Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jízda načerno i za deset tisíc

Česko

  13:09
BRNO - Tisícům Brňanů může přijít do schránky poslední výzva k zaplacení pokuty za jízdu načerno. Ze sumy na ní se jim však mohou „protočit panenky“ - nebude znít na tisíc korun pokuty, ale na částku téměř desetkrát vyšší.

Podobná přepravní kontrola vás může vyjít až na deset tisíc korun. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Dopravní podnik nechal nezaplacené pokuty vymáhat prostřednictvím specializovaných právních kanceláří. A stejně se chovají i autobusové společnosti a České dráhy. „Je to už standardní postup. Vymáhaná suma se skutečně může dostat až k deseti tisícům,“ potvrdila LN mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

Většina cestujících si však stále myslí, že nejvyšší pokuta je tisíc korun a jízdenka. „Nevím, proč by měli chtít víc,“ naznačil Brňan Karel Vobořil. Na to, že postupuje vymáhání, totiž dopravní podnik nemusí upozornit.

„Jakousi jistotu mají černí pasažéři pouze měsíc. Pak dopravci skutečně předávají částku k vymáhání, a narůstá o jejich náklady a poplatky včetně soudních či exekučních,“ tvrdí Květoslav Havlík ze společnosti Kordis JMK, která koordinuje dopravu v kraji. Z vymáhání se stal obchod, ucházejí se o ně po celé republice desítky specialistů - dopravní podniky přijdou o starosti a vymahatelé mají obživu.

Kolik vlastně stojí pokuta v Brně

* Jízda načerno zaplacená na místě nebo do 5 dnů přijde na cenu jízdenky a 500 korun
* Při předložení zapomenuté jízdenky do 5 dnů zaplatí černý pasažér 30 korun
* Při zaplacení od 5 do 30 dnů po kontrole zaplatí černý pasažér jízdné a 700 korun
* Při zaplacení později vymáhá dopravce jízdné a 1000 korun Právní firmy poté vymáhají s poplatky až 10 000 korun.

Stejný postup vůči černým pasažérům uplatňují všechny firmy v integrovaném dopravním systému, jen u vlaků se situace mírně liší.


V těchto dnech je „na trhu“ například lukrativní zakázka v podobě soupisu ostravských neplatičů. Většina z těch, kteří se o podobné obchody ucházejí, se však vyjadřovat nechce. „Není to tak lukrativní, jak se zdá. Řada lidí zaplatí, ale jiní ne, velká část těch pokut je nedobytelná,“ svěřil se LN jeden z nich. Totožnost odhalit nechtěl -pro případ, že by zakázku získal.

Požadavek na zaplacení nebývale vysoké sumy se objevil v poště například Brňance Lence Kadlecové, která ho minulý týden zaslala LN. Požadovaná částka se blíží deseti tisícům korun. Podobné překvapení může v součtu za loňský rok jen u brněnského dopravního podniku čekat na 35 tisíc černých pasažérů. „Loni jsme jich přistihli asi 77 tisíc. Desetina z nich ale do pěti dnů předložila zapomenutou jízdenku a téměř čtyřicet procent zaplatilo na místě nebo do pěti dnů sníženou pokutu 500 korun,“ doplnila Pohanová. Dalších 25 dní je podle předpisů sankce snížena na 700 korun a teprve poté činí tisíc korun. Pak už ale spor postupně přebírají právě najaté právní firmy.

Přituhuje také ve vlacích
Pro ně platí jiné podmínky než v brněnských tramvajích, trolejbusech a autobusech, a to přesto, že jsou součástí integrovaného dopravního systému. Podle Radka Joklíka z Českých drah zaplatí přistižený neplatící pasažér, který přijde vyřídit pokutu do 15 dnů od jízdy, jen čtyři sta korun. Ten, kdo se dostaví nejpozději 20. den, zaplatí osm set korun. „Poté cestujícího písemně vyzveme, ovšem za příplatek 30 korun za výzvu a 24,70 za poštovné,“ dodal Joklík. Teprve pak předávají sumu k vymáhání. „Pohledávka vymáhaná soudní a exekuční cestou se může dostat z původní hodnoty přibližně tisíc korun na hodnotu deset tisíc korun a více,“ dodal.