Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky polovinu běžné ceny, vyzradil ministr Kupka. Nyní hradí čtvrtinu

Petr Fiala zamířil na ministerstvo dopravy, kde do funkce uvedl Martina Kupku. Ten vystřídal Karla Havlíčka. (18. prosince 2021) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se snížením současné slevy 75 procent z jízdného pro studenty a seniory. Naopak nově by nárok na slevu mohli mít také handicapovaní cestující bez průkazu ZTP. Na sociálních sítích nepřímo potvrdil, že studenti a senioři zaplatí zřejmě dvojnásobek ceny oproti té jejich nynější.
  13:41

V současnosti mohou slevy ve výši 75 procent z jízdného využívat studenti do 26 let a senioři starší 65 let, případně zdravotně postižení pasažéři s průkazem ZTP. Vládní koalice už před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny avizovala, že chce systém slev upravit. 

Současnou podobu koalice kritizovala jako nehospodárnou, zvýhodnění pro vytipované skupiny obyvatel by však zůstat mělo. Kupka chce vládě ve středu představit více variant řešení úpravy slev. Jejich podobu veřejnosti ukáže až po jednání kabinetu.

Návrhy obsahují více variant řešení, všechny by ovšem měly počítat se snížením slev ze současných 75 procent z jízdného. Slevy by se naopak mohly rozšířit i pro další handicapované cestující. Ministr to v úterý řekl ČTK. Přesnou podobu návrhů Kupka neprozradil, zvýhodnění pro vytipované skupiny ovšem zůstane.

Úpravy by se podle ministra měly týkat zejména výše slev, v případě zvýhodněných skupin pak chce navrhnout rozšíření slev i na cestující s handicapem, kteří například nemají průkaz ZTP, ale mají jiné potvrzení o zdravotním znevýhodnění. Kupka ale zároveň upozornil, že není jisté, v jaké podobě a zda vůbec rozšíření vláda schválí. 

K nadcházejícímu jednání o úpravě cen jízdného se na Twitteru vyjádřila exministryně financí Alena Schillerová. Podle ní chce Kupka ceny jízdného pro studenty a seniory zdvojnásobit. Schillerová dále uvádí, že by se takovým rozhodnutím ušetřila jen necelá miliarda. 

„Jen jste se zapomněla přiznat, že jste sama připravovala pro studenty a seniory větší zdražení!“ reagoval Kupka na Twitteru, aniž popřel údaje Schillerové. I další zdroje potvrdily, že nový tarif bude činit 50 procent plné ceny.

Kupka uvedl, že předchozí vláda v návrhu státního rozpočtu přiřadila pro systém slev něco přes dvě miliardy korun, což by podle něj odpovídalo slevám ve výši kolem 32 procent z jízdného. Například za rok 2020, kdy byl provoz z velké části ovlivněn koronavirovou krizí, slevy vyšly na téměř 3,5 miliardy korun.

Slevy platí od září 2018, kdy o nich rozhodla tehdejší vláda Andreje Babiše. Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových a regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat