Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Johnson může přijít o zlato

Česko

SAN FRANCISCO Atletická legenda Michael Johnson může přijít o jednu ze svých pěti zlatých olympijských medailí, kterou získal za triumf ve štafetě v Sydney společně s Antoniem Pettigrewem. Ten se totiž v čtvrtek před soudem přiznal, že od roku 1997 užíval zakázané látky.

Mezinárodní olympijský výběr v podobném případu kvůli dopingu jiné americké hvězdy Marion Jonesové odebral olympijské medaile ze Sydney i jejím kolegyním z obou štafet. Zástupci MOV pozorně sledují i soudní kauzu trenéra Trevora Grahama, v níž Pettigrew vystupuje jako svědek.

„Od propuknutí aféry kolem laboratoře Balco MOV dbá na to, aby všechny případy týkající se olympijských her byly prozkoumány a prošly disciplinárním řízením. Současná odhalení budou posuzována stejně,“ uvedli představitelé MOV v prohlášení, které citovala agentura Reuters.

Sice nevinný, ale trest hrozí Johnson, který získal pět zlatých medailí na třech olympiádách a má rovněž devět titulů mistra světa, nikdy v žádném dopingovém případu nefiguroval. Může však doplatit na své kolegy.

Na štafetovém triumfu v Sydney se podílel také Alvin a Calvin Harrisonové a Jerome Young, kteří byli v minulosti potrestáni za doping. Young, který běžel v rozběhu a v semifinále, musel medaili vrátit. Ostatním členům štafety zůstala, i když Mezinárodní atletická federace chtěla Američany diskvalifikovat a zlato udělit druhým Nigerijcům. Olympijský výbor se proti tomu však úspěšně odvolal ke sportovní arbitráži v Lausanne.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat