Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prahou projela Jízda králů. Krojovaní jezdci mířili na Hrad

Česko

  21:56
PRAHA - Jízda králů v pátek v poledne vyjela od pražského magistrátu, asi dvacítka krojovaných jezdců míří na Hrad. Cestou se potkali s pražskými gondoliéry a čeká je setkání s poslanci a senátory, koním požehná kardinál Dominik Duka. Průvodu cestou přihlížely stovky lidí.

Jízda, která je od roku 2011 zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je součástí Svatojánských slavnostní Navalis.

U magistrátu průvod pozdravila primátorka Adriana Krnáčová a radní pro kulturu Jan Wolf. Poté průvod přes Palackého most odjel na Čertovku, kde se pozdravil s pražskými gondoliéry. Cestu jezdci zakončí u katedrály sv. Víta na Pražském hradě, kde bude sloužena mše a kardinál Duka požehná koním.

Každoročně do Prahy na tuto slavnost přijíždějí benátští gondoliéři. Svatý Jan...
Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a...

Jízda králů má původ v pohanské době. Mladí chlapci spolu soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice etnografové vidí v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži.

Vedle Jízdy králů jsou na programu slavností plavby na benátských gondolách po Čertovce, jízdy dračích lodí, plavbu otužilců a seskok parašutistů na hladinu Vltavy. V opačném směru než Jízda králů půjde v podvečer přes Karlův most procesí poutníků.

V barokní době patřila slavnost Navalis k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého a aby vyslechli hudbu provozovanou na Vltavě a zhlédli ohňové vystoupení a velké množství atrakcí.

Na tradici barokních slavností navázal v roce 2009 jejich obnovením spolek Pražské Benátky. Od té doby byly slavnosti každý rok a mají pevný scénář - slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem. Sedmý ročník podpořilo hlavní město dvěma miliony korun, dotaci před týdnem schválili pražští radní. 

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,