Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prahou projela Jízda králů. Krojovaní jezdci mířili na Hrad

Jízda králů Navalis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jízda králů Navalis | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Jízda králů v pátek v poledne vyjela od pražského magistrátu, asi dvacítka krojovaných jezdců míří na Hrad. Cestou se potkali s pražskými gondoliéry a čeká je setkání s poslanci a senátory, koním požehná kardinál Dominik Duka. Průvodu cestou přihlížely stovky lidí.

Jízda, která je od roku 2011 zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je součástí Svatojánských slavnostní Navalis.

U magistrátu průvod pozdravila primátorka Adriana Krnáčová a radní pro kulturu Jan Wolf. Poté průvod přes Palackého most odjel na Čertovku, kde se pozdravil s pražskými gondoliéry. Cestu jezdci zakončí u katedrály sv. Víta na Pražském hradě, kde bude sloužena mše a kardinál Duka požehná koním.

Každoročně do Prahy na tuto slavnost přijíždějí benátští gondoliéři. Svatý Jan...
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a...

Jízda králů má původ v pohanské době. Mladí chlapci spolu soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice etnografové vidí v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži.

Vedle Jízdy králů jsou na programu slavností plavby na benátských gondolách po Čertovce, jízdy dračích lodí, plavbu otužilců a seskok parašutistů na hladinu Vltavy. V opačném směru než Jízda králů půjde v podvečer přes Karlův most procesí poutníků.

V barokní době patřila slavnost Navalis k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého a aby vyslechli hudbu provozovanou na Vltavě a zhlédli ohňové vystoupení a velké množství atrakcí.

Na tradici barokních slavností navázal v roce 2009 jejich obnovením spolek Pražské Benátky. Od té doby byly slavnosti každý rok a mají pevný scénář - slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem. Sedmý ročník podpořilo hlavní město dvěma miliony korun, dotaci před týdnem schválili pražští radní. 

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.