Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jiřičná chystá v Brně mrakodrap, ve městě vznikne celá vysoká čtvrť

Věže H-Parku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věže H-Parku | foto: Vizualizace 4a

BRNO Brněnská dvojčata, dvě nejvyšší budovy v republice, by měla vedle sebe stát na jihu Brna. Stavba první začne příští měsíc, v ateliéru Evy Jiřičné vzniká projekt druhé. Jen krátce se projekt mrakodrapu AZ Tower v Brně honosil titulem nejvyšší připravované budovy v Česku. Stavba, která začne v březnu, získala konkurenta. Má stát o pár desítek metrů vedle pod názvem Palác Heršpická. A o kousek dál další výškový blok H-park.

Firma HS-Investment, která společně s Jiřičnou stavbu připravuje, zatím nechce podrobnosti zveřejnit. "Teprve vše oznámíme," potvrdil LN projektový manažer s tím, že nechtějí zveřejňovat podrobnosti ani návrhy. To připadá v úvahu až za několik týdnů. Jiřičná sama naznačila, že by "její" stavba mohla mít půdorys trojlístku.

Za firmou podle obchodního rejstříku stojí rakouský podnikatel Gerhard Hudecek, který v Brně vlastní řadu nemovitostí. Část staveb přímo uskutečnil, včetně bloku na místě známého Domu U sedmi Švábů.

Zástupcům radnice Brna-středu investoři oznámili, že budova připravovaná týmem kolem Jiřičné má měřit 117 metrů, bude mít 35 pater a má stát asi 3,5 miliardy korun. Na jednání dokonce přivedli přímo architektku.

Obavy, že AZ Tower ztratí prvenství nejvyšší budovy, si developerská společnost AZ Properity zatím nepřipouští. "My máme povolení, oni záměr. A od toho vede ještě dlouhá cesta až k výstavbě, na jejímž konci může dům vypadat úplně jinak," konstatoval Jiří Maršálek z AZ Properity. Jejich výstavba brněnského mrakodrapu začne na konci března, už v únoru je na pozemku naplánována demolice starých staveb.

AZ Tower Brno

"AZ Tower bude měřit 109,5 metru," upřesnil Maršálek. Původně zvažovali výšku 111 metrů, kvůli bezpečnosti letového provozu ale z tého varianty sešlo, což by mohlo být zásadním omezením i pro Palác Heršpická.

Malý brněnský Mahattan

Lokalita kolem Heršpické je jediná, kterou v Brně odborníci pro podobné stavby doporučují. I proto tam má své místo i další blok budov - projekt H-park, jehož dvě hlavní stavby mají měřit kolem devadesáti metrů.

Nynější dominanta prostranství, šedesátimetrový M-Palác, tak bude oproti chystaným stavbám výrazně nižší. "Magistrát by zřejmě měl vypracovat studii, která prověří ne jednotlivé stavby, ale celé území a jeho možnosti – tři připravené projekty přidají odhadem třicet tisíc pracovních míst, což může být zátěž na dopravu, ale také na inženýrské sítě," řekl zastupitel Brna-středu Vojtěch Mencl (ODS), který odpovídá za územní rozvoj.

Bývalý náměstek primátora pro rozvoj a nyní opoziční zastupitel Martin Ander (SZ) připomíná, že napojení zejména na veřejnou dopravu je složité. "Je to ale možnost, jak využít sousední železniční trať pro integrovanou dopravu," dodal. Podle něho se jako špatné ukázalo umožnit v lokalitě stavět rozlehlé obchodní domy, které blokují místo pro další projekty. "Možná to ale doba vyřeší," míní.

Stavby "Brněnského Manhattanu"

AZ Tower: V březnu začne v Brně u Heršpické ulice stavba domu o minimální výšce 109,5 metru, má mít celkem 32 podlaží, z toho dvě podzemní, s prostory pro administrativu i byty. Piloty základů budou sahat až do hloubky třiceti metrů.

H-park: Dvě přibližně devadesát metrů vysoké věže (o osmnácti patrech) vyrostou poblíž čerpací stanice ÖMW u Heršpické ulice. Mají už územní rozhodnutí a část stavebních povolení. Náklady zatím investor neupřesnil.

Palác Heršpická: nejnovější přírůstek do "Brněnského Manhattanu" zatím má jen podobu studie od Evy Jiřičné. Má mít 35 pater a výšku 117 metrů, stát má 3,5 miliardy. Většinu mají zabrat kanceláře, jen asi pětinu byty.


V Ostravě bez Jiřičné

Zatímco v Brně pravděpodobně Jiřičná mrakodrap projektovat bude, pro Ostravu byla její lávka, která měla spojovat ostravské autobusové nádraží s Novou Karolinou, příliš drahá.

Eva Jiřičná

Eva Jiřičná je česká světoznámá architektka a designerka žijící ve Velké Británii. Je známá hlavně díky interiérům londýnských a newyorských módních obchodů a butiků, které navrhovala. Má vlastní architektonické studio v Praze (AI Design Praha) i v Londýně (Eva Jiricna Architects). Za svou práci získala Řád britského impéria, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. Byla partnerkou architekta Jana Kaplického před tím, než se seznámil a oženil se svou manželkou Eliškou. Spolupracovala s ním na návrhu obchodního domu Harrods. Mezi její další projekty patří pražská kavárna Černá Labuť, lávka pro pěší v Brně nebo interiéry v Tančícím domě.


Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...