Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

John chce nasadit agenty i za mříže. 'Práskači' mají být lépe chráněni

Česko

  22:30
PRAHA - Nastrčení agenti v celách i mezi bachaři. Úkol by měli jediný: odhalovat zkorumpované vězeňské pracovníky, kteří odsouzeným dodávají drogy nebo mobily. I tak by podle ministra vnitra měla fungovat generální inspekce. Pokud zákon projde legislativním procesem, začne platit už od příštího ledna.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: ČTK

Z návrhu, který představil ministr vnitra Radek John (VV), vyplývá, že uvažované testy spolehlivosti se rozšíří - kromě policistů by se měly týkat nově i pracovníků vězeňské služby či třeba celníků. John si od toho slibuje, že ubude trestných činů mezi muži v uniformách.

Statistiky totiž odhalují nelichotivé trendy: počet nepoctivých policistů stále roste, rovněž prohřešky dozorců v tuzemských věznicích jsou na denním pořádku. "Pašování mobilů, alkoholu či drog do výkonu trestu je běžnou praxí. Máme zaznamenáno velké množství takových případů," potvrdila LN Jana Fialová z Českého helsinského výboru, který dlouhodobě monitoruje situaci v českých žalářích.

Agent v cele

Jenže inspekce vězeňské služby přišla jen na minimum případů, kdy její zaměstnanci porušili zákon. "Za poslední rok jich bylo do deseti," přiznal mluvčí vězeňské služby Robert Káčer.

Ideální vize fungování inspekce proto předpokládá, že agenti budou nasazeni i do prostředí žalářů. "Pokud bude dost peněz, tak bude agent infiltrován i ve vězeňském prostředí," potvrdil LN John.

Komentář Lidových novin

Generální inspekce bezpečnostních sborů má nahradit nejen stávající policejní inspekci, ale i inspekční orgány vězeňské služby a celní správy. Zřízení zbrusu nového kontrolního sboru vyjde ročně na zhruba sto milionů korun. Bezmála 50 milionů si vyžádá vznik zázemí pro generální inspekci.

"Náklady budou velké podle toho, jak efektivně budeme chtít vyšetřovat," tvrdí John. Vydané desetimiliony navíc zdůvodňuje tím, že stoupne počet příslušníků inspekce i občanských zaměstnanců. Nadto bude třeba hledat nové prostory.

Kolik bude stát generální inspekce

  • První rok fungování Generální inspekce bezpečnostních sborů bude stát 325 milionů korun. Z toho 185 milionů už resorty platí za provoz současné policejní inspekce. O 94 milionů naroste běžný provoz a na 46 milionů přijdou investiční náklady spojené se vznikem sboru.
  • Celkem inspekce spolkne za první rok o 139, 6 milionu víc.
  • Výhled předpokládá, že na sbor půjde 279,3 milionu ročně. Náklady tedy stoupnou o 91 milionů za rok.
  • Číslo ale nebere v potaz inflaci ani nepředvídatelné okolnosti. Většina peněz půjde na platy.
  • Počet zaměstnanců a příslušníků vzroste o 88 osob. Celkem bude mít sbor 335 pracovníků.

Testy spolehlivosti mezi strážci zákona nejsou úplné novum. Policejní inspekce je využívá k odhalení nepoctivců ve vlastních řadách -jejich nevýhodou je cena: jeden test stojí až 40 tisíc korun. Vloni jich tak bylo podle Johna provedeno zhruba šedesát, v drtivé většině případů policisté obstáli

John uvažuje, že by proti korupčním praktikám testoval i státní zástupce či úředníky rozhodující o velkých zakázkách.
Naopak nezměněná zůstane kontrola u důstojníků rozvědky - BIS či Úřadu pro zahraniční styky a informace. Ty budou i nadále prověřovat jejich orgány.

"Vzhledem k charakteru činnosti zpravodajských služeb, jejíž podstatou je přísná konspirace, návrh nemění stávající systém stíhání jejich příslušníků, jejich vyšetřování zůstává v rukou státního zástupce," píše se v důvodové zprávě vnitra. Úplně z obliga jsou hasiči. "Kvůli nedostatku typické trestné činnosti nebyl shledán důvod je stíhat jinak než běžné občany," uvádí dokument.

Naděje pro "práskače"

Návrh zákona má myslet i na dosud zanedbávanou ochranu oznamovatelů korupce, takzvaný whistleblowery. "Lidem, kteří v Česku nahlásí korupční jednání, hrozí ztráta zaměstnání a problémy při dalším hledáním práce," tvrdí John.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!