Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jistotu má Polsko a Kyjev

Česko

Šéfové UEFA schválili zatím jen pět z osmi stadionů pro fotbalové Euro 2012

BUKUREŠŤ/PRAHA Michel Platini dlouho doufal, že na zasedání exekutivy UEFA v Bukurešti oznámí jména všech osmi pořadatelských měst pro evropský fotbalový šampionát 2012. Jenže vinou přetrvávajících problémů na Ukrajině mohl šéf UEFA včera s jistotou potvrdit pouze čtyři polská města a Kyjev.

Rozhodnutí o dalších třech ukrajinských městech museli šéfové evropského fotbalu odložit až na 30. listopadu. „Existují tu stále velké problémy, které musí být vyřešeny. Jde především o značné komplikace v infrastruktuře,“ vysvětloval Platini po jednání v rumunském hlavním městě.

O potížích s přípravami se hovoří od dubna 2007, kdy dvě postkomunistické země porazily v hlasování výkonného výboru Itálii a získaly právo akci společně uspořádat. Výstavba a rekonstrukce stadionů se neustále prodlužovala a normy nesplňovala ani slabá infrastruktura měst. Platini tak pohrozil, že pokud se nesplní stanovené termíny, šampionát připadne náhradnímu pořadateli. V září loňského roku ale UEFA prozatím rozhodla země neměnit.

Prosí o trpělivost a pochopení Na Ukrajinu mezitím těžce dolehla globální finanční krize. Výstavba stadionů je sice jednou z hlavních vládních priorit, příprava potřebných hotelů a dalších klíčových zařízení však za časovým rozvrhem značně zaostává.

„Pouze Kyjev vyhovuje kritériím UEFA pro zápasy až do semifinále mistrovství Evropy,“ nastínil současnou situaci Platini, který dále počítá s ukrajinskými městy Lvovem, Doněckem a Charkovem. Navíc není jisté, zda se v Kyjevě opravdu odehraje finále, jak bylo dosud plánováno. Také na fotbalovém svatostánku v ukrajinské metropoli zbývá odvést spoustu práce. „Pokrok je viditelný na první pohled, ale nesmí usnout na vavřínech,“ připustil Platini.

K nádherným grafickým simulacím znázorňujícím budoucí podobu stadionů mají totiž betonová staveniště ještě hodně daleko. „Prosíme o trpělivost a pochopení. Do konce listopadu se určitě všechno zlepší a postupně začneme plnit lhůty,“ věří Grigorij Surkis, prezident ukrajinského fotbalového svazu.

Zatímco na Ukrajině to s přípravami nepěkně skřípe, v Polsku je jasněji. Na šampionát se tam mohou těšit ve Varšavě, Poznani, Vratislavi a Gdaňsku. Pro českého fanouška je to špatná zpráva, protože z Ostravy lehce dosažitelná města Krakov a Chorzów na jihu Polska definitivně vypadla z nominace.

Díky větší připravenosti severních sousedů Česka, kteří hledali finanční injekci i u arabských šejků, se Platinimu rýsuje i záložní varianta. „Pokud nepůjde vše podle plánů, můžeme uspořádat šampionát na šesti polských stadionech, v Kyjevě a jako poslední vybereme nejpřipravenější ukrajinské město,“ nastínil alternativu Platini, který v dubnu osobně navštívil obě pořadatelské země.

***

„Pokud na Ukrajině nepůjde vše podle dohodnutého plánu, můžeme klidně šampionát uspořádat na šesti polských stadionech a v Kyjevě.“

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!