Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vládu Němcové by fakticky vedl Kalousek, horoval Zeman pro Rusnoka

Miloš Zeman přichází za doprovodu Miroslavy Němcové do Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman přichází za doprovodu Miroslavy Němcové do Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman lobboval ve sněmovně za vládu Jiřího Rusnoka. Poslanci dnes budou hlasovat o důvěře ve vládní kabinet, podporu ale patrně nezíská. Zeman prohlásil, že případnou vládu bývalé koalice by fakticky nevedla Miroslava Němcová (ODS), ale Miroslav Kalousek (TOP 09). Pokud vláda důvěru nedostane, chce Zeman počkat s druhým pokusem, dokud neskončí vyšetřování kauzy ohledně Nagyové.

Prezident naznačil, že v případném druhém pokusu by mohl jmenovat kandidátku bývalé vládní koalice Němcovou. Ale vzkázal poslancům, že by tak učinil až za "několik týdnů, dokud neskončí vyšetřování v kauze kolem někdejší nejbližší spolupracovnice a přítelkyně expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové."

Podle prezidenta by mohli být v kauze obviněni ještě další poslanci, kteří přislíbili podporu případné vládě Miroslavy Němcové. Proto chce Zeman zachovat vládu Jiřího Rusnoka, i když nezíská důvěru, neboť se vyjádřila, že do policejního vyšetřování zasahovat nebude.

Dolní komora měla od rána problémy s technikou. Poslanci schůzi kvůli tomu hned na začátku přerušili, jde zřejmě o následek úterní bouřky. Krátce před půl jedenáctou se zákonodárci rozhodli pokračovat, i když hlasování teď budou kromě elektroniky raději sčítat i skrutátoři.

Před jedenáctou hodinou vystoupil před poslanci prezident Miloš Zeman. Označil minulou vládnu za vládu Miroslava Kalouska, nikoliv Petra Nečase. A stejné by to podle prezidenta bylo i v případě kabinetu vedeného Němcovou. "Fakticky by byl premiérem Kalousek," řekl Zeman.

Zeman zoufale hájil svůj nekompetentní postup, podotkl Kalousek

Zeman dále poděkoval třem klubům, které podporují Rusnokovi vládu (ČSSD, KSČM a VV), a kritizoval i některé kroky současné Rusnokovy vlády. Nelíbilo se mu například odvolání šéfa Národního divadla. Vládu Jiřího Rusnoka podle svých slov Zeman jmenoval, protože si myslel, že to povede k rozpuštění sněmovny.

"Prezident Miloš Zeman svým projevem před poslanci ani tak nepodpořil vládu Jiřího Rusnoka, jako marně hájil svůj zoufale nekompetentní postup při jejím jmenování," komentoval Zemanův výstup místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Kalousek. "Hlava státu naznačila, že si sněmovna může dělat, co chce, on se o její názory ale starat nebude," podotkl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Rusnok nemůže počítat s podporou LIDEM

Jiří Rusnok boj o hlasy poslanců nevzdával do poslední chvíle. Ráno přišel jednat na klub LIDEM, ale ve chvíli, kdy tam dorazil, se většina členů zvedla a odešla.

S Rusnokem zůstala jen předsedkyně hnutí Karolína Peake, Lenka Andrýsová a Viktor Paggio. Dagmar Navrátilová, Jana Suchá, Radim Vysloužil a jmenovec premiéra Jiří Rusnok se po příchodu premiéra zvedli a z místnosti odešli. Martin Vacek na klubu vůbec nebyl, ale měl by být přítomen na hlasování ve sněmovně.

Hned po očekávaném neúspěchu Rusnokova kabinetu chtějí poslanci bývalé koalice odhlasovat usnesení, kterým prezidenta Miloše Zemana prakticky vyzvou, aby druhým pokusem o sestavení vlády pověřil šéfku sněmovny Miroslavu Němcovou. Jako druhý bod schůze to navrhl šéf poslanců ODS Marek Benda.

Hlasování o důvěře vládě by se mělo celkem zúčastnit 197 poslanců. Nezařazený člen Radim Fiala novinářům oznámil, že během hlasování opustí sněmovnu. Podporu Rusnokově kabinetu přislíbilo ČSSD, KSČM, Věci veřejné a nezařazený poslanec a bývalý exministr školství Josef Doběš. Opozice chce jednotně hlasovat proti. Aby vláda důvěru získala, musí dostat 99 hlasů pro. Momentálně jich má přislíbeno pouze 92 - VÍCE ČTĚTE .

Aktuální počty:

Vládě bude po ohlášeném odchodu poslance Radima Fialy stačit k zisku důvěry 99 poslanců.

V sále bude kromě něj ze základní dvoustovky chybět ještě vězněný Radim Pekárek a souzený David Rath.

Proti Rusnokovi je teď hráz 103 poslanců, tedy 101 zákonodárců preferujících Miroslavu Němcovou a kromě nich i Jiří Paroubek a Petr Benda. Pro vládu existuje stále dosud jen 92 hlasů. Zbývá rozhodnutí jen u Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky. Ani oni nebudou pro důvěru stačit.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Středisko výchovné péče
Speciální pedagog - psycholog

Středisko výchovné péče
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč