Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Josipovič zvolen chorvatským prezidentem

Česko

ZÁHŘEB Sociální demokrat Ivo Josipovič se podle odhadů výsledků na základě průzkumu mezi voliči stal třetím chorvatským prezidentem od vyhlášení nezávislosti v roce 1991. Hlas mu odevzdalo 64,5 procenta voličů, včera v podvečer to uvedla agentura Reuters s odvoláním na televizní stanici Nova TV.

Oficiální výsledky ale byly známé až kolem půlnoci. Josipovičův rival, nezávislý starosta Záhřebu Milan Bandič, obdržel podle průzkumů u volebních místností 35,4 procenta hlasů.

Hlavním úkolem nového prezidenta bude povzbudit hospodářský růst a dovést zemi do Evropské unie, jejímž členem by se Chorvatsko mělo stát v roce 2012.

Respektovaný právník a skladatel Dvaapadesátiletý Josipovič vystudoval právo na univerzitě v Záhřebu, kde v současnosti působí jako profesor. Jako právní expert pomáhal zastupovat Chorvatsko před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a Mezinárodním soudním dvorem OSN (ICJ).

Kromě práva ale Josipovič vystudoval i kompozici na záhřebské akademii. Skládání vážné hudby se věnuje dodnes a na svém kontě má kolem pěti desítek skladeb. Za skladbu Samba da Camera získal v polovině osmdesátých let cenu Evropské vysílací unie (EBU).

V osmdesátých letech byl členem Svazu komunistů Chorvatska, později se podílel na jeho transformaci na Sociálnědemokratickou stranu.

Má pověst racionálního a klidného politika, jeho kritici mu ale vyčítají nedostatek charismatu. S manželkou Tatjanou mají jednu dceru.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...