13. července 2010 16:17, aktualizováno  18:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

John už organizuje vnitro. Na 50 úkolů mají úředníci 5 dní

Uvedení Radka Johna do funkce ministra vnitra, vlevo Jiří Komorous | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uvedení Radka Johna do funkce ministra vnitra, vlevo Jiří Komorous | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Novopečený ministr vnitra Radek John (VV) zahájil své působení v úřadu razantně. Ještě chce vydat nový organizační řád ministerstva a pokyn ministra, ve kterém stanoví zhruba 50 úkolů pro současný management vnitra. Očekává, že většinu z úkolů stihnou úředníci splnit do pěti dnů. Johnův nový náměstek pro mezinárodní vztahy bude bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS).

John to řekl při svém oficiálním uvedení do funkce za přítomnosti premiéra Petra Nečase (ODS). Na ministerstvu ho přivítal místo odcházejícího Martina Peciny, který je na dovolené, náměstek Jiří Komorous. Právě ten by však měl podle Johna úřad opustit, oba muži se přesto přivítali přátelsky.

Čtěte také

Ministerstvo pak v tiskové zprávě odhalilo navou sestavu náměstků. A mezinárodní vztahy bude bývalý ministr obrany Martin Barták

Johnovi náměstci na vnitru

Jaroslav Salivar (ODS)
vnitřní bezpečnost
Miroslav Zahálka (VV)
informatika
František Vavera (VV)
veřejná správa a archivnictví
Martin Barták (ODS)
mezinárodní vztahy
Michal Moroz
strategie a programové řízení
Světlana Kubíková
ekonomika a provoz

(ODS).

John provedl organizační změny hned po nástupu do funkce. Nové náměstky, jejichž nominaci projednala trojkoalice. Jmenování proběhne v nejbližších dnech. John prý nový tým sestavil s cílem, aby ministerstvo vnitra bylo politicky nestranné. "Nové vedení ministerstva vnitra garantuje, že bezpečnostní sbory v jeho gesci budou oproštěny od všech politických tlaků," uvedl úřad.

Budoucí první náměstek Salivar byl náměstkem už za Johnova předchůdce Martina Peciny. Vedle Salivara si funkci uchová i Světlana Kubíková, stávající první náměstkyně pro ekonomiku a provoz.

Hotovo bude za 5 dnů, ale dejte nám 30 dní hájení, řekl John
"Padesátiúkolový" pokyn se má týkat zabezpečení činnosti ministerstva. Ačkoliv John věří, že převážná část úkolů bude vyřešena do pěti dnů, požádal novináře o třicet dnů hájení. "Doufám, že pak už vám řekneme, co všechno jsme udělali," řekl. Zdůraznil, že kvůli sestavení rozpočtu na příští rok je nutné jednat velmi rychle.

Premiér Petr Nečas (uprostřed) uvádí do úřadu nového ministra vnitra Radka Johna (vlevo). Ministra na úřadu přivítal náměstek Jiří Komorous.

Novými náměstky budou Salivar a Barták
V tiskové zprávě pak napsal, že v souvislosti s plánovanými úsporami dostanou stávající velitelé a vedoucí pracovníci úkol, aby našli způsoby, jak ušetřit. "Najdeme taková opatření, aby se změny dotkly co nejméně policistů v přímém výkonu služby a také těch zařazených do celostátních útvarů. Pakliže někteří z vedoucích pracovníků budou tvrdit, že u nich ušetřit nejde, předvedeme jim, že ano. Jejich místa však v těchto případech budou muset obsadit manažeři, kteří uspořit dokáží," vzkázal.

John také v nejbližších dnech jmenuje nové náměstky. Jeho prvním náměstkem bude Jaroslav Salivar (ODS), který na ministerstvu působil už za Johnova předchůdce Martina Peciny. Náměstkem pro mezinárodní vztahy se pak stane exministr obrany Martin Barták (ODS).

Čtěte více

Zároveň uvedl, že vzhledem k pětimiliardovému škrtu v rozpočtu resortu bude vnitro procházet velmi složitým obdobím. "Znamená to minus deset procent na platy, minus deset procent na provoz a minus pět procent na investice," upozornil. Navzdory úsporám je podle něj nutné zvýšit kvalitu policejního vyšetřování a důvěru v policii.

Nečas: Prioritní je boj proti korupci
Premiér Nečas prohlásil, že vnitro čekají klíčové úkoly, především boj proti korupci. Dále jmenoval zvládnutí ekonomické situace v resortu, dokončení modernizace a transformace policie a elektronizaci veřejné správy.

Radek John nastupuje na Ministerstvo vnitra

Podle Nečase chce kabinet zmenšovat prostor pro korupci a důsledně ji odhalovat a stíhat. "Tato vláda hlásá princip padni komu padni... policisté se nesmí bát vyšetřovat i komplikované kauzy související s korupcí," řekl. Zároveň ale podotkl, že nesmí docházet k žádným politickým zásahům do fungování policie.

ČTK, Lidovky.cz