Jízda, která je od roku 2011 zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je součástí Svatojánských slavnostní Navalis.
U magistrátu průvod pozdravila primátorka Adriana Krnáčová a radní pro kulturu Jan Wolf. Poté průvod přes Palackého most odjel na Čertovku, kde se pozdravil s pražskými gondoliéry. Cestu jezdci zakončí u katedrály sv. Víta na Pražském hradě, kde bude sloužena mše a kardinál Duka požehná koním.
Jízda králů má původ v pohanské době. Mladí chlapci spolu soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice etnografové vidí v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži.
Vedle Jízdy králů jsou na programu slavností plavby na benátských gondolách po Čertovce, jízdy dračích lodí, plavbu otužilců a seskok parašutistů na hladinu Vltavy. V opačném směru než Jízda králů půjde v podvečer přes Karlův most procesí poutníků.
V barokní době patřila slavnost Navalis k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého a aby vyslechli hudbu provozovanou na Vltavě a zhlédli ohňové vystoupení a velké množství atrakcí.
Na tradici barokních slavností navázal v roce 2009 jejich obnovením spolek Pražské Benátky. Od té doby byly slavnosti každý rok a mají pevný scénář - slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem. Sedmý ročník podpořilo hlavní město dvěma miliony korun, dotaci před týdnem schválili pražští radní.
Zobrazit celou fotogaleriiProhlédněte si pohodlně všechny fotografie |