Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Joštova socha zůstane bez tváře

Česko

  8:08
BRNO - První jezdecká socha v Brně se bude jen hodně zdaleka podobat svatému Václavovi či Janu Žižkovi v Praze. Pomník markraběte Jošta Lucemburského bude spíše připomínat bájného golema. Na koni.

Z desítek návrhů jezdecké sochy markraběte Jošta odborná porota vybrala návrh Mariuse Kotrby foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Sochu, pod níž je podepsán výtvarník Marius Kotrba, vybrali odborníci a dnes o ní mají definitivně rozhodnout brněnští radní. Přes to, že na její vytvoření přispěla ve sbírce i další města, včetně Olomouce, Hodonína či Znojma, i soukromí dárci.

O právo vytvořit plastiku pro Moravské náměstí bojovalo 44 umělců. Soutěž obeslalo na sedm desítek tvůrců, část ale nesplnila podmínky. Návrhy jsou diametrálně rozdílné – od realisticky popisných děl až po koně složeného z dřevěných špalíků.

Jezdecké sochy? V tuzemsku vzácnost

V České republice nyní vznikají dvě jezdecké sochy – kromě Joštovy v Brně i plastika T. G. Masaryka pro Lány. A dále k nim „nepřímo“ patří také socha umírajícího koně pro slavkovské bojiště.

Existujících soch LN napočítaly například v Praze pět, v Poděbradech mají na koni krále Jiřího, v Přibyslavi Jana Žižku, ve Františkových Lázních Františka I., v Olomouci jako součást kašny sochu Caesara a „socha jezdce“ je i v Neratovicích.



Primátor Roman Onderka včera LN potvrdil, že podle něj radní mají jen dvě možnosti – buď doporučení komise odkývnout, nebo soutěž zrušit. Šanci tak nemá ani skleněná plastika, kterou doporučovali umělci působící v komisi – mezi skleněnými deskami s reliéfem jezdce měla téci voda. Politici podotýkají, že se skleněnými plastikami má Brno nešťastné zkušenosti kvůli pomníku tří odbojů, který se rozpadá na střepy. ¨

S návrhem vybudovat v moravské metropoli jezdeckou sochu přišel bývalý brněnský primátor a nyní senátor ODS Richard Svoboda. Odhalit ji chce v roce 2010 k 600. výročí zvolení moravského markraběte Jošta Lucemburského římským králem. Ani Svoboda se netají tím, že doporučení poroty mu původně nebylo moc po chuti, jeho představy o soše byly jiné.

„Přiznávám, že jsem spíš viděl sochu podobnou těm Myslbekovým, kdy je zřetelná každá koňská žíla a jezdec pevně drží otěže. Ale čím déle si prohlížím dílo doporučené komisí, tím víc si na něj zvykám a myslím, že to nemusí dopadnout špatně. I když jeho přijetí asi nebude jednoznačné,“ míní Svoboda.

Socha markraběte v podání Mariuse Kotrby navrhuje jezdce a koně z bronzu, podstavec má být z umělého kamene. Reliéf na něm zobrazí korunovaci. Té se však Jošt nedožil – zemřel v roce 1411.
 Socha má měřit více než čtyři metry. „U Kotrbovy práce si odborníci cenili toho, že má pevnou obrysovou kresbu i na velkou vzdálenost. I z ptačí perspektivy je snadno analyzovatelná,“ uvedl Jaroslav Hamža z odboru kultury brněnského magistrátu. Nevadí ani to, že Jošt nemá tvář, aspoň se rychle neokouká a zachová si tajemství. Vlajka však bude historická.

Jezdeckých soch je na Moravě méně než prstů na jedné ruce. Odborníci míní, že je to škoda. „Jen v Kodani jich mají daleko více než my v celé republice,“ řekla LN Lenka Gotthardová z Hipologického muzea ve Slatiňanech.