Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pavel jmenoval ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou. Musí hledat dalšího

Česko

  7:02aktualizováno  16:33
Tři nové ústavní soudce – Josefa Baxu, Jana Wintra a Danielu Zemanovou – jmenoval v pondělí prezident Petr Pavel. Všechny tři schválil minulý týden Senát. „Nebude skrývat, že cítím uspokojení,“ řekl prezident. Jmenováním tří kvalitních soudců vyhráli všichni, zdůraznil Petr Pavel.

Čeká ho teď hledání dalšího kandidáta do Ústavního soudu, Vladimíru Sládečkovi totiž uplynulo funkční období v neděli.

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a bývalá prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová prošli nakonec v Senátu hladce, přestože s Baxou a Zemanovou nesouhlasil ústavně-právní výbor horní komory parlamentu.

Noví ústavní soudci obsadí místa po Jaroslavu Fenykovi, Janu Filipovi a Miladě Tomkové, jejichž desetiletý mandát skončil 3. května.

Sládečkovi uplynulo funkční období o víkendu, kandidáta na toto místo prezident zatím neoznámil. Mandát skončí 7. srpna také Ludvíku Davidovi a předsedovi soudu Pavlu Rychetskému, v listopadu Radovanu Suchánkovi.

Při výběru kandidátů vychází prezident z návrhů víc než dvacítky oslovených právnických institucí. Jména posuzuje sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou.

„Pan prezident sdělí jméno kandidáta nejprve předsedovi Senátu Vystrčilovi a veřejnost by se ho mohla dozvědět příští týden,“ řekl iDNES.cz Kysela.

Prezident Pavel má za sebou schůzky s několika potenciálními kandidáty, ze kterých si vybere.

Autor: