Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Noblesní Jařab. Zemřel senátor a první porevoluční rektor Univerzity Palackého

Josef Jařab byl jednou z největších porevolučních osobností Olomouce, uznávaný byl ale v rámci celého Česka i v zahraničí. foto: archiv Univerzity Palackého

Symbolicky v den konání největšího studentského svátku majálesu zemřela nejvýraznější osobnost polistopadové éry olomoucké Univerzity Palackého – profesor anglické a americké literatury, literární teoretik a její první porevoluční rektor Josef Jařab. Ve známost vešel po pádu komunistického režimu i jednáními o odsunu sovětské vojenské posádky z Olomouce. Také byl osm let senátorem.
  13:41aktualizováno  15:47

„Josef Jařab zemřel po krátké těžké nemoci, bylo mu 85 let. Město Olomouc i celá Česká republika přichází o charismatického člověka, kterého díky jeho práci a vlastnostem uznávaly významné tuzemské i světové osobnosti,“ uvedl mluvčí univerzity Egon Havrlant.

Jařab se narodil 26. července 1937 v Kravařích. Ve druhé polovině 60. let působil na ostravské jazykové škole a Vysoké škole báňské, od roku 1972 na Univerzitě Palackého (UP).

V roce 1989 byl hostujícím profesorem na Harvardově univerzitě a posléze se stal jednou z vůdčích postav sametové revoluce v Olomouci. A 19. ledna 1990 také prvním polistopadovým rektorem, jímž byl až do roku 1997.

„Studenti mě navrhli, šel jsem s nimi a nový senát mě jednomyslně zvolil. Až v tu chvíli jsem si uvědomil, že je to první volba v Československu. Stáhlo se mi hrdlo a stejně tak předsedovi senátního výboru. Tak nám přece jen došlo, že se stalo něco velice významného,“ vzpomínal na přelomové okamžiky pro Paměť národa.

Jednal se sovětským generálem, zval osobnosti

V rozhovoru pro MF DNES v roce 2014 označil za své největší zásluhy během revolučních dní zisk armádních budov pro univerzitu a demilitarizaci Olomouce.

„Poslal jsem čtyřicet tisíc sovětských vojáků domů. To jsem jednal s panem generálem, který mě málem zastřelil. Na konci toho našeho dvouhodinového hovoru vytáhl pistoli a řekl: ven. Naštěstí mě nezastřelil,“ vylíčil tehdy Jařab.

Díky němu také na Hanou dorazil například básník Allen Ginsberg, divadelní režisér a herec Peter Ustinov nebo novinář a publicista Pavel Tigrid. Olomoucká univerzita se pod jeho vedením stala první vysokou školou v tehdejším Československu, která v květnu 1990 udělila čestný doktorát prezidentu Václavu Havlovi.

„Zpráva o jeho odchodu mě hluboce zasáhla. Poprvé jsem jej viděl na úvodním setkání studentů ve sportovní hale na začátku revoluce v listopadu 1989 a už tenkrát na mě silně zapůsobil jako nesmírně charismatický člověk. Ztrácíme v něm nejvýznamnější osobnost polistopadové éry naší univerzity, pro kterou mnoho dobrého vykonal,“ reagoval nynější rektor UP Martin Procházka.

„Zasloužil se o její rozkvět a propagaci doma i v zahraničí. Do Olomouce za ním přijížděla řada tuzemských i světových osobností, vystupoval vždy velmi noblesně, měl velký přehled a do poslední chvíle se aktivně účastnil univerzitního života. Nejen pro svůj laskavý přístup a obrovský nadhled nám bude moc chybět,“ dodal.

Po vypršení rektorského mandátu na UP působil Jařab jako rektor Středoevropské univerzity, rovněž byl hostujícím profesorem na mnoha zahraničních univerzitách. Stal se držitelem čestných doktorátů ze dvou amerických a jedné britské univerzity. Aktivní byl i politicky, jako nezávislý se dvakrát stal senátorem.

Oceňovaný literární vědec i senátor

Kromě toho získal řadu ocenění, mimo jiné Cenu města Olomouce, Cenu Františka Palackého, kterou mu udělila jeho alma mater, či Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

„Olomouc dnes vnímáme hlavně jako univerzitní město. Myslím, že se o to nejvíce zasloužil právě Josef Jařab. Z míst, která patřila okupační armádě, dokázal vytvořit akademické prostředí, fakulty, posluchárny, knihovnu. Na to bychom měli vždy pamatovat. Ctil demokratické principy a přenesl je i do městského zastupitelstva,“ podotkl primátor Miroslav Žbánek.

„S panem profesorem jsem se znal, do funkce hejtmana jsem nastupoval jako zaměstnanec univerzity. Měl jsme ho moc rád a proto mě jeho odchod velmi zasáhl. Obrovsky se mi líbilo, že se otevřeně hlásil k odkazu Václava Havla, což přitom v české společnosti v určitých obdobích nebylo úplně trendy a hodně lidí to dokonce odsuzuje,“ přidal se hejtman Josef Suchánek.

„Vždy mě také fascinovala jeho lidskost. Byl to neuvěřitelně příjemný člověk a měl výborné myšlenky. Když někde něco prezentoval, tak jsem byl uchvácen tím, jak mu to přes jeho věk báječně myslí, jak dokáže formulovat své teze a těžit ze své bohaté minulosti,“ dodal.

Na Jařaba zavzpomínal dokonce i premiér Petr Fiala. „Svými překlady a editorskou prací nám objevoval a zprostředkovával současnou americkou literaturu. Rád vzpomínám na naše setkávání a diskuse o literatuře a univerzitách v dnešní společnosti. Čest jeho památce!“ uvedl na Twitteru.

Renomovaný literární teoretik je autorem řady knih a překladů. Své vzpomínky na dobu, kdy stál v čele Univerzity Palackého, shrnul v roce 2018 v knize Rektorská rozpomínání, která se dočkala vydání i jako audiokniha. V roce 2019 měl premiéru rovněž filmový dokument o něm Homo academicus, který natočil režisér Martin Müller v koprodukci s Českou televizí.

Mše za Josefa Jařaba se uskuteční v úterý 9. května ve 13 hodin v olomouckém kostele svatého Mořice.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...