17. dubna 2012 21:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

John se srovnává s Klausem. Opakuje se Sarajevo, tvrdí

Předseda Věcí veřejných Radek John přichází na zasedání výkonné rady VV kvůli aktuální vládní krizi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Věcí veřejných Radek John přichází na zasedání výkonné rady VV kvůli aktuální vládní krizi. | foto: ČTK

PRAHA Strana se mu rozpadá pod rukama. Šéf Věcí veřejných Radek John má jasno. "Opakuje se Sarajevo," narážel John na rozkol v ODS v roce 1997, kdy se část tehdejších straníků vzbouřila proti předsedovi Václavu Klausovi.

"Jsem šokován, opakuje se Sarajevo 2," napsal John v tiskovém prohlášení (citace je doslovná, sousloví "opakuje se Sarajevo 2" je logicky nepřesné - pozn. red.). "Odpadlíci využili mé cesty do Varšavy, o které dlouhodobě věděli a za mými zády vyhlásili platformu funkcí a postů."

ČTĚTE TAKÉ:

John tak reagoval na oznámení Karolíny Peake, která v úterý odpoledne oznámila, že odchází ze strany Věci veřejné, protože už "nechce bořit". Peake opouští stranu, ale zůstává ve vládě Petra Nečase, kde zastává post vicepremiérky. O dalším setrvání v kabinetu chce jednat s Nečasem.

Co se stalo v roce 1997

Problémy ODS s neprůhledným financováním vyvrcholily dne 28. listopadu, kdy tehdejší místopředsedové ODS Jan Ruml a Ivan Pilip vyzvali předsedu Václava Klause, aby odstoupil ze své funkce. Klaus se zrovna nacházel v Sarajevu a zpětně začal hovořit o "sarajevském atentátu". Koaliční partneři KDU-ČSL a ODA vystoupili z koalice a vláda podala demisi.

V následujících hodinách se k Peake přidali zbylí dva ministři za VV Kamil Jankovský a Pavel Dobeš a čtyři poslanci za VV (Paggio, Navrátilová, Andrýsová, Suchá).

John v prohlášení zmínil i další rozštěp, který zažila česká politická scéna. "Nápadně mi to připomíná zkušenost, kterou získala KDU-ČSL, když jí opustili funkcionáři se svými posty a založili si novou platformu - TOP 09. Situace se opakuje. U některých očividně zvítězily ambice a posty," psal John.

"Z lidského hlediska mě mrzí dvojnásob, neb jsem mnohé z odejitých považoval za své velmi blízké spolupracovníky a přátele. Pro mě se nic nemění, hájení programu VV spolu se zájmy voličů nevzdám. Jsem rád za většinovou podporu regionů a podpůrné odezvy mnohých poslanců. Poslanecký klub se sejde co nejdříve a celou věc bude řešit s rozvahou," tvrdil John.

mprMartin Prachař

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!