Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Bek slibuje svižnou evoluci školství, nabídne dialog o prioritách opozici

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl do funkce ministra školství Mikuláše Beka (STAN). (4. května 2023) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Už třetím ministrem školství ve vládě Petra Fialy se stal Mikuláš Bek. Dosavadního ministra pro evropské záležitosti pověřil řízením ministerstva školství prezident Petr Pavel. Ministrem pro evropské záležitosti jmenoval Martina Dvořáka. „Neslibuji žádnou revoluci ve školství, ale něco čemu říkám pracovně svižná evoluce,“ řekl Bek poté, co ho premiér uvedl do úřadu.
  7:05aktualizováno  16:49

Prioritou pro nového ministra školství Beka bude dostupnost vzdělávání. „A to jak ve smyslu fyzickém, protože se ukazuje, že nám v řadě regionů chybí kapacity, ať už v základním školství nebo v poptávaných typech středoškolského vzdělávání. Mým tématem bude také odstraňování sociálních bariér v přístupu ke vzdělávání,“ slíbil nový ministr školství.

„V dohodě s panem premiérem oslovím parlamentní a také neparlamentní opozici a nabídnu jim možnost dialogu o prioritách v oblasti školství a o strategii, kterou budeme realizovat. V této věci jsme také dohodnuti s panem prezidentem, že bude podporovat nalezení takové nadstranické shody o těch prioritách, protože je jasné, že dva roky jsou málo na uskutečnění změn ve vzdělávání,“ prohlásil Bek.

„Nestačí přidat peníze, je třeba řešit příčiny,“ uvedl Fiala. „Musíme proměnit vzdělávací systém, aby odpovídal potřebám dnešní doby,“ dodal Fiala. Za velký úkol Beka na ministerstvu označil revizi rámcových vzdělávacích programů.

„Pana ministra Beka znám velmi dobře, dvacet let z prakticky každodenní spolupráce, lidsky, profesně. Pan ministr přesně ví, co čeho přichází,“ řekl premiér Fiala na adresu nového ministra školství poté, co ho hned uvedl do úřadu.

Bekova odbornost je nesporná, řekl premiér. „V jeho osobě získává tento resort mimořádně kompetentního, motivovaného člověka, odborníka,“ prohlásil předseda vlády.

Pochybnosti o dvou změnách ve vládě neměl prezident Petr Pavel. „Jsem přesvědčen o tom, že po lidské i odborné stránce naplňují všechna kritéria. Rozhodování bylo snadné,“ řekl prezident Pavel.

Balaš rezignoval kvůli zdravotním problémům

K vládní rošádě došlo poté, co odchod z vlády oznámil Vladimír Balaš. Rezignuje kvůli dlouhodobým zdravotním problémům po prodělání covidu-19.

Pro Beka by mělo být podle Pavla prioritou celoživotní vzdělávání a transformace vzdělávacího systému tak, aby se lidé byli schopní adaptovat na dobu umělé inteligence, automatizace a robotiky.

Jde už o druhou změnu ministra školství za necelý rok a půl vlády Petra Fialy. Jako svého prvního nominanta Starostové a nezávislí na post ministra školství nominovali spoluzakladatele hnutí Petra Gazdíka. Ten loni v létě rezignoval kvůli kontaktům s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který je obviněn v korupční kauze Dozimetr. Po odchodu Gazdíka z funkce ho nahradil ústavní právník Balaš, který ale ve vládě vydržel také jen několik měsíců.

Bek v minulosti působil jako rektor brněnské Masarykovy univerzity.

Dvořák má hledat formy pomoci Ukrajině

Dvořák, který je ve vládě za hnutí STAN a byl dosud náměstkem ministra zahraničí, by měl podle prezidenta Pavla řešit pružný postup spojený s evropským hledáním všech forem pomoci Ukrajině.

Martin Dvořák, ministr pro evropské záležitosti (4. května 2023)

„Úspěch Ukrajiny ve válce, kterou proti ní agresivně vede Rusko, je naším přímým zájmem. Pokud Ukrajina neuspěje a naopak uspěje Rusko, promítne se to negativně do všech částí našich životů,“ prohlásil Pavel.

Dvořák byl dříve primátorem Hradce Králové, generálním konzulem v New Yorku či velvyslancem v Kuvajtu.

„Je to zkušený diplomat,“ řekl o Dvořákovi premiér Petr Fiala. „Je potřeba zachovat jednotný, jasný postoj Evropské unie,“ uvedl předseda vlády v narážce na bezprecentní ruskou vojenskou agresi vůči Ukrajině.

„Na území Ukrajiny se bojuje o demokracii, o Západ,“ řekl Dvořák.

Grafton Recruitment Praha
LOGISTICS COORDINATOR

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 47 000 - 51 000 Kč