19. října 2017 13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Jo, jsem na kluky,‘ přiznal Matěj Stropnický s tím, že to má veřejnost vědět

Podívat se přišel i šéf zelených Matěj Stropnický. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podívat se přišel i šéf zelených Matěj Stropnický. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA  Předseda Zelených Matěj Stropnický ve čtvrtek ukončil spekulace o své sexuální orientaci. Jako první vrcholný politik větší politické strany veřejně přiznal, že je homosexuál. „Chceme, aby stejnopohlavní páry byly zrovnoprávněny,“ rozvedl svůj coming out, tedy přiznání, v jednom z rozhovorů na toto téma. Témata LGBT jsou prý pro jeho stranu důležitá.

Bulvární média již na začátku tohoto týdne přinesla nepotvrzené zprávy, že Stropnický má přítele. Ve čtvrtek politik kandidující do sněmovny osobně potvrdil, že je gay. „Jo, jsem na kluky“. Prvně to potvrdil serveru Expres

Nechci být za sraba

Ačkoli se k homosexualitě veřejně přiznal, nechce zacházet příliš do hloubky. „Soukromí je prostě jen moje. Mám z rodiny hodně příkladů toho, jak to vypadá, když o něj přijdete. Ale tato informace sama o sobě má u předsedy strany být vlastně veřejná. Nechci být za sraba,“ uvedl pro média.  Život sdílí s hercem Danielem Krejčíkem. 

Věří, že veřejný coming out mu může politicky i pomoci. „Věřím, že lidé ocení, že s nimi jednám na férovku. Navíc Zelení hájí práva LGBT komunity jako jediní naprosto důsledně. Účast na Prague Pride je jen jedna z mnoha věcí,“ řekl den před zahájením voleb.

Za nejsložitější považuje, že přiznání sexuální orientaci probíhá na mnoha frontách. „U veřejně známého člověka to máte na dvakrát. Nejdřív s tím musíte seznámit rodinu, blízké, aby se to nedozvěděli z novin, protože to se nedělá. To jsem si odbyl dávno, před víc než deseti lety. A pak teprve přijde na řadu veřejnost. Dokud jsem nebyl předsedou strany, drby bulváru jsem ignoroval,“ líčil v rozhovoru.

„Ale teď se to dostalo do polohy, kdy mne v Blesku vykreslili jako zbabělce. A to teda fakt nejsem. A jsem v české politice jediný. Můžu vám jmenovat iks politiků ze všech stran, kteří jsou na tom stejně, ale mlčí. Nicméně nikoho nesoudím, každý potřebuje svůj čas,“ sdělil dále v narážce na jiné vysoko postavené politiky, u nichž se o jejich sexuální orientaci spekuluje. 

Témata LGBT jsou pro Stropnického jako pro předsedu Zelených důležitá. „Chceme, aby stejnopohlavní páry byly zrovnoprávněny. Dvě věci vidíme jako nejpodstatnější: adopce dětí a přiznání vdovských/vdoveckých důchodů. Ale vlastně chceme, aby měli lidé žijící ve stejnopohlavních svazcích prostě stejná práva, jako manželé,“ doplnil na závěr.

skŠárka Kabátová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!