130 let
Ministr vnitra Radek John (VV) a policejní prezident Oldřich Martinů (vpravo) na tiskové konferenci ke strategii boje proti korupci

Ministr vnitra Radek John (VV) a policejní prezident Oldřich Martinů (vpravo) na tiskové konferenci ke strategii boje proti korupci | foto: ČTK

Aktualizováno

John vyzval k rezignaci policejního prezidenta Martinů

Česko
  •   15:39aktualizováno  19:02
PRAHA - Ministr vnitra Radek John (VV) vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k rezignaci. Na tiskové konferenci John a další zástupci ministerstva vnitra hovořili o údajně neutěšené situaci v policii, co se týče personálních věcí i ekonomiky. Nástupce Martinů má vybrat expertní tým, mělo by to být do konce letošního roku.

Mluvčí policejního prezidia Jan Melša reagoval s tím, že Martinů se chce sejít s premiérem Petr Nečasem (ODS) a do té doby nebude činit žádná rozhodnutí. Nečas uvedl, že prý o kroku Johna předem nevěděl. Chce se sejít s Martinů i s Johnem.

Rostoucí úniky informací z policie
"Vnímáme, že eskalují problémy v policii. Průvodními jevy tohoto stavu jsou personální politika - policie potřebuje personálně uklidnit. V současnosti odešel náměstek policejního prezidenta Viktor Čech a dva krajští ředitelé. Necítím, že by plně fungovaly útvary s celostátní působností v oblasti boje proti korupci, terorismu a finanční kriminalitě," prohlásil dnes John.

Elitní policisté podle něho nemají důvěru ve vedení policejního prezidia.

Ministr vnitra se pozastavil i nad údajně rostoucími úniky informací z policie. "Klesá kvůli tomu důvěra v policii. Situace je tak vážná, že policejní prezident byl upozorněn mým dopisem, aby únikům informací zabránil," řekl John. 

Martinů požádal o schůzku Nečase
Vedení policie podle něho také v minulosti učinilo nesystémové úspory v podobě plošných škrtů bez toho, aby zohlednilo význam jednotlivých útvarů.

"Nebyly brány v potaz problémy s vybaveností a personalistika útvarů s celostátní působností. Vedlo to z mého pohledu ke krizi, která vyvrcholila rezignací náměstka Viktora Čecha, který byl podle mě jedním z hlavních garantů boje proti korupci, finanční kriminalitě a nejzávažnějším formám organizovaného zločinu," uvedl ministr.

"Pan policejní prezident požádal o schůzku s premiérem a do té doby nebude činit žádná rozhodnutí", řekl bez dalších podrobností mluvčí policejního prezidia Jan Melša. Martinů byl podle něj vyzván k rezignaci před tiskovou konferencí.

Nečas chce mluvit s Johnem "mezi čtyřma očima"
Nečas novinářům po jednání výkonné rady ODS řekl, že Johna požádal o schůzku v nejbližších dnech a rozhovor "mezi čtyřma očima". "To znamená bez přítomnosti kohokoliv jiného například ze strany Věcí veřejných, což se mimochodem ne vždy daří úplně úspěšně," podotkl předseda vlády. Nechtěl spekulovat, zda Johnova výzva k odchodu Martinů byla reakcí na tuto žádost o schůzku. Martinů se podle Nečase svým přáním sejít se s ním zachoval "zodpovědně".

Končícího náměstka policejního prezidenta Čecha jmenoval John svým náměstkem pro mezinárodní vztahy. Měl by také od náměstka pro strategie a programové řízení Michala Moroze převzít agendu boje proti korupci a finanční kriminalitě. Policejní prezidium minulou středu oznámilo, že Čech rezignoval na funkci a ke 30. listopadu odchází od policie. Podle médií za tímto krokem stály neshody s Martinů.

"Já jsem se po zralé úvaze rozhodl opustit řady policie, a to k 30. listopadu letošního roku bez toho, že bych spojoval svoji další kariéru s resortem ministerstva vnitra. Nicméně pan ministr mě oslovil a na základě dnešního jednání po té nabídce, která zazněla, jsem se rozhodl pokračovat na postu náměstka ministra vnitra pro mezinárodní vztahy," komentoval dnes aktuální vývoj Čech s tím, že na nové pozici může zúročit své zkušenosti.

O kandidátovi na nového policejného prezidenta by měl rozhodovat expertní tým složený z náměstků ministra vnitra, zástupců personálního odboru úřadu, policejní akademie a poradního sboru ministra vnitra. "Může se přihlásit kdokoli, kdo splňuje obecná kritéria pro tento post," řekl John.

V médiích se již objevily spekulace o možném nástupci Martinů. Například podle týdeníku Respekt by mohlo jít o Jana Berouna, který pracuje v rozvědce, státního zástupce Josefa Štěpinu, náměstka Martinů Ivana Bílka, šéfa policie Zlínského kraje Bedřicha Koutného nebo ředitele policie Moravskoslezského kraje Tomáše Tuhého.

Vizitka policejního prezidenta Oldřicha Martinů

Datum a místo narození: 16. září 1965 v Humpolci.
Vzdělání: vystudoval praporčickou školu při Pohotovostním pluku Veřejné bezpečnosti (1984-86), Vysokou školu SNB (1988-90) a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy (1990-95); absolvoval řadu zahraničních jazykových a manažerských kurzů.
Současná funkce: policejní prezident, od 29. května 2007 Předchozí praxe: k policii nastoupil v roce 1984 po maturitě na humpoleckém gymnáziu, nejprve pracoval u pořádkové policie, od roku 1990 se na pražské kriminální policii zabýval oblastí násilných trestných činů. V letech 1996 až 1997 pracoval na ředitelství služby kriminální policie, kde se specializoval na potírání organizovaného zločinu. V roce 1997 byl jmenován ředitelem Národní ústředny Interpolu Praha. O dva roky později převzal vedení středočeské policejní krajské správy, v jejímž čele stál tři roky.
Na podzim 2002 vyhrál výběrové řízení na jedno z míst náměstků policejního prezidenta. Jako náměstek policejního prezidenta (2002-07) odpovídal za oblast mezinárodní spolupráce, ale věnoval se i chystané reformě policie.
Hodnost: generálmajor, jmenován 28. října 2009.
Členství v politických stranách: člen KSČ, 1988-89.
Ostatní: - Oldřicha Martinů vybral do funkce policejního prezidenta v roce 2007 ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Již v roce 2005 o něm v souvislosti s touto funkcí uvažoval ministr vnitra František Bublan (za ČSSD), přednost nakonec dostal další z tehdejších náměstků policejního prezidenta Vladislav Husák.
- Ministr vnitra Langer řekl, že rozhodující pro výběr Martinů byla jeho odbornost, zkušenost, bezúhonnost, věk, jazykové znalosti a postoj k reformě policie.
- Po nástupu do funkce policejního prezidenta Martinů jmenoval za své priority reformu a personální a ekonomickou stabilizaci policie, obnovení důvěry veřejnosti v policejní sbor, zapojení České republiky do schengenského prostoru a audit policejního prezidia, který má vést k jeho "zeštíhlení". Řekl, že své působení ve funkci policejního prezidenta chápe jako časově omezené, s pětiletým mandátem.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás