7. listopadu 2018 15:19, aktualizováno  16:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jiří Zimola se rozhodl rezignovat na post prvního místopředsedy ČSSD

Jiří Zimola na tiskové konferenci oznámil, že se rozhodl rezignovat na funkci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola na tiskové konferenci oznámil, že se rozhodl rezignovat na funkci... | foto: ČTK

PRAHA Jiří Zimola rezignoval na funkci prvního místopředsedy ČSSD. Považuje za nemožné, aby vedení ČSSD v současné podobě změnilo politiku strany. Novinářům ve středu řekl, že členem sociální demokracie zůstává, neutíká z boje a pokud budou mít členové ČSSD zájem, je připraven bojovat za lepší postavení strany. Odmítl ale, že by v této chvíli měl ambici kandidovat na březnovém sjezdu na předsedu.

Podle Zimoly představitelé širšího vedení ČSSD nemají zájem na změně strany, o kterou chtěl usilovat. Někteří vlivní představitelé strany podle něj usilují o udržení své moci a používají stranu jako rukojmí pro své zájmy. Naznačil, že mezi takové členy ČSSD řadí europoslance Miroslava Pocheho, kterého se strana neúspěšně snažila prosadit na ministra zahraničí.

„Nemohu jinak, než odejít z funkce, z níž nemohu nic změnit. Pokud si to někdo bude vykládat jako zbabělost, tak ať,“ řekl Zimola na středeční tiskové konferenci v Lidovém domě. Dodal, že je zvědav, jak vedení strany obhájí svou politiku na březnovém volebním sjezdu.  Někteří politici ČSSD berou Zimolovu rezignaci jako útěk před odpovědností, podle jiných si chystá pozici na sjezd. Zachoval se jako chlap, míní Michal Hašek.

Jezdit po republice

Zimolovi vadila kritika, kterou sklízel od některých spolustraníků. „Nejen na posledním ústředním výkonném výboru České strany sociálně demokratické, ale i po něm jsem slyšel ze Senátu, od některých hejtmanů, z poslaneckého klubu, dokonce od jednoho ministra, že Zimola je příčinou neúspěchu a že může za všechno. Že Zimola je ten, který svými mediálními prohlášeními způsobuje nejednotu strany a nedůvěryhodnost u voličů,“ řekl.  

Odmítl, že by chtěl zakládat politickou alternativu k ČSSD.„Sociální demokracie v České republice je jen jedna, nikdo nevytváří alternativní sociální demokracii,“ řekl. V současné době také neuvažuje o tom, že by na březnovém sjezdu kandidoval na předsedu strany.

V ČSSD totiž hodlá působit z pozice předsedy jihočeské krajské organizace a případně řadového člena. Chce jezdit po republice a mluvit s řadovými členy ČSSD o problémech, které považují za nejpalčivější

Překvapený Hamáček

Předsedu ČSSD Jana Hamáčka překvapila středeční rezignace prvního místopředsedy strany Jiřího Zimoly. Šéf sociálních demokratů nicméně Zimolovo rozhodnutí respektuje a věří, že jeho dosavadní zástupce bude jako řadový člen strany společně s vedením usilovat o jednotnou ČSSD.

„Rozhodnutí Jirky Zimoly mě překvapilo, ale nezbývá mi, než jej respektovat. Děkuji mu za půl roku společné práce ve vedení ČSSD, kterou jsme na březnovém sjezdu přebírali v těžké situaci. Věřím, že i jako řadový člen bude dál pracovat ve prospěch ČSSD a bude společně s námi dál usilovat o jednotnou sociální demokracii, která znovu dokáže oslovit a získat ztracené voliče,“ napsal Hamáček.

Zimola dodal, že zhruba hodinu před oznámením své rezignace médiím o svém kroku předsedu strany informoval. Po rozmluvě s Hamáčkem své rozhodnutí sdělil i prezidentu Miloši Zemanovi. Novinářům ale řekl, že Zemanův postoj v jeho rozhodování nehrál žádnou roli a že se s prezidentem několik měsíců neviděl. Zimola byl považován za představitele křídla ČSSD, které má k Zemanovi blízko. 

Jiří Zimola

  • Narodil se 28. března 1971 v Třebíči.
  • Vystudoval Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s aprobací český jazyk - dějepis.
  • Má tři děti; syna Adama a dceru Lindu má s bývalou manželkou Ditou, dceru Laru s někdejší Miss Blond Janou Příhodovou; podle loňského vyjádření pro deník Blesk se k exmanželce vrátil.
  • Po volbách do Sněmovny v říjnu 2013 patřil mezi účastníky tajné schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech (spolu s Michalem Haškem, Milanem Chovancem, Zdeňkem Škromachem a Jeronýmem Tejcem).
  • Zimola na únorovém mimořádném sjezdu ČSSD v Hradci Králové postoupil do druhého kola ve volbě předsedy strany, kde ho porazil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Zimola na sjezdu zaujal mimo jiné projevem, při kterém část přednesl v růžových brýlích, jak podle něj situaci hodnotilo dosavadní vedení strany. ČSSD podle Zimoly rezignovala na levicový program, zapomněla poslouchat voliče. Strana již podle něj nemá čas na "přešlapování, další chyby a kecy".
  • V jihočeském zastupitelstvu Zimola (a další radní za ČSSD) čelil loni na jaře kritice kvůli nadstandardním odměnám předsedy představenstva krajem vlastněné Jihočeské nemocnice Martina Bláhy.
  • Předsednictvo ČSSD vyškrtlo Zimolu loni 19. května z jihočeské kandidátky do sněmovních voleb (byl na posledním místě) kvůli problémům, které vedly k jeho rezignaci a údajně by zatěžovaly ČSSD v předvolební kampani. S tím ale nesouhlasila značná část jihočeských členů strany, krok vedení vyvolal velké napětí.
  • Letos v lednu byl Zimola v Táboře jedním ze zakladatelů nové stranické platformy Zachraňme ČSSD, kterou založili kritici vedení strany řízené Bohuslavem Sobotkou.
  • Ve středu Zimola oznámil rezignaci na funkci prvního místopředsedy ČSSD.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz