130 let

John Lennon submisivní

Česko

Tuto sobotu by oslavil sedmdesátku. Před Lennonovou zdí v Praze si loňské výročí připomínali jen dva chlapci s kytarou a lahví sektu. Kulatiny si ale zaslouží něco víc: myslí na něj fanoušci, kolegové a také jeho ženy – Cynthia, May i Yoko. Ještě pořád se na Johnu Lennonovi dá vydělat slušná suma peněz.

Chybělo jen málo a také Praha mohla zažít Lennonův koncert: „V roce 1971 jsem byl na pozvání Polydoru (britské hudební vydavatelství – pozn.red.) v Londýně a měl jsem možnost sejít se s Lennonem a Yoko Ono v kanceláři Apple Records. Celou dobu mluvil jen on, Yoko mlčela,“ líčí společné setkání Karel Gott. „Jednali jsme o možnosti uspořádat společný koncert ve Východním bloku. Lennon souhlasil s tím, že přijede do Prahy a vystoupí. Podmínkou ale bylo, aby výtěžek šel na dobročinné účely – na konto vesniček S. O. S. A dodal, že on už nemusí vydělávat. Na tehdejším ministerstvu kultury ale prohlásili, že ‘žádný vlasatý beatlesák nebude podporovat jakýkoli projekt socialistického tábora’,“ dodává Gott s tím, že potom musel Lennonovi napsat zamítavou odpověď. S tím se asi jedna z největších hvězd dvacátého století setkala málokdy. Těsně před smrtí měli podle některých odhadů společně s Yoko majetek v hodnotě150 milionů dolarů.

Vlasatým svébytným umělcem, který nehledí na peníze, by nejspíš zůstal dodnes. Možná by se ale zbavil „diktátorky“ Yoko, která nad ním celé roky bděla a hlídala ho, byť jak sám říkal, pro jeho vlastní dobro: Magazín Vanity Fair si Johna Lennona, který by přežil vlastní atentát, vykreslil jako zestárlého hippie, který žije na farmě a dojí krávy: je hubený a běhá jen v šortkách bez košile, má prořídlé bílé dlouhé vlasy a letní opálení. A co víc: už dvacet sedm let je rozvedený s Yoko Ono, orientální dračí lady, jak jí také někteří říkali.

Máma Yoko O sedm let starší dominantní partnerka byla tím, kdo chodil do práce celých pět let, než v roce 1980 Lennona zastřelili. „Seděl jsem doma, pekl chleba a staral se o dítě... Na plný úvazek. Každá hospodyně vám potvrdí, co dá práce upéct bochník,“ odpovídal Lennon na otázku, co dělal během let 1975 –1980, kdy se stáhnul z veřejného života, v jednom z posledních interview před smrtí pro americký Playboy. Tehdy žil hlavně z japonského sushi a sashimi, francouzských cigaret „žitánek“, kávy a čokolády s mandlemi. Yoko byla ta, která vedla kancelář a scházela se s právníky a obchodníky. A tvrdila, že když nosila devět měsíců dítě pod srdcem, rovnoprávnost velí, aby se nyní staral John. Yoko byla podivínská umělkyně, která se prý nikdy neusmála a Lennona byla schopna doprovázet i na záchod. Jí také fanoušci vyčítají rozpad kapely. Než dala svolení k rozhovoru médiím, žádala redaktora, aby její sekretářce sdělil datum, místo a čas svého narození. Rozhodla se podle horoskopu. Hvězdy v jejich životě určovaly i o to, s kým se sejdou a kdy je vhodné cestovat.

Poslední roky nesměl Lennon sám bez svolení Yoko z domu, alespoň tak na období těsně před jeho smrtí vzpomíná jeho osobní asistent Frederic Seaman. Máma, jak Yoko Lennon říkal, měla podle Seamana k exbeatlovi klíč a díky jeho absenci ve veřejném dění si z něj udělala výhradně svůj majetek: Starý lev zatáhl drápy, vzdal se rock‘n‘rollu a zhoubného životního stylu. Když se o něj nikdo nestaral, měl sklony k sebedestruktivními chování, proto soudil, že jediná rozumná alternativa je izolace. Potřeboval někoho, aby držel svět v odstupu, a ten někdo byla Yoko.

„Doufám, že přijdu na řadu první,“ svěřil se jednou Lennon Seamanovi. „Kdyby máma umřela přede mnou, nemohl bych čelit životu sám.“

Yoko Ono, které je dnes sedmasedmdesát let, pořád hraje se svojí kapelou Yoko Ono/Plastic Ono Band. Loni vydali novou desku Between My Head and the Sky, na které se podílel i její a Lennonův syn Sean.

„Ona mě nepotřebuje. Nepotřebuje Brouka. Kdo vlastně potřebuje Brouka?“ ptal se sám sebe v rozhovoru pro Playboy Lennon. Lidé se ho často ptali na to, proč je jeho vztah s Yoko tak těsný nebo zda mu vymyla mozek. Ohrazoval se slovy, že první roky trávil s kluky z kapely víc času, než spolu trávili s Yoko: „My čtyři jsme spolu spali v jedné místnosti, často v jedné posteli, v jednom autě, žili jsme dohromady ve dne v noci, společně jsme jedli i chodili ‘chcát a srát’. A nikoho ani nenapadlo se mě ptát, zda jsem pod taktovkou některého z nich,“ rozčiloval se.

Chlapec odnikud Skutečné mámy si Lennon moc neužil, Julia Stanlyeová raději chodila po večírcích, a tak výchova malého Johna spadla na jeho tetu Mimi, o které říkal, že je přísná a pedantská, poslušnost si prý vynucovala ponižováním i výprasky. Z Lennona nakonec vyrostl komplikovaný člověk, který byl neustále zmítaný mezi „mnichem“ a „agresivním vejtahou“. Bez diskuzí byl ale génius, minimálně proto, že se sám za něj považoval. „A oči na stopkách tvé vlastní cesty ven z lidstva hle východ či západ ní přístav hamburgerový král lávra vorá napalm beach zmrzlinová i zmrzlistará škola myšlení volá co bys jí rád avanti popolovičatě na noze její výsosti dodávka odměřená na kilowaty a kilogázy ráš, chlape,“ tak zní v českém překladu složité slovní hříčky, které publikoval ve své knize Skywriting by Word of Mouth (česky Nanebepění). Na to, jak uměl ohýbat angličtinu, vzpomíná překladatel David Záleský, který společně se svým kolegou Tomášem Zábranským dostal za svoji práci na Nanebepění v roce 1994 jednu z cen Josefa Jungmanna, které se udělují za nejlepší překlad.

„Kolega z kapely a spolupracovník z novin Zábranský byl na brigádě v Anglii a v nějakém antikvariátu tam zakoupil zachovalý výtisk Skywriting by Word of Mouth. Jeho plán byl jednoduchý – přeložit to a zbohatnout na tom. Většinou to jsou takové úlety, kratičké, nonsensové povídky, které stojí hlavně na jeho práci s jazykem, který uměl skutečně nesmírně originálně ohýbat, vymýšlel různé obměny idiomů, tu a tam do toho zapletl nějaké dobové reklamní texty, někdy si pustil fantazii vysloveně na špacír,“ popisuje práci na Lennonově textu Záleský. A dodává, že pro překladatele to bylo takové nebeské peklo. „Dodnes si pamatuju na osm stránek slov, kdy první dvě spolu tvořily nějakou více či méně pevnou významovou dvojici, ale to třetí už zase doplňovalo to druhé, čtvrté to třetí atd. Na tom jsme se docela vyvztekali.“

Pokračování na straně II

John Lennon submisivní

Dokončení ze strany I

Nanebepění vznikalo v době, kdy byla Yoko těhotná s Lennonovým druhým synem, Seanem. Na prvního syna z manželství se Cynthií Powellovou – Juliana (47) – neměl moc času, proto se snažil veškerou péči vynahradit druhorozenému. A možná i proto o něm Julian v předmluvě k pamětem své matky nepíše moc pěkně: „Pro mě nebyl ikonou a muzikantem, pro mě byl otcem, kterého jsem měl rád, a který mě v mnoha ohledech zklamal.“ Julianovi bylo pět, když se Lennon se svojí školní láskou Cynthií rozvedl, pak už ho vídal zřídkakdy a „cítil se odmítaný“. Zatímco Sean (narodil se v den narozenin svého otce a letos mu bude 35) vyrostl v luxusu, starší syn si o rozmazlování v bohatství mohl nechat jen zdát. Oba dva se v současné době živí jako zpěváci.

S Julianovou matkou Cynthií se John oženil v roce 1962, když otěhotněla. Nejdřív manželství kvůli kapele tajil, ale ani když se fanynky dozvěděly, že jim z pódia hraje ženatý otec, neubralo mu to na popularitě. Rozešli se v roce 1968, když vyšla najevo jeho aféra s Yoko. „John a Yoko seděli na podlaze, nohy zkřížené, obličeji k sobě. Vedle nich stůl pokrytý špinavým nádobím. Na sobě měli župany, které byly normálně v domku u bazénu. Vypadalo to, jako by si byli zaplavat. John seděl tváří ke mně. Podíval se na mne bez jakéhokoli výrazu a řekl:,Á, ahoj.‘ Yoko se ani neotočila,“ vypráví Cynthia Powellová o chvíli, kdy se slavná milostná aféra provalila. Nyní je poněkolikáté vdaná. Během let, kdy sama vychovávala Juliana, si také přivydělávala psaním knih o Johnovi. O vztahu Lennona s Ono tvrdí, že zpěvák kvůli tvrdé výchově tetičky Mimi trpěl mateřským komplexem, a proto mu drsná a závislá láska, kterou prožíval s japonskou umělkyní, vyhovovala. Nechal si od ní dokonce vybrat i milenku: když se v roce 1973 rozhodli žít odděleně, navrhla mu Yoko jako společnici jejich osobní asistentku, dvaadvacetiletou May Pang, s níž Lennon strávil osmnáct měsíců, než se zase dali dohromady. Také May Pang o vztahu s Johnem vydala několik dobře se prodávajících knih. Tvrdí, že spolu měli milenecký poměr až do roku 1977 a setkávali se až do jeho smrti.

Mír a lásku, ale ne pro rodinu Chybíš nám, Johne... píší lidé stále pod legendární „postelový“ záznam písně Give Peace a Chance z Montrealu z roku 1969. Cynthia Powellová tehdy vysvětlovala malému Julianovi, že tatínek v peřinách lobbuje za světový mír, o několik desítek let později se ale Lennon junior ptal sám sebe, proč mu trochu té lásky a míru bylo zatěžko prokázat své první rodině.

Letos v prosinci to bude už třicet let od chvíle, kdy Johna Lennona pár měsíců po jeho čtyřicátých narozeninách zastřelil Mark David Chapman. Exbeatle Paul McCartney ani Yoko jméno vraha nevyslovují. To je podle nich přesně to, co chtěl: proslavit se. „Nejsem papež, abych mu tak snadno odpustila,“ řekla v jednom z interview několik let po události Yoko. Chapman před pár týdny pošesté neúspěšně žádal o propuštění z vězení, kde má strávit zbytek svého života. Pokud by se ale dostal ven, svobody by si nejspíš moc neužil, na ulici by pro něj nebylo bezpečno. Ještě v dnešní době jsou totiž fanatičtí příznivci ochotni dát velké peníze za majetek exbeatlů: necelých deset tisíc liber (asi dvě stě osmdesát tisíc korun) padlo letos v srpnu za Lennonův záchod. Ručně psaný text se potom v červnu vydražil za více než dvacet jedna milionů korun.

Letos má ve Spojených státech noc před výročím také premiéru životopisný film o Lennonově dětství. Ve Velké Británii už byl představen loni, tetičku Mimi zde hraje britská herečka Kristin Scott Thomasová, která za ni byla nominována na cenu britské filmové akademie BAFTA za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli. Yoko Ono má zase v plánu vydat v roce 2015 své paměti, kde odhalí, „jak to doopravdy mezi nimi bylo“. Prodej má už teď zaručený, fanoušků Beatles zatím neubývá. „Je to melodická, nadčasová, jednoduchá hudba. Jak si Beatles někdo oblíbí, poslouchá je do konce života,“ myslí si jedna z velkých fanynek, šestadvacetiletá Lucie Kocourková. „Na moje stránky o Beatles chodí lidé mého věku, fandové, kteří si chtějí jen najít nějaký detail nebo třeba identifikovat nahrávku nebo fotografii, ale i hodně mladí fanoušci, kteří The Beatles teprve objevují. 50 let potom, co se dali dohromady,“ míní Carlos Sardá, autor objemné internetové adresy s informacemi o hoších z liverpoolské kapely, který jejich hudbu poslouchá už přes třicet pět let. „Po tolika letech už se na tuhle kapelu nemohu dívat očima nezaujatého pozorovatele. Už mám pocit, jako kdybych je znal osobně, strávil s nimi spoustu času a byl skoro členem jejich,rodiny‘. Jejich muzika mě kdysi dávno očarovala a dodnes mě to nepustilo, i když některé jejich skladby a počiny mohou s odstupem času vypadat trochu naivně. Je to láska na celý život,“ dodává Sardá. Třeba i právě proto se i za dalších deset let bude vzpomínat se stejnou slávou, s dalšími filmy, předělanými nahrávkami a novými knihami.

„Část mě si myslí, že jsem loser. Část si zase myslí, že jsem Bůh všemocný,“ řekl by John Lennon.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás