Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jižní Morava: vzniká velká koalice

Česko

BRNO Sociální demokraté potvrdili, že se s ODS dohodli na vytvoření velké koalice v Jihomoravském kraji. Lídr ČSSD a budoucí hejtman Michal Hašek to oznámil včera večer. V opozici zůstanou lidovci a komunisté. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu bude mít koalice 37 členů.

Hašek ani lídr ODS Milan Venclík včera neřekli, jak si strany rozdělí 11 míst v krajské radě. Personálie chtějí zveřejnit dnes, kdy koaliční dohodu projednají krajská stranická vedení. Teprve poté obě strany podepíšou koaliční smlouvu. Podle lídrů existuje ještě teoretická možnost, že straníci vyjednané podmínky odmítnou. Jednání by pak musela pokračovat.

V programové části koaliční dohody se partneři zavázali, že kraj bude za lidi v krajských nemocnicích hradit zdravotnické poplatky. Vše tedy směřuje k tomu, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prohraje boj o regulační poplatky i ve vlastní krajské organizaci, jejímž je místopředsedou.

Dohoda počítá také s tím, že krajský úřad projde personálním a ekonomickým auditem a nebudou se privatizovat nemocnice ani sociální ústavy. Kraj se zároveň bude spolu s Brnem podílet na rozvoji Úrazové nemocnice, v případě, že ji stát převede na Brno. Zákon, který s tím počítá, schválili poslanci, měl by ho projednat Senát a poté podepsat prezident.

V návrhu koaliční dohody se obě strany zavázaly, že podpoří zrušení zdravotnických poplatků na celostátní úrovni. „Vyvineme úsilí, aby taková změna prošla a měla pozitivní dopad na jihomoravský krajský rozpočet,“ uvedl Hašek.

Autor: