Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jména odměněných úředníků nedáme, vyvolává to negativní reakce, tvrdí Brabcovo ministerstvo

Česko

  7:00
PRAHA - Ministerstvo životního prostředí odmítlo poskytnout jména vysokých úředníků, kterým šéf Richard Brabec (ANO) v loňském roce udělil odměny. Ačkoli je úřad ze zákona povinen údaje o prémiích zveřejňovat, stojí si na svém. Zaměstnanci prý v loňském roce kvůli zveřejnění čelili negativním reakcím, a proto je nyní nezveřejní.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) foto: MAFRA - Petr Topič

Tak jako loňský rok (více čtěte ZDE) ani letos neplatí na ministerstvu životního prostředí rovnice, že nejvyšší odměnu na konci roku dostává některý z náměstků. Podle každoroční inventury odměn ji totiž i loni obdržel ředitel odboru. Kdo konkrétně? To z odpovědi na žádost o informace není možné zjistit. Rezort jména tají.

„Ministerstvo nedisponuje souhlasem dotčených osob s poskytnutím jejich osobních údajů,“ stojí v odpovědi, pod kterou je podepsaná vedoucí tiskového odboru Petra Roubíčková.

Informace o prémiích sbírali Brabcovi úředníci měsíce. Prý se ptali všech

Přitom když server Lidovky.cz žádal o stejné informace za rok 2014, úřad poskytl data přesně tak, jak mu ukládá zákon, tedy včetně jmen odměněných úředníků. Nyní ale obrátil právě kvůli tomu, že je redakce následně zveřejnila.

„Takovéto plošné, neomezené zveřejnění osobních údajů svých zaměstnanců považuje ministerstvo za nepřípustný a neodůvodněný zásah do jejich soukromí. K nutnosti důraznější ochrany svých zaměstnanců ministerstvo přistoupilo i v důsledku negativních reakcí, jimž někteří naši zaměstnanci po zveřejnění informací v loňském roce čelili,“ vysvětluje ještě v odpovědi Roubíčková.

Přitom podle Pavla Matese, odborníka na právo na informace, platí přesně opak. Nejenže žadatel není povinen sdělit účel, za jakým o dané informace žádá a jak s nimi hodlá naložit. Vysocí státní úředníci navíc musí počítat i s jejich zveřejněním.

  • „Platí zásada: já to chci, tak to musím podle zákona dostat,“ říká Mates.

„Jejich soukromí je méně chráněno než je tomu u jiných lidí. Stejně tak musí počítat s tím, že určité informace, které se ho týkají, budou zveřejněny,“ uvedl k tomu Mates.

Podle jeho názoru Nejvyšší správní soud jasně rozhodl, že údaje o platech a odměnách je ministerstvo povinné zveřejňovat. „A to včetně konkrétních jmen. Neplatí to pouze u úředníků z nižších pozic, u kterých není tak velký veřejný zájem. Tam by bylo třeba jejich souhlasu,“ dodal Mates.

Sám ministr Brabec na dotaz redakce, proč jeho rezort tají jména odměněných úředníků, do uzávěrky textu nereagoval.

Nejvíce pro ředitele odboru

Nicméně za loňský rok inkasoval nejvyšší odměnu ředitel odboru, a to 267 552 korun. Druhou příčku v pomyslném žebříčku obsadil - opět nejmenovaný - náměstek. K platu 955 400 korun si za deset měsíců v úřadu přilepšil o 260 tisíc. I další nejvyšší odměny - 230 a 210 tisíc korun, šly na účet Brabcových náměstků. V porovnání s ostatním rezorty není výše odměn na životním prostředí nikterak vysoká (více níže tabulka Odměny na ministerstvu životního prostředí).

A zdůvodnění? „Za úspěšné splnění mimořádných a zvlášť významných úkolů,“ zdůvodňuje odměny rezort životní prostředí obvyklou frází.

Odměny na ministerstvu životního prostředí (nad 150 tisíc)
FunkcePlatOdměnyPočet měsíců
ředitel odboru702 460267 55212
náměstek955 400260 00010
náměstek1 099 770230 00012
náměstek1 095 840210 00012
náměstek1 109 460180 00012
náměstek1 112 180170 00012
náměstek999 990170 00012

Předloni od Brabce inkasoval vůbec nejvíc ředitel odboru kontroly čerpání evropských dotací Jaroslav Michna, a to 293 500 korun. Na 240 tisíc navrch si zase přišel náměstek Jan Landa. S Brabcem se zná několik let, to ještě z dob působení v Unipetrolu (více čtěte ZDE).

Platy a odměny za rok 2015

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat