Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Liška mluvil pravdu, ohradili se zelení. Demagog.cz změnil analýzu. John si pohoršil

Evropa

  13:16aktualizováno  14:19
PRAHA - Ještě v pondělí server Demagog.cz informoval o tom, že nejvíc nepravd - dvě - v předvolební debatě vyřkli Ondřej Liška (SZ) a Radek John (VV). Strana zelených se však proti negativnímu hodnocení svého lídra ohradila a server verdikt upravil. Liška tedy mluvil pravdu, zato John si nyní pohoršil.

Politik a novinář Radek John (VV) foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

V pondělí přinesl server Lidovky.cz zprávu o výsledcích analýzy politických výroků, kterou pravidelně publikuje server Demagog.cz. Ondřej Liška i Radek John byli v této původní analýze "obviněni" z toho, že v debatě k eurovolbám pronesli každý dva nepravdivé výroky.

Staronový předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Na výsledky analýzy reagoval předseda Strany zelených Ondřej Liška, jenž se ohradil proti tomu, nazývat jeho výroky o služebním zákoně a operačních programech jako "nepravdivé".  "V obou případech bylo mé tvrzení opodstatněné a založené na pravdivém sdělení, pouze v detailu nepřesné," stojí v Liškově prohlášení.

Zástupci zelených pak serveru Demagog.cz poskytli materiály o hlasování ve sněmovně a návrhu zákona o biopalivech, kvůli nimž analytický server nakonec upravil Liškovo hodnocení. Předseda zelených mluvil prý nepravdu pouze jednou, když pronesl: „V Irsku existovaly ještě v tom předminulém období 2 operační programy. My jsme jich měli přes 20 operačních programů.“

Vyjádření Jana Tvrdoně, vedoucího projektu Demagog.cz

Lidovky.cz: Jak často opravujete své analýzy?

Někdy se stane, že výroky nejsou stoprocentní a na základě podnětu čtenářů, médií i politických stran se na ty výroky podíváme znovu. Tady konkrétně jsme měnili tři výroky, jeden byl u Radka Johna k tomu, že eurokomisařka Malström chce odzbrojit 300 000 lidí. My jsme ten výrok měli jako neověřitelný, ale změnili jsme to na základě podnětu tiskového mluvčího Zastoupení Evropské komise v Praze, pana Staška, který nám fakticky řekl, že ta myšlenka je daleko.

Lidovky.cz: U Ondřeje Lišky jste změnili dva výroky.

Ano, jeden o tom, že zelení iniciovali návrh o biopalivech v Evropském parlamentu. Došla nám úplně konkrétní informace od našeho stážisty v EP, z nichž bylo jasně viditelné, že ten výrok pravdivý byl. Další výrok, to byl ten služební zákon ve sněmovně, tam jsem byli kontaktováni čtenáři a samotným Ondřejem Liškou na facebooku. Výrok jsme prošli znova a předělali na "pravda". My jsme tam posuzovali až moc formalit, dívali jsme se jen na to, že těch 6 samotných poslanců to nepodpořilo, ale v logice jejich jednání, kdy celá Strana zelených vystupovala v této věci proti odložení účinnosti, tak jsme to dali jako "pravda".

Lidovky.cz: Jak řešíte problém se slovy "lež" a "nepravda"? Je to poměrně citlivé.

My se slovem lež v našich analýzách záměrně nepracujeme. Je těžké někdy rozhodnout, jestli politik záměrně lže, nebo se jen spletl. Liška se spletl v nějakém tom období, bylo to jenom přeřeknutí. Kdybyste to postavili vedle výroků Michala Haška, že žádné Lány nebyly, tak je to neporovnatelné. Občas se nám to stane v neformální komunikaci na facebooku, ale snažíme se tomu vyhýbat.

Podle tiskového mluvčího zelených Jana Žáčka však šlo pouze o přeřeknutí, Liška měl na mysli období "minulé". I přes tuto nepřesnost má předseda zelených nyní výrazně lepší vysvědčení.

John si pohoršil, nepravdu mluvil třikrát

Zato čestný předseda Věcí veřejných Radek John si podle analýzy serveru Demagog.cz pohoršil, protože nepravdu mluvil třikrát.

"Za 10 let ČR automaticky musela přijmou 3400 nařízení Evropské unie a pak tam jsou nějaké další regulace a těch je dohromady asi 4000, ty se musí implementovat. Takže 7 tisíc věcí legislativních přišlo z Evropské unie, což je opravdu více než z českého parlamentu,“ prohlásil například v debatě John.

Demagog.cz výrok zhodnotil jako nepravdivý proto, že České republiky se týkalo pouze asi 1300 legislativních nařízení EU od roku 2002.

Demagog.cz

Demagog kontroluje a ověřuje pravdivost výroků českých politiků při jejich veřejných televizních diskuzích.

Proti pravdě se lídr kandidátky VV do eurovoleb provinil také při diskusi o obnovitelných zdrojích energie. „Nás navýšení na 13 % (podíl obnovitelných zdrojů) stálo tisíc miliard, kdy to ještě poslanci v roce 2009 bohužel úplně zkonili, nesnížili dotace…,“ řekl John.

Předseda pirátů Ivan Bartoš.

"Výrok je hodnocen jako nepravdivý, neboť údaj bilion korun za dosažení podpory OZE je podle dostupných informací nadhodnocen. Byl zmíněn Alenou Vitáskovou jako možný "černý scénář", pokud nebudou dotace na nové zdroje obnovitelné energie od roku 2014 utlumeny, což se ovšem stalo," stojí ve zdůvodnění serveru Demagog.cz.

Ivan Bartoš z České pirátské strany pronesl tři pravdivé výroky, jeden nepravdivý a jeden neověřitelný, Petr Mach ze Svobodných pak šest pravdivých a jeden zavádějící.

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...