10. ledna 2013 16:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hudební kritik Černý podpořil Schwarzenberga. Rozhlas mu stopl pořad

Večer moderuje Jiří Černý. Ten, který uváděl i Koncert pro všechny slušný lidi v roce 1989. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Večer moderuje Jiří Černý. Ten, který uváděl i Koncert pro všechny slušný lidi v roce 1989. | foto: ČTK

Renomovaný hudební kritik Jiří Černý podpořil v předvolebním klipu Karla Schwarzenberga. Český rozhlas mu kvůli tomu zrušil vysílání jeho pořadu Klub osamělých srdcí seržanta Pepře. Podle rozhlasu Černý nerespektoval kodex, který zakazuje redaktorům politické angažování.

Černý bere rozhodnutí rozhlasu jako útok na svá občanská práva. "Delší dobu vím, že v jakémkoli předvolebním vysílání se nesmíme zmínit o žádném kandidátovi (do senátu aj.) a samozřejmě jsem to respektoval. Že bych se ale coby externista nesměl při své mimorozhlasové veřejné práci zúčastnit předvolebních kampaní, to odmítám a vidím v tom porušení svých občanských práv," píše Černý v dopisu generálnímu řediteli Českého rozhlasu Petru Duhanovi.

Anketa

Souhlasíte s tím, že rozhlas zrušil Černému pořad?

Ano 2222
Ne 10652
Nemám na to jednoznačný názor 198

Černý se zapojil do prezidentské kampaně tím, že v jednom klipu odpovídá, proč by Schwarzenberga volil. Provinění proti kodexu Českého rozhlasu v tom nevidí. "Jde mi o princip, nikoli o těch pár případně neodvysílaných pořadů. Věřím taky, že tuto záležitost vyřešíte, nejen v mém případu."

Zástupce šéfredaktora ČRo2 Martin Jonák však odmítá, že se jedná o trestání Černého za podporu Schwarzenberga. "Kodex je platný pro všechny redaktory, i ty externí. Pokud veřejně podporují nějakého kandidáta, po dobu kampaně neúčinkují na mikrofon. Pan Černý není sám, komu byl zrušen pořad. Jakmile bude po prezidentské kampani,  Černého pořad do programu opět zařadíme," dodal Jonák.

Stopka Černého pořadu má přitom ještě jeden přesah: Černý byl z Československého rozhlasu nucen odejít z politických důvodů už jednou, to však bylo na počátku normalizace. "Řeklo by se, že časy se změnily. Někde ano, jinde ne. V Českém rozhlase například změny postupují opravdu jen zvolna. Tam někteří autoři vadili před listopadem, a vadí kupodivu i dnes," píše k tomu v pátečním komentáři Lidových novin Marta Švagrová.

vsvVěra Svobodová

Najdete na Lidovky.cz