„Ať jsou všichni korupčníci v panice, na svobodě zůstanou jen šest vteřin,“ hřímal ministr od řečnického pultíku, když minulý měsíc představoval brožuru, která má občanovi a policistovi poradit, co si počít, když se setká s korupcí.
Při té příležitosti neopomněl zdůraznit telefonní číslo, kam mohou lidé špatné zkušenosti zatelefonovat. V protikorupční rétorice přitvrdil ministr i v souvislosti se svou kandidaturou do zastupitelstva na Praze 5. Výzva občanům, aby se dělili o každou zkušenost na protikorupční lince 199, se tak objevila i v předvolební stranické inzerci Věcí veřejných.
Jenže po masivní kampani, jíž se lince dostalo, teď na bezplatné telefonní číslo 199 volají „chroničtí stěžovatelé“. U operátorů se scházejí stížnosti na postup či chování úředníků. Linka je zahlcená, žádné relevantní podněty k tématu korupce přitom nepřibývají.
„Telefonuje teď víc lidí, často si ale chtějí jen postěžovat třeba na to, že jim úředník či policista nevěnoval dost pozornosti,“ popisuje Petr Jansa z organizace Transparency International, která linku pro ministerstvo provozuje. „My ale nejsme inspekce, abychom kontrolovali práci policistů,“ vysvětluje. Organizace na to nemá kapacitu ani oprávnění. Chod linky zabezpečuje pouhých pět lidí, kteří mohou volajícím poskytnout „jen“ právní poradenství a pomoc s podáním trestního oznámení. Zvýšený nápor tak ukrajuje čas na závažnější kauzy. Ministerstvo platí, ať telefonují Kvůli nárůstu telefonátů od kverulantů se už sešli lidé z Transparency International s ministerskými úředníky. „Ten problém jsme řešili,“ potvrdil LN Pavel Novák z tiskového odboru ministerstva. Provozovatelé linky žádali, aby propagace linky byla cílená. Vědět by o ní měli třeba zaměstnanci státních úřadů či radnic, kde korupce nejvíce bují.
Ministr ale připomínky provozovatelů linky nechce slyšet. „Do pořadu Na vlastní oči také volaly stovky lidí a občas se mezi jejich tipy vyskytla perla,“ reagoval pro LN Radek John. „Ministerstvo za linku platí přes milion korun, měli by se proto zabývat každým telefonátem,“ dodal.
Pokračování na straně 3
Ministr vnitra propagoval linku 199 tak úspěšně, že ji ochromily telefonáty chronických stěžovatelů
Dokončení ze strany 1
Zástupci TI si přesto stojí za svým: plošná propagace čísla je spíše na škodu. „Důležité je, aby se k nám dostávaly informace zevnitř úřadů,“ vysvětluje Jansa. Šance, že provozovatelé linky s Johnovým úřadem najdou společnou řeč, stále existuje. „Jde o to, aby se informace dostaly hlavně k whistleblowerům (termín z angličtiny označující lidi, kteří upozorňují na nekalosti v úřadech, zpravidla jdoucí proti veřejnému zájmu, pozn. red.), tudíž omezíme masivní a plošnou propagaci,“ uvedl Novák z ministerstva.
Linka 199 funguje už třetím rokem. Jen loni na základě podnětů z linky otevřeli právníci organizace 58 nových případů, v nichž poskytovali rozšířenou právní pomoc. A hned několikrát dopadlo poradenství na úrodnou půdu: organizace třeba pomohla muži, který poukázal na předražené nákupy na kbelské radnici. Od svých nadřízených se dočkal odplaty. Zažalovali ho pro pomluvu a on pak musel tři roky snášet soudní tahanice. Nakonec spor s bývalým zaměstnavatelem vyhrál.
Nejde o první šarvátku mezi protikorupční organizací a ministerstvem. John čelil kritice už při zveřejnění protikorupčních manuálů. Jeho návod pro policisty tehdy kritizoval elitní policista Václav Láska, který nyní pracuje pro Transparency International. Materiál označil za „souhrn známých paragrafů“.
***
MANUÁL NA KORUPCI
V polovině září vyrukoval ministr vnitra Radek John se zbraněmi, jimiž hodlá v Česku zničit korupci. Veřejnosti představil protikorupční manuály. A lidem vzkázal, aby své zkušenosti oznamovali na protikorupční linku.
TAKÉ NERV VÍ, JAK BOJOVAT S KORUPCÍ
Proti korupci ve veřejných zakázkách radí vládní ekonomové snížit finanční limit, nad který se musí o zakázku soutěžit. Místo dvou milionů (resp. šesti u stavebních prací) má být veřejná soutěž povinná už u zakázek v hodnotě jeden milion korun. Zadavatel zakázky má mít menší prostor pro zadání kvalifikačních kritérií, která by vyřadila ze soutěže konkurenci. Před velkými zakázkami má oponentní řízení prověřit, jestli není projekt zbytečný nebo předimenzovaný. Více na straně 3