silnými situacemi, dosavadní jistoty se hroutí,“ řekl iDNES.cz ke sbírce Ovčáček, který chtěl zjistit, jak naši předkové taková období překonávali.
Čechoráj podle něj není pouhým odrazem aktuální politiky, ale nadčasovým zamyšlením nad odpuštěním a smířením, které považuje za klíč k budoucnosti. „K tomu, abychom měli budoucnost, musíme minulost odpustit a smířit se s přítomností,“ shrnuje hlavní poselství knihy.
Napsání sbírky označuje Ovčáček za osobní výzvu. „Musel jsem překonat vlastní omezenost názorovou a v pohledu na bližní,“ přiznává. Díky tomu se podle něj podařilo nahlédnout hlouběji do „zdrojnice síly české země“ a pochopit, co dává českému národu jeho odolnost.
Bývalý hradní mluvčí doufá, že kniha přinese čtenářům především klid a radost. „Budu šťastný, když čtenáře kniha pohladí na duši,“ uzavírá.
Čechoráj vnímá jako povzbuzující příběh, který má lidem připomenout krásu obyčejných životních radostí, a přitom jim nabídnout smíření s vlastní minulostí.