Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jonesová přiznala doping

Česko

Atletka zřejmě podváděla na OH v Sydney * Hrozí jí vězení i odebrání pěti medailí z her

WASHINGTON/PRAHA Velký příběh o sprinterské královně Marion Jonesové dospěl k hořkému konci. „Chci se všem omluvit,“ napsala Jonesová v dopise přátelům a rodině, ze kterého cituje Washington Post.

Americká sprinterka v listu přiznává, že si dopingem pomáhala už od roku 1999. „Je mi líto, že jsem vás všechny zklamala v tolika věcech,“ psala Jonesová, jež před deseti lety odstartovala kariéru, která brala dech. Nyní, týden před 32. narozeninami, se všechny její triumfy jeví jako jeden velký klam.

Jonesová dosud užívání zakázaných látek vehementně popírala. „Byla to ale lež, Vaše Ctihodnosti,“ prohlásila včera před federálním soudem. „Věděla jsem, co beru za látky.“ Pak oznámila, že končí s atletikou.

Jonesová však v rozporu s dopisem citovaným v tisku u soudu uvedla, že dopovala až od září 2000 do července 2001. Přiznáním zcela změnila výpověď starou čtyři roky a za lhaní před federálním soudem jí hrozí až pět let vězení. Sama v dopise počítala s několikaměsíčním odnětím svobody. Zároveň se přiznala, že věděla o finančních podvodech bývalého partnera Tima Montgomeryho, jenž byl usvědčen z dopingu a z tabulek byl vymazán jeho světový rekord na trati 100 metrů z roku 2002.

Marion: Zpanikařila jsem

Vše podle Jonesové začalo v roce 1999, kdy jí trenér Trevor Graham, jenž je spojován s mnoha dopingovými kauzami, podal látku, o níž tvrdil, že to je olej ze lněného semínka. Ve skutečnosti šlo o tehdy nezjistitelný steroid THG, který vyráběla laboratoř BALCO.

„Věřila jsem mu,“ píše Jonesová, která se s Grahamem rozešla na konci roku 2002. „Červené světélko mi mělo zablikat ve chvíli, kdy mi řekl, abych o tom mlčela,“ tvrdí Jonesová. Pod Grahamem prožila nejlepší léta. Na OH v Sydney vyhrála tři zlaté a dvě bronzové. Na stovce soupeřky deklasovala.

Sprinterka s dívčím úsměvem se stala miláčkem Ameriky i fanoušků po celém světě. Několik let po sobě se pyšnila titulem nejrychlejší ženy planety. V historických tabulkách jí stále patří druhé místo v bězích na 100 i 200 metrů za nedostižnou a předčasně zesnulou Florence Griffithovou-Joynerovou.

Její pověsti tehdy neuškodil ani doping prvního manžela, koulaře C. J. Huntera. Opravdové potíže přišly až v roce 2003, kdy se zhrzený Graham postaral o objevení THG.

Sprinterka všechna podezření vehementně popírala, přestože jiní sportovci, majitel laboratoře, chemik či trenéři kolem laboratoře BALCO dostávali tresty, pokuty nebo končili v žaláři.

Jonesová vše popřela i před vyšetřovateli, za což jí teď hrozí vězení. „Zpanikařila jsem. Chtěla jsem chránit sebe a trenéra,“ tvrdí atletka, která může přijít i o olympijské medaile ze Sydney. „Doufám, že je vrátí,“ prohlásil šéf australského olympijského výboru John Coates.

***

Sedm let s Marion

2000 Jonesová je na vrcholu, na OH v Sydney získává tři zlaté (100, 200 a 4x100 m) a dva bronzy (dálka a 4x400 m).

2001 V sezoně září, ve finále stovky na MS ale prohrává s Ukrajinkou Blockovou.

2002 Vévodí světovým tabulkám, po sezoně ukončuje spolupráci s koučem Grahamem, rozvádí se s koulařem Hunterem, potrestaným za doping.

2003 Po porodu syna, kterého má se sprinterem Montgomerym, je na mateřské dovolené. Na podzim propuká skandál kolem laboratoře BALCO. Tvrdí, že nikdy nedopovala.

2004 Trápí se, na OH se nekvalifikuje v individuálním sprintu, v dálce končí v Aténách pátá. Před hrami se objevuje Hunterovo svědectví, že dopovala. Vše popírá.

2005 Potíže pokračují, na MS se ani nekvalifikovala, rozchází se s Montgomerym, kterého usvědčili z dopingu.

2006 Velký comeback, zase vévodí tabulkám, jenže v srpnu má pozitivní test na EPO, analýza B-vzorku je ale negativní.

2007 Nezávodí. Vdává se za bývalého sprintera Thompsona, přiznává, že dopovala a končí kariéru.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat