Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jistý projev puberty a nabobství v garáži

Česko

ODS se potýká se stejnými číslicemi na poznávacích značkách, pro někoho kmotrovskou symbolikou

PRAHA Loni v listopadu měl při kongresu ODS bulvár žně. Stačilo mu sejít do garáží pražského hotelu Clarion a vyfotografovat poznávací značky vozidel, kterými někteří delegáti přijeli. „Espézetky“ se stejnými číslicemi se staly jedním ze symbolů tehdejšího „kmotrovského“ setkání. Letos mělo být vše jinak. Dokonce i Petr Nečas v poslední dny před víkendovým kongresem varoval před „jistými projevy nabobství“, jehož jsou podobné poznávací značky jedním z projevů. Výsledek? V garážích hotelu Clarion bylo opět možné spatřit například SPZ 5U60000, 3B60002, 6S91007 či 2U22727. Tedy značky, které se v Česku nedají legálně koupit, ale dají se sehnat přes známosti na úřadech. Nejvíce podobných značek přitom pocházelo z Ústeckého kraje.

„To, že jsou v ODS lidé, kteří se domohli nějakého majetkového statusu, je v pořádku. Ale je nemoudré dávat to na stranické půdě na odiv. To ať dělají na podnikatelských večírcích nebo v soukromí. Pokud se to týká politického života, je to politická i lidská hloupost,“ tvrdil přitom v pátečních HN Nečas. Čí konkrétně vozy s uvedenými poznávacími značkami byly, se včera LN nepodařilo zjistit.

I Petr Gandalovič z Ústeckého kraje ovšem přiznával, že ho taková auta v garáži hotelu Clarion mrzí.

„Je mi líto, že to vrhá špatné světlo na Ústecký kraj. Snažíme se zbavit špatné nálepky, i nominační pravidla na kongres jsme zpřísnili více než centrální ODS, ale toto opět působí negativně. Jsem z toho smutný,“ uvedl Gandalovič. Nemohli s majiteli promluvit, aby si vozy s podobnými značkami protentokrát nechali doma? „To je jako v tom filmu: chlapi, nelejte to pivo z okna,“ povzdechl si Gandalovič v narážce na slavnou scénu z filmu Vesničko má středisková.

Šéf Ústeckého kraje Jan Kubata ale tak zkroušený nebyl. „My tady máme jiné problémy než SPZ. Pokud má někdo pubertální potřebu takovou značku mít, je to jeho problém. Já mám Škodu Combi a značku 5603. Tak jestli je to prominentní značka,“ konstatoval Kubata.

A Alexandr Vondra, který se stal za Ústecký kraj místopředsedou? „Já jsem tady nikoho z lidí, o kterých mluvíte, neviděl. A značky aut ostatním skutečně nekontroluji,“ sdělil Alexandr Vondra,

Víceméně bez komentářů ponechávali „espézetky“ i členové dalších krajů, ze kterých některé vozy pocházely. „Souhlasím s tím, co hlásá Petr Nečas. Nebudu ale hodnotit delegáty podle toho, jakou má kdo značku,“ uvedl šéf Plzeňanů a dnes už místopředseda ODS Jiří Pospíšil. „Moje není! Já si svou značku ani nepamatuji,“ přispěchal Pospíšilovi na pomoc opodál stojící vlivný člen Plzeňského kraje Roman Jurečko, který je pokládán za tamního kmotra.

„Promiňte, ale nechci se k tomu vyjadřovat,“ reagoval na dotaz Petr Tluchoř. Sám prý autem nepřijel. Druhý den už ale auta s podivnými značkami v sále neřešil prakticky nikdo.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...